ZAČARANI KRUG CENA I POBUNA

Izvor:   FoNet

Jedna od jakih veza između hrane i energetskog sektora su biogoriva. Kad su cene nafte vrlo visoke, proizvodnja biogoriva raste, to znači da se više prehrambenih useva prebaci u proizvodnju tih goriva, rakao je Abdolreza Abasijan, ekonomist Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO)

Ujedinjene nacije upozoravaju da globalne cene hrane rastu alarmirajućim tempom.

Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO) kaže da cene osnovnih namirnica poput žitarica, mesa i mlečnih proizvoda rastu već osmi mesec za redom.

Ova agencija svetske organizacije istovremeno upozorava na mogućnost daljnjeg skoka cena hrane zbog nemira na Bliskom istoku i u severnoj Africi, koji su, kao u začaranom krugu, delimično i izbili zbog - preskupe hrane.

Cene hrane trenutno su najviše otkako ih je Organizacija za hranu i poljoprivredu počela pratiti pre dve decenije. Ekonomist FAO Abdolreza Abasijan kaže da su, s izuzetkom šećera, cene osnovnih namirnica rasle svaki mjesec još od juna prošle godine.

"Već smo dostigli istorijski visoke nivoe cena hrane, a u februaru one su još dalje porasle. Dakle, bez obzira preračunavate li ih na realnoj osnovi ili uz korekciju za inflaciju, ili nominalno, cene hrane dostigle su rekordno visoke iznose", kaže on.

Visoke cene hrane bile su među povodima za proteste u Egiptu i Tunisu, a Abasijan ocenjuje da visoke cene nafte, izazvane nastavkom nasilja u Libiji, još više pogoršavaju situaciju.

"Jedna od jakih veza između hrane i energetskog sektora su biogoriva. Kad su cene nafte vrlo visoke, proizvodnja biogoriva raste, to znači da se više prehrambenih useva prebaci u proizvodnju tih goriva", objašnjava on.

Ekonomisti kažu da se upravo to dogodilo 2007. i 2008. godine, kada su visoke cene nafte izazvale veću potražnju za biogorivima, poput etanola. Međunarodna humanitarna organizacija Oksfam upozorava da su milioni ljudi širom sveta na rubu siromaštva i s mukom kupuju i najosnovnije namirnice.

Oksfam zato poziva međunarodnu zajednicu da obuzda spekulacije s cenama nafte i preokrene potražnju za biogorivima. No, dok se to ne dogodi, hrana će i dalje poskupljivati.

"Očigledno, što duže cene nafte ostanu visoke, to ćemo više morati da razmišljamo o posledicama koje će to imati po žitorodni sektor, posebno u dolazećim sedmicama i mesecima kaže Abasijan.

Glavna razlika između trenutne situacije i krize hrane 2008. je u tome da je cena pirinča, osnovne namirnice za polovinu sveta, od prošle godine porasla manje od 4 odsto, a cene pšenice za 60 odsto i kukuruza – glavne sirovine u proizvodnji biogoriva – čak za 93 odsto.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...