„Kolevka” radi na sunce

Izvor:   Politika

Samo u prošloj godini ustanova za smeštaj dece uštedela četiri miliona na računima za struju zahvaljujući solarnim ćelijama

Na krovu doma „Kolevka“ postavljeno je 160 solarnih kolektora i zahvaljujući njima potrošnja struje smanjena je za oko 30 odsto. Sa postavljanjem ovih kolektora „Kolevka“ je započela 2004. godine, do sada je u to uloženo oko osam miliona dinara, a direktorica Mirjana Čabrić kaže da ju je motivisala činjenica da će ustanova imati veliku uštedu u potrošnji energenata i na taj način „osloboditi“ novac za ulaganja u kvalitet smeštaja za 180 male dece sa težom ili teškom mentalnom retardacijom.

– Prvo smo postavili 32 kolektora, kojima je zagrevana voda za kupanje dece. Istovremeno sa uvođenjem ovog alternativnog izvora energije zamenjena je drvenarija, kako bismo postigli bolju izolovanost objekta, i postavljene štedljive sijalice – navodi direktorica Čabrić.

Ugradnju novih 80 kolektora pomogao je Fond za zaštitu životne sredine koji je snosio polovinu troškova, a usledio je i poklon od firme „Termosolar“ koja i postavlja ove ćelije za sakupljanje sunčeve toplote. Sada u „Kolevci“ i praona radi zahvaljujući energiji iz solarnih kolektora. Ispravnost ovog ulaganja potvrdili su računi za struju. Tako Mirjana Čabrić navodi da su samo u 2011. godini uštedeli oko četiri miliona dinara.

U daljem poboljšavanju energetske efikasnosti objekta neophodno je još da urade potpunu spoljnu izolaciju, naročito gornjeg dela zgrade i krova, i za to je završena i spremna dokumentacija, a sada nastoje da obezbede i neophodnih 12,5 miliona dinara. Takođe, namera im je da uvedu i geotermalne pumpe.

– Nakon računa za električnu energiju, grejanje je najviša stavka u našim troškovima, i uvođenjem geotermalnih pumpi imali bismo sopstveni izvor toplote i omogućili zagrevanje objekta do minus pet stepeni Celzijusovih. To znači da ne bismo potpuno prestali da koristimo usluge gradskog daljinskog grejanja, ali bi se i tu mogle postići znatne uštede, mi procenjujemo do pet miliona dinara godišnje – kaže Čabrićeva.

Ovako postignuta ušteda je kapital za buduće investicije. U „Kolevci“ planiraju da do kraja ove godine završe projekat za mini solarnu elektranu sposobnu da proizvodi struju i izvan potreba ustanove. Prema njihovim proračunima, gotovo polovinu struje koju sami proizvedu mogli bi da ustupe EPS-u.

– Sva ušteda u energiji ulaže se u nove projekte i smatramo da „Kolevka“ ima ozbiljne rezultate u podizanju energetske efikasnosti objekta. Sa mini solarnom energanom zaokružili bismo maksimalno iskorišćavanje obnovljivih izvora energije – ističe Mirjana Čabrić.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...