TREĆI VETROPARK KOD ŠIBENIKA

Izvor:   Vjesnik

Za najkasnije dve nedelje na Crnom brdu kod Šibenika završiće se gradnja vetroparka, inače trećeg, koji niče na šibenskim brdima.

Novo vetropostrojenje kod Šibenika podiže šibenska kompanija Tudić Elektrocentar s partnerima iz Indije. Pet od ukupno sedam agregata ukupne snage 10,5 megavata već su podignuta u neposrednoj blizini kuća u naselju Biranj i Danilo. Vrednost radova procenjena je na 14,2 milijuna evra. Nakon Paga, drugi vetropark koji čini 14 agregata ukupne snage 12 megavata podignut je 2006. godine na šibenskim brdima Krtolin-Trtar.

Investitor je bila kompanija Enersys, koja je prošle godine sagradila i treći hrvatski vetropark na brdu Orlice između Grebaštice i Boraje. Na Orlicama je postavljeno 12 vetroagregata snage 9,6 megavata. Kad je reč o obnovljivoj energiji iz vetra, šibenska brda su u ovom trenutku najsagrađenija u Hrvatskoj, a tako će biti i u skorašnjoj budućnosti s obzirom na to da je više projekata u završnoj fazi pripreme, a županijski prostorni plan predviđa čak 17 lokacija za vetrenjače. Veliki broj vetroparkova, po rasporedu koji je definisan u županijskom prostornom planu, nalaziće se u 'prstenu' oko naselja Dubrava-Biranj-Danilo-Vrpolje, što će uveliko opteretiti to područje čija se naselja nalaze uz rubove plodnog polja okruženog brdima. Nema sumnje da je energija iz vetra nužna Hrvatskoj, jer je reč o obnovljivom izvoru energije, međutim, stiče se utisak da se u rasporedu vetroparkova pogrešilo, piše Vjesnik.

Naime, brojni vetroparkovi planirani su na malom prostoru koji je već u značajnoj meri opterećen nisko- i visokonaponskom mrežom, brojnim odašiljačima (od kojih su neki postavljeni bespravno), saobraćajnicama lokalnog i državnog značaja, nadvožnjacima, vijaduktima, kamenolomom... Gradnja nova dva veća vetropostrojenja samo što nije počela, a u pripremi su i drugi projekti koji će se takođe realizovati u spomenutom 'prstenu'.

Jesu li stručnjaci i lokalni planeri zažmurili na jedno oko kada su ucrtavali moguću gradnju vetrenjača na brdima oslanjajući se samo na element pogodnosti lokacije za takvu namenu, a ne i na njihovu rasprostranjenost? Predstavnici mesnih odbora Danilo i Vrpolje Miro Vukšić i Ante Petković odgovaraju potvrdno i ogorčeno kažu da ih novi vetropark na Crnom brdu uznemirava i izaziva nezadovoljstvo kod velikog broja meštana. Ukazuju na brojne propuste na koje su upozorili još u procesu javnog uvida, a koje su ignorisali politika i struka. Navode da je u slučaju vetroparka na Crnom brdu udaljenost od naselja samo od 250 do 300 metara, do autoputa je 250 metara i 300 metara od lokalne saobraćajnice.

Osim što su vetrenjače vrlo bučne, opasnost preti od mogućeg lomljenja lopatica, rotora i drugih delova postrojenja u slučaju vremenskih nepogoda. Ukazuju na negativnu okolnost koja dolazi od agregata čija je visina čak 70 metara, a promer rotora 50 metara, pa se za sunčanih dana, a takva je većina u Dalmaciji, stvaraju bljeskovi i rotirajuće senke. Ta pojava na saobraćajnicama zaslepljuje vozače, a kod žitelja izaziva osećaj mučnine.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...