U BiH INVESTIRANJE U OIE NE PRATI GLOBALNE TRENDOVE

Izvor:   Fena

U Bosni i Hercegovini, uprkos velikim kapacitetima obnovljivih izvora energije (OIE), investiranje u OIE ne prati globalne trendove, saopštio je juče Centar za edukaciju i podizanje svesti o potrebi povećanja energetske efikasnosti - Energis.

U saopštenju se navodi da je, nakon perioda pojačanog interesa i investicija u male hidroelektrane, sa ekonomskom krizom dalji razvoj tih infrastrukturnih projekata stao.

Prema navodima Regulatorne komisije za električnu energiju u Federaciji BiH (FERK) izdato je 22 dozvole za rad i 10 prethodnih dozvola za izgradnju malih hidroelektrana. Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske odobrila je sedam dozvola za proizvodnju električne energije iz malih hidroelektrana.

Ovo predstavlja ukupni broj odobrenih licenci od osnivanja entitetskih regulatornih komisija.

Kako navodi Energis, ono što je indikativno je da investitori gotovo nisu tražili dozvole za proizvodnju električne energije iz drugih obnovljivih izvora energije.

Izuzetak čini prethodna dozvola za izgradnju izdata od FERK-a za malu vetroelektranu “Moštre 1” u Visokom.

Prema propisima FERK-a, svako postrojenje koje proizvodi električnu energiju, uključujući postrojenja koja proizvode energiju za sopstvene potrebe, mora dobiti dozvolu od Regulatorne komisije, tako da, prema evidenciji FERK-a, nije postojao interes za izgradnju solarnih ili elektrana koje koriste biomasu.

Ovakvo stanje je direktna posledica loše zakonske regulative u ovoj oblasti, ocena je spomenutog centra.

Uredba o korištenju obnovljivih izvora energije i kogeneracije usvojena polovinom prošle godine u Federalnom parlamentu ne implementira se u praksi, što koči dalji razvoj ovog sektora.

Centar za edukaciju i podizanje svesti o potrebi povećanja energetske efikasnosti će, u saradnji sa partnerima, na predstojećoj Sedmici održive energije EU 11. i 12. aprila u Sarajevu predstaviti neke od tehnologija koje koriste obnovljive izvore i na taj način ponovo prezentirati potencijale BiH u ovoj oblasti.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...