SRBIJA NEDOVOLJNO KORISTI ENERGIJU VETRA

Izvor:   Novosti

Kaskamo u korišćenju alternativnih energija, vetranjačama možemo da proizvedemo 2,3 milijarde kilovat-časova godišnje

Koristeći energiju vetra naša zemlja bi mogla da proizvede 2,3 milijarde kilovat-časova električne energije godišnje, što je sedam odsto sadašnje proizvodnje! I pored toga što bi naša država, kada bi potpuno iskoristila svoje energetske resurse, mogla da uštedi stotinak miliona evra, u Srbiji se tek stidljivo vrte vetrenjače.

U jugoističnom Banatu vetrovi duvaju više od 200 dana u godini i to jačinom koja bi zadovoljila sve potrebe da se na tlu opština Vršac, Inđija, Alibunar, Bela Crkva, Plandište, Kovin, Titel i Pančevo podignu prvi vetroparkovi u Srbiji koji bi proizvodili ekološku električnu energiju. Istraživanja pokazuju da su, osim u Vojvodini, veliki potencijali ove energije i na području Vlasine, Negotina i Velikog Gradišta. Prednost lokacija u Vojvodini je ta što je u najvećoj meri izgrađena putna infrastruktura, u blizini je i električna mreža, kao i veći gradovi (potrošači).

Zašto Srbija ne koristi energiju vetra, iako joj to priroda obilato nudi?

- Ovi projekti zahtevaju određeno vreme, tri do četiri godine, i pripreme koje uključuju precizne programe merenja i analize potencijala... Takođe, radi se o velikim investicijama koje se kreću i do nekoliko stotina miliona evra. Treće, da bi se podigle farme vetrenjača mora da postoji i jasno pitanje vlasništva zemljišta. Treba uzeti u obzir i da se na nabavku opreme kod velikih stranih proizvođača vetrogeneratora često čeka i do dve godine - navodi Bojan Kovačić, zamenik direktora Agencije za energetsku efikasnost.

Kovačić kaže da smo mi na početku tog procesa, ali i da svetska kriza nije išla na ruku investicijama.

- Potrebno je precizno odrediti i kolika je ukupna količina električne energije iz vetra koju naš elektroenergetski sistem može da primi bez ugrožavanja stabilnosti. Trenutno se radi stručna studija o tome. Procene su da je to oko 1.000 MW kapaciteta - kaže Kovačić.

Kovačić napominje da u Subotici već radi fabrika generatora za vetrenjače „loher“ i da bi naša industrija, pre svega mašinska, mogla relativno brzo da proizvodi stubove za vetrenjače.

Cena 9,5 evrocenti

Pre tačno godinu dana stupio je na snagu paket podsticajnih mera za šire korišćenje obnovljivih izvora energije. Usvojene su podsticajne otkupne cene, kao i prateće uredbe, u zavisnosti od vrste obnovljivih izvora energije. Podsticajna otkupna cena za struju iz vetra iznosi 9,5 evrocenti.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...