VETROELEKTRANE I OČUVANJE ŽIVOTNE SREDINE

Izvor:   Portal Analitika

Seminar na temu „Uklapanje vetroelektrana u životnu sredinu, sa specijalnim fokusom na ptice“ koji organizuje Ministarstvo ekonomije Crne Gore u saradnji sa Zavodom za zaštitu prirode otvoren je u petak.

„Iako se razvojem sektora energetike, odnosno povećanjem proizvodnih objekata koji koriste obnovljive izvore energije i povećanjem energetske efikasnosti obezbeđuje sigurnije snabdevanje energijom i energetska nezavisnost Crne Gore, kao i podstiče razvoj trenutno manje razvijenih delova Crne Gore, poboljšanjem putne infrastrukture i poboljšanjem prenosne i distributivne mreže, razvoj energetike ne može zanemariti uticaj na životnu sredinu i njen značaj“ istakao je ministar ekonomije Branko Vujović otvarajući u petak Seminar na temu „Uklapanje vetroelektrana u životnu sredinu, sa specijalnim fokusom na ptice“ koji organizuje Ministarstvo ekonomije u saradnji sa Zavodom za zaštitu prirode. Cilj seminara je, kako je naglasio ministar Vujović, da ukaže na moguće uticaje vetroelektrana na Možuri i Krnovu na životnu sredinu, sa fokusom na očuvanje ptica, kako bi se došlo do zajedničkog zaključka kojim tehničkim i drugim rešenjima se ti uticaji mogu minimizirati kako bi te zahteve postavili pred investitore. Upravo zbog toga, na seminaru će svoja iskustva prezentovati eminentni stručnjaci u oblasti održivog razvoja iz zemalja Evropske Unije i regiona koji će predstaviti primere tehničkih rešenja primenjenih pri izgradnji i radu vetroelektrana kako bi se na najbolji mogući način očuvala životna sredina i istovremeno omogućio održivi razvoj obnovljivih izvora energije. Direktor Zavoda za zaštitu prirode Zlatko Bulić kaže da je to upravo i bila ideja kada se krenulo u realizaciju seminara te da će svi zaključci i prezentacije biti publikovani kako bi se i ostale zemlje mogle voditi upravo tim primerima.

Borut Rubinić iz Birdlife-a iz Belgije smatra da je ovaj skup organizovan u pravo vreme.

„Da su sve zemlje radile po principu koji je ovim seminarom predstavila Crna Gora, sigurno je da ne bi imale problema u gradnji vetroelektrana. Imajući u vidu činjenicu da će upravo danas Crna Gora dobiti status države kandidata za EU, odlično je što ste na ovaj način pokazali visok standard za evropsku priču,“ naglasio je Rubinić dodajući da su obnovljivi izvori izuzetno važni za borbu protiv klimatskih promena ukoliko se, kao što je to Crna Gora ovim seminarom pokazala, na vreme vodi računa o najboljim rešenjima za smanjenje negativnih uticaja na ptice.

Predstavnik zagrebačkog BIOM-a Krešimir Mikulić je podsetio da Hrvatska ima pet aktivnih vetroelektrana sa 53 vetrenjače i da su u taj posao krenuli još 2004. godine. Ono što je glavni nedostatak u Hrvatskoj su ekološke studije i upravo je ovaj seminar dobar način da se razgovara i o tom pitanju.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...