Uoči samita o klimi Britanci odustali od subvencija za skladištenje ugljenika

AFP/Euractiv

Samo nekoliko dana pred početak konferencije o klimi u Parizu (COP21) vlada Velike Britanije odustala je od plana da sa milijardu funti podrži uvođenje tehnologija prikupljanja i skladištenja ugljenika.

Britanska vlada odustala je od plana da sa milijardu funti podrži uvođenje tehnologija prikupljanja i skladištenja ugljenika. Odluka je objavljena nekoliko dana pred početak konferencije o klimi u Parizu (COP21), a izazvala je negodovanje privrednih udruženja koja upozoravaju da u nekim sektorima, poput industrije čelika i cementa, nema drugih načina za smanjenje emisija ugljen-dioksida (CO2).

Tehnologije prikupljanja i skladištenja ugljenika (CSC), koje su još u razvoju, treba da omoguće smanjenje emisija CO2 u termoelektranama koje koriste fosilna goriva, pre svega ugalj, kao i u industirjskim postrojenjima koji su veliki zagađivači, poput čeličana i cementara.

Britanske vlasti su u aprilu 2012. raspisale tender na kome su ponudile subvencije ukupne vrednosti od jedne milijarde funti ili 1,4 milijardi evra za prva postrojenja koja će moći da koriste tehnologije skladištenja ugljenika.

Godinu dana kasnije u uži izbor su ušla dva projekta: "Bela ruža" (White Rose) čiji je cilj izgradnja termoelektrane na ugalj sa najnovijim tehnologijama na severu Engleske i "Piterhed" (Peterhead) koji je predvideo uvođenje "čiste" tehnologije u postojeću centralu na gas u Škotskoj.

Međutim, Ministarstvo energetike i borbe protiv klimatskih promena saopštilo je 25. novembra da obećana sredstva više nisu na raspolaganju. Ova iznenadna odluka objavljena je nekoilki sati pošto je vlada predstavila rebalans budzeta.

Ministar finansija DŽordž Ozborn to nije pomenuo u svom obraćanju u donjem domu britanskog parlamenta, mada je, i pored nekoliko izmena, politika budžetske štednje i dalje predviđa veliko kresanje troškova u većini javnih politika.

Generalni direktor Udruženja za prikupljanje i skladištenje uglejnika Luk Voren ocenio je da je ova odluka poražavajuća.

"Do pre šest meseci vladin program je predviđao davanje milijarde funti za prikupljanje i skladištenje ugljenika. Nečuveno je da se menjaju pravila igre u trenutku kada je četvorogodišnje nadmetanje na samom kraju", rekao je on.

Pobednik tendera je trebalo da bude izabran sledeće godine.

Britansko udruženje prerađivačke industrije EEF istaklo je da u mnogim sektorima, poput čelika i cementa, nema drugih načina da se smanje emisije CO2.

"Ova odluka je vrlo razočaravajuća i nije u dugoročnom interesu britanske privrede i potrošača energije", rekla je predstavnica EEF za pitanje zaštite životne sredine Kler DŽejkobson.

Emisije CO2 utiču na globalno zagrevanje planete, a na konferenciji o klimi koja počinje 30. novembra u Parizu trebalo bi da se postigne dogovor o zadržavanju rasta temperature u okvirima od 2 stepena Celzijusa.

Na konferenciji će učestvovati više od 150 šefova vlada i država, uključujući britanskog premijera Dejvida Kamerona.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...