Zelene baterije čuvaju struju

Izbor:   Politika

Akumulatorska baterija za skladištenje energije sunca i vetra, koja u sebi akumulira 24 vata, odnosno 30 amper-sati energije može da snabdeva strujom frižider, računar i nekoliko sijalica u vikendici šest sati, a povezivanjem na stalno dopunjavanje sa solarnih panela ili vetrogeneratora pauze i zastoja ne bi bilo.

Pre dve godine na Međunarodnom sajmu tehnike u bugarskom gradu Plovdivu, u konkurenciji 600 inovacija, nova akumulatorska baterija za skladištenje energije sunca i vetra fabrike Krušik – Akumulatori iz Valjeva osvojila je zlatnu medalju. Ali, ona i dalje čeka da je sunce ogreje. Tačnije, da počne njena serijska proizvodnja pa time i praktična primena, jer se radi o jednoj od ključnih komponenata u sistemu korišćenja obnovljivih izvora energije.

Magistar Predrag Vuletić, autor akumulatorske baterije, u razgovoru za Politiku kaže da se radi o izuzetno kvalitetnom proizvodu sa nekoliko novih rešenja čije su karakteristike najpogodnije za skladištenje energije sunca i vetra. Njihova primena izuzetno je široka i praktično se odnosi na sve manje potrošače električne energije, počev od snabdevanja sistema za javnu rasvetu, antenskih i repetitorskih uređaja do napajanja kućnih aparata u stanovima i vikendicama.

– Cilj nam je bio, mislim pored sebe kao autora i na kolege iz Naučno-razvojnog centra HK Krušik i fabrike Krušik –Akumulatori koji su mi pružili potrebnu logistiku, da se stvori optimalna akumulatorska baterija koja će na najbolji način skladištiti energiju sunca i vetra, jer je sadašnja praksa da se kupuje i koristi ono što se nađe na tržištu. Po svim pokazateljima, ova baterija koja u sebi akumulira 24 vata, odnosno 30 amper-sati energije može da snabdeva strujom frižider, računar i nekoliko sijalica u vikendici šest sati. Međutim, kako su po pravilu u takvim situacijama akumulatorske baterije već formirane i povezane na stalno dopunjavanje sa solarnih panela ili vetrogeneratora, onda pauza i zastoja praktično nema. Naša ciljna grupa jesu i direktni proizvođači solarnih sistema i vetrogeneratora, među kojima je i privatno preduzeće Elbi iz Valjeva. Bio bih presrećan da grad donese odluku i ovakav sistem ugradi u jednom od valjevskih obdaništa, da deca još u tom uzrastu spoznaju značaj obnovljivih izvora i štednje energije – kaže Vuletić i dodaje da on i njegova matična fabrika za ovaj projekat od Ministarstva za nauku nisu dobili ni dinara, kao ni od Ministarstva ekonomije.

– Ubeđen sam ipak da ću doživeti da semafori i u glavnoj ulici u Valjevu trepću uz energiju sunca koja će se skladištiti u akumulatorima čiji sam autor. Optimista sam i pored toga što je država, samo za protekle četiri godine, donela čak 21 novi propis uz obaveznu novčanu taksu kao značajnu otežavajuću okolnost za fizička lica i organizacije koje imaju nameru da koriste ovaj sistem – poručuje Vuletić.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...