(Ne) treba graditi HE Dubrovnik 2

Izvor:   capital.ba / Srna

Realizacija projekta izgradnje hidroelektrane (HE) Dubrovnik 2 je u nadležnosti države Bosne i Hercegovine, upozorio je vlade Republike Srpske i Hrvatske Bakir Izetbegović, predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine, ističući da bi taj projekat mogao štetno da utiče na okolinu. (foto: Bakir Izetbegović)

Povodom dogovora o izgradnji hidroelektrane na području Dubrovnika Bakir Izetbegović, predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine upozorio je vlade Republike Srpske i Hrvatske „da vode računa da ne bi došlo do kršenja Ustava Bosne i Hercegovine i radnji suprotnih procedurama propisanim Zakonom o postupku zaključivanja i izvršavanja međunarodnih ugovora“.

Izetbegović je naveo da je po Ustavu Predsedništvo Bosne i Hercegovine „nadležno za vođenje pregovora za zaključenje međunarodnih ugovora, otkazivanje i, uz saglasnost Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, ratifikovanje takvih ugovora“ kao i da „entitet može sklapati sporazume sa državama i međunarodnim organizacijama uz saglasnost Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.“

„Stručna javnost upozorila je na potencijalne opasnosti koje prete poljoprivrednom području i kompletnom eko-sistemu reke Neretve i širem području neretvanske doline, ukoliko dođe do realizacije ovog projekta,“ naveo je Izetbegović, saopšteno je iz Predsedništva Bosne i Hercegovine.

Izetbegović smatra da zbog toga Bosna i Hercegovina, odnosno sve njene nadležne institucije, uključujući i entitetske vlade i lokalnu zajednicu, moraju ovom problemu prići s punom ozbiljnošću i izraditi procenu uticaja na okolinu.

„Na tom planu neophodna je puna saradnja sa Hrvatskom i njenim legalnim organima,“ kaže Izetbegović.

Aleksandar Džombić, predsednik Vlade Republike Srpske i Radimir Čačić, prvi potpredsednik Vlade Hrvatske dogovoroli su 13. jula u Banjaluci da pokrenu zajedničke projekte izgradnje hidroelektrane Dubrovnik 2 i mosta na reci Savi kod Gradiške.

Džombić je rekao da će hidroelektrana biti snage 300 megavata, koštaće oko 170 miliona evra i podjednakim iznosima će je finansirati i Republika Srpska i Hrvatska.

Čačić je rekao da je velika šteta što su Hrvatska i Republika Srpska do sada propustile da realizuju ovaj projekat, koji nudi visok profit i velike benefite i Hrvatskoj i Republici Srpskoj.

Republika Srpska i Hrvatska formiraće zajedničku kompaniju za izgradnju ove hidroelektrane u Dubrovniku, a sa rekom Trebišnjicom u Srpskoj će biti povezana 16 kilometara dugačkim tunelom.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...