Suve lokacije za zelena polja

Nenad Stanojevski/nis.eu

Tehnologija „suvih lokacija“, osim potpunog eliminisanja svih problema vezanih za zaštitu životne sredine, osigurava i bezbedan rad tokom procesa izvođenja radova bušenja. Nova tehnologija se primenjuje na svim bušećim postrojenjima NIS-a.

Na međunarodnoj konferenciji „2015. HSE konferencija u oblasti nafte i gasa za Rusiju i ZND (Zajednica nezavisnih država)“, koja je krajem marta održana u Moskvi, NIS je osvojio nagradu za specijalna dostignuća u HSE oblasti za Projekat „suve lokacije“. Konferencija je povezala oko 50 govornika i 200 HSE profesionalaca iz naftno-gasnih kompanija, koji su govorili o aktuelnim regulatorima razvoja, industrijskoj i ekološkoj bezbednosti, kao i o zdravstvenim aspektima. NIS-ov nagrađeni Projekat „suve lokacije“, našao je široku primenu na svim bušaćim lokacijama na kojima kompanija obavlja svoju delatnost.

Više o samom Projektu „suve lokacije“ saznali smo od Milivoja Isakova, rukovodioca Isplačne službe u „Naftagas – Naftnim servisima“, koji je idejni tvorac, ali i realizator ovog NIS-ovog projekta. Milivoj je svoje iskustvo i znanje o naftaškom poslu stekao u svetski poznatim kompanijama, radom u desetak srednjoevropskih zemalja, zatim u Africi, Rusiji, pa sve do daleke Indije. Posebno se specijalizovao upravo za odlaganje otpadne isplake na bušotinama (radni fluid koji se koristi u procesu bušenja).

Prema njegovim rečima, opremanjem lokacija sa opremom za „suve lokacije“, pre svega, prestaje potreba za odlaganjem otpadne isplake u isplačne jame na samoj lokaciji gde se izvodi bušenje i istovremeno se minimizira negativan uticaj procesa bušenja na životnu sredinu.

Sistem bušenja „suve lokacije“ zadovoljava najstrože standarde ekološke bezbednosti u radu i podrazumeva kontinualno pražnjenje rezervoara za otpadnu isplaku i smeštanje sadržaja na lokaciju koja je za to namenjena.

– Ovakav sistem bušenja zadovoljava kontinualno pražnjenje rezervoara za otpadnu isplaku i smeštanje sadržaja na lokaciju koja je za to namenjena.
Dakle, u pitanju je zatvoren sistem koji omogućava maksimalnu zaštitu tla od zagađenja i zadovoljava najstrože standard s aspekta zaštite životne sredine. Realizacijom ovog projekta obezbeđuje se bezbedan rad zaposlenih u procesu izvođenja radova bušenja. Primena ove tehnologije podrazumeva efikasnije korišćenje i povećanje produktivnosti raspoloživih resursa, pri čemu je s aspekta zaštite životne sredine efekat neosporan, jer se potpuno isključuje potreba za kopanjem isplačnih jama.

Realizacijom ovog projekta značajno se poboljšava bezbednost zaposlenih na radu i unapređuju se uslovi rada na samim lokacijama, odnosno, radilištima bušaćih postrojenja. Projekat „suvih lokacija“, pored nabavke opreme za prečišćavanje bušotinske tečnosti (isplake), značajno umanjuje rizik od pojave mokrih i klizavih površina na lokaciji, omogućuje lakše održavanje higijene na radilištima i u barakama u kojima borave zaposleni, kao i bezbednije uslove za kretanje vozila (kamiona, auto-dizalica, cementacionih agregata…) – istakao je Isakov i potvrdio da se u NIS-u na svim bušaćim postrojenjima primenjuju „suve lokacije“.

– U postupku nabavke su još dva sistema, tako da ćemo ih do kraja godine imati ukupno šest. Kada je reč o finansijskim efektima koje ovaj projekat donosi, svakako su neophodni detaljni proračuni, međutim, samo u toku 2014. godine, transportom čvrste faze na deponiju kod Novog Miloševa u Vojvodini uštede se kreću blizu 20 miliona dinara. Kad sam se vratio u NIS 2012. godine, Isplačna služba je bila pred gašenjem. Uz podršku rukovodstva, koristeći bolja iskustva iz kompanija u kojima sam do tada radio, formirao sam novu ekipu i službu. Kompanija je kupila svu neophodnu opremu za „suve lokacije“, čelične bazene i hidraulične „ruke“ za utovar nabušene čvrste faze i uz prethodnu obuku kadrova počeli smo sa radom i primenom nove isplačne tehnologije – navodi NIS-ov stručnjak.

Realizacijom ovog projekta značajno se poboljšava bezbednost zaposlenih na radu i unapređuju se uslovi rada na samim lokacijama, odnosno, radilištima bušaćih postrojenja.

Na svakom tornju su postavljeni čelični bazeni ne samo za sakupljanje nabušene čvrste faze, nego i za skladištenje isplake nakon završetka bušotine. Ranije se isplaka bacala na centralnu deponiju u Novom Miloševu, a sada se koristi za bušenje nove bušotine.

– Na ovaj način, ovim zatvorenim sistemom, napravljene su ogromne uštede u potrošnji isplačnog materijala i transportnim troškovima. Najveća korist je što smo zagađenje životne sredine sveli gotovo na nulu. U toku realizacije Projekta započeli smo i formiranje Isplačne laboratorije. Uporedo sa svim ovim aktivnostima, osmoro zaposlenih u Službi stalno unapređuju svoja znanja kako bi u potpunosti savladali novu tehnologiju. U tome smo za sada uspešni, a naš naredni zadatak je, da uz opremanje Laboratorije, uvedemo konsignaciona skladišta za nabavku isplačnih materijala, što će značajno povećati efikasnost rada Pogona „Bušenje“ I doprineti velikim materijalnim uštedama naše kompanije – rekao je Isakov.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...