Plava energija zadovoljava petinu energetskih potreba Hrvatske

Autor:   S.J.

Dani Plave energije, trodnevni skup koji se održava u Splitu od 18. do 21. maja, tokom koga se razmatraju mogućnosti za korišćenje energije mora, pokazao je da bi 20 odsto potreba za energijom Hrvatska mogla da zadovolji korišćenjem upravo „plave“ obnovljive energije. (Ocenjuje se da bi u ovom trenutku Hrvatska trebalo da se usredsredi na priobalne vetroelektrane, jer će do 2025. godine gasne platforme biti zatvorene. Foto: Sbmoffshore)

Trodnevni skup u Splitu o korišćenju energije mora, koji je okupio stručnjake iz zemalja Sredozemlja, ima za cilj da se predstave mogući scenariji za razvoj i primenu tehnologije „plave“ energije pre svega u Splitsko-dalmatinskoj županiji.

Međutim, ovaj skup je bio i prilika da se ukaže na širu sliku, kada je reč o potencijalu energije mora u Hrvatskoj.

Prema procenama hrvatskih stručnjaka 20 odsto energije u ovoj zemlji može da se obezbedi iz Jadrana.

U ovom trenutku, kako navodi profesor Neven Duić, sa zagrebačkog Fakulteta mašinstva i pomorske arhitekture Hrvatska bi trebalo da se usredsredi na priobalne vetroelektrane, jer će do 2025. godine gasne platforme biti zatvorene, prenosi portal Balkans News.

’’Te lokacije su najbolja pozicija, jer je more plitko, a to odgovara i trenutnim tehnologijama vetroelektrana na moru’’, tvrdi profesor Duić.

Plava energija zadovoljava petinu energetskih potreba Hrvatske
Razmatra se razvoj ‘’pojačivača toplote’’ koji bi koristili toplotu mora za grejanje i hlađenje priobalnih gradova Dalmacije. (Plutajuće vetroelektrane. Izvor: Sbmoffshore)

Što se tiče ostatka Jadrana potencijali za korišćenje morske energije su veliki, ali na izgradnju plutajućih vetroelektrana, koje mogu da rade na dubinama većim od 100 metara, moraće da se sačeka. Jer, jednostavno velike vetroparkove treba zadržati dalje od obale zarad turizma.

Posebna pažnja, tokom ovog trodnevnog skupa, biće posvećena razvoju ‘’pojačivača toplote’’ koji će koristiti toplotu mora za grejanje i hlađenje priobalnih gradova Dalmacije.

Naime, nedavno su u Dubrovniku i Splitu instalirani takvi sistemi, koji greju i hlade Duždevu i Dioklecijanovu palatu.

Valja naglasiti da se Projektom Blue Deal želi ostvariti mreža učesnika, uključujući lokalnu samoupravu, preduzeća, istraživačke institucije, civilne organizacije, kako na međunarodnom tako i na regionalnom nivou, kako bi se odredili jasni standardi za planiranje plave energije u sredozemnom obalnom području.

Inače, kada je reč o načinima za korišćenje energije mora, najpre se imaju u vidu tri, a to su upotreba energije talasa, energije plime i oseke i korišćenje promena temperature u vodi.

Fakultet mašinstva i brodogradnje je organizator ovog skupa, u okviru evropskog projekta Blue Deal koji se finansira iz Evropskog fonda za regiionalni razvoj i pretpristupne pomoći za kapitalizaciju „plave“ energije, a učestvuje 12 partnera iz šest zemalja Sredozemlja.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...