UAE: Nuklearna energija u službi vodonika

Autor:   L.M.

Ujedinjeni Arapski Emirati planiraju da za proizvodnju vodonika koriste električnu energiju iz nuklearnih elektrana. U tom pravcu je formiran savez vodećih kompanija, koje razmatraju i mogućnosti saradnje sa međunarodnim akterima u cilju razvoja tog goriva, koje i u Emiratima slovi za energent sa najvećim potencijalom u budućnosti. (Na globalnom planu se očekuje da će industrija vodonika dostići vrednost od 183 milijarde dolara do 2023. godine. Foto: gccbusinessnews.com)

Korporacija za nuklearnu energiju Emirata (ENEC), koja posluje u okviru državnog energetskog holdinga ADQ, mogla bi da obezbedi električnu energiju za proizvodnju vodonika, prenosi list The National.

„ENEC će imati ključu ulogu u ovom procesu kao dobavljač bazne energije, koja se smatra čistom energijom“, rekao je direktor ADQ holdinga zadužen za investicije Hamad Al Hamadi tokom online panela koji je organizovao Poslovni savet Sjedinjenih Država i Emirata.

Ujedinjeni Arapski Emirati, koji u globalnoj proizvodnji sirove nafte učestvuju sa gotovo 4,2 odsto, imaju ambiciozne planove da iskoriste potencijal vodonika kao čistog goriva, koji bi zbog toga mogao da pomogne zemljama da smanje emisije gasova sa efektom staklene bašte.

UAE: Nuklearna energija u službi vodonika
Proizvodnja “zelenog” vodonika mogla bi da dostigne 530 miliona tona do 2050. godine, što je zamena za 10,5 milijardi barela nafte. (Izvor: Air Liquide)

Ranije ove godine, državni holding ADQ formirao je savez sa državnim investicionim fondom Mubadala (Mubadala Investment Company) i energetskom kompanijom ADNOC (Abu Dhabi National Oil Company), kako bi se stvorili osnovi za izvoz vodonika.

Pored vodonika dobijenog korišćenjem električne energije iz nuklearnih elektrana, plan je da se i obnovljiva solarna energija takođe iskoristi, ali za proizvodnju „zelenog“ vodonika.

Međutim, prema rečima Al Hamadija iz ADQ holdinga, nuklearna energija je ipak pouzdanije rešenje, „jer pruža mogućnost za kontinuiranu i sigurnu proizvodnju električne energije“, koja će se koristiti u procesu dobijanja vodonika.

„To je dugoročan program i želimo da budemo sigurni da ćemo ga iskoristiti na pravi način, a ovaj pristup nam omogućava proizvodnju vodonika koji se može prodati i izvesti na međunarodno tržište“, rekao je Al Hamadi.

UAE: Nuklearna energija u službi vodonika
Vodonik proizveden iz nuklearne energije se inače još naziva i „ružičasti“ vodonik, a stav Emirata je da ima najveći potencijal da postane čisti izvor energije u budućnosti. (Izvor: electrive.com)

Čisto gorivo u ekspanziji

Vodonik proizveden iz nuklearne energije se inače još naziva i „ružičasti“ vodonik, a prema rečima zamenika izvršnog direktora Mubadale-in Badr Al Olame, u istoimenoj investicionoj kompaniji on ima „najveći potencijal da postane čisti izvor energije u budućnosti."

Istakao je takođe da bi rad na proizvodnji „zelenog“ vodonika Emiratima pružilo mogućnost za otvaranje na hiljade radnih mesta u tom novom vodoničnom sektoru.

„Proizvodnja ‘zelenog’ vodonika mogla bi da dostigne 530 miliona tona do 2050. godine, što je zamena za 10,5 milijardi barela nafte“, naveo je Mubadala-in Badr Al Olama.

Na globalnom planu se očekuje da će industrija vodonika do 2023. godine dostići 183 milijarde dolara, dok je 2017. godine vrednost industrije iznosila 129 milijardi dolara, procenjuje agencija za ocenu kreditnog rejtinga Fič. Istovremeno, francuska investiciona banka Natikis procenjuje da će investicije u vodonik premašiti iznos od 300 milijardi dolara do 2030. godine.

UAE: Nuklearna energija u službi vodonika
Vlasti Emirata su u martu odobrile nacionalni plan za vozila koja za pogon koriste vodonik, s obzirom na rast proizvodnje „plavog“ i „zelenog“ vodonika. (Izvor: thenationalnews.com)

Vlasti Emirata su prošlog meseca odobrile nacionalni plan za vozila koja za pogon koriste vodonik, s obzirom na to da je ta zemlja pojačala proizvodnju „plavog“ i „zelenog“ vodonika.

Državni investicioni fond Mubadala iz Emirata i italijanska energetska kompanija Snam su krajem marta takođe potpisali sporazum o saradnji na "zajedničkom ulaganju i razvoju" vodonika.

Alijansa za razvoj vodonika koju čine holding ADQ, investicioni fond Mubadala i energetska kompanija ADNOC, „već aktivno procenjuje mogućnosti za stvaranje nekoliko međunarodnih partnerstava", rekao je Al Hamadi iz državnog holdinga ADQ u Abu Dabiju.

„Tražimo najbolja rešenja u pogledu tehnološkog istraživanja, razvoja i mogućnosti izvršenja, uključujući i dobijanje finalnog proizvoda“, istakao je Al Hamadi.

Partneri u okviru ovog vodoničnog saveza trenutno rade na izradi mape puta za razvoj vodonika u Abu Dabiju ističući da su potpuno otvoreni za kontakt sa kompanijama koje smatraju da mogu doprineti njihovim ciljevima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...