PRVA SOLARNA ELEKTRANA U HRVATSKOJ

Izvor:   vjesnik.hr

Prva velika elektrana na sunčevu energiju u Hrvatskoj mogla bi da počne sa radom već ove godine kod Povljane na južnom delu ostrva Pag

Prva velika elektrana na sunčevu energiju u Hrvatskoj mogla bi, kako saznaje Vjesnik od Darka Horvata, direktora Uprave za energetiku u Ministarstvu privrede, rada i poduzetništva, početi da radi možda već ove godine kod Povljane na južnom delu ostrva Pag.

Prema njegovim rečima, to je najperspektivniji takav projekat gradnje velike solarne elektrane, jer je ta lokacija kod Povljane već ugrađena u prostorne planove, a Zadarska županija im je potvrdila da je to projekat od njihovog posebnog interesa. Ministarstvo je investitorima već izdalo svu potrebnu dokumentaciju potrebnu za ishođenje građevinske dozvole. Osim toga, u tom projektu dobro sarađuju sva nadležna ministarstva i lokalne zajednice.

Reč je o elektrani snage 3,8 megavata koju planira da gradi kompanija Jadran lux. Kako stručnjaci ulaganja u takve objekte procjenjuju na tri do četiri miliona evra po megavatu, očekuje se da će u njenu gradnju trebati investirati između 11 i nešto više od 15 miliona evra.

Zasad je, inače, u Hrvatskoj sprovedeno samo pet manjih fotonaponskih projekata ukupne snage 62 kilovata, ali u svetu se ta grana energetike snažno razvija poslednjih godina. U tome prednjači Nemačka, ali se jako puno investira i u Češkoj gde već radi 12.000 fotonaponskih sistema, a ove godine će, prema njihovim planovima, proraditi još 5000.
“Takav ubrzan razvoj investicija u korišćenje sunčeve energije omogućilo je uvođenje relativno visoke zagarantovane otkupne cene za struju proizvedenu iz tih sistema, a postepeno je padala i cena njihove izgradnje”, objašnjava Tomaš Kuhta iz češke ambasade u Hrvatskoj. To je investitorima omogućavalo veliku dobit i povrat ulaganja već za tri do četiri godine. Ali, češki elektroenergetski sistem zbog tehničkih razloga nije mogao podneti toliko solarnih elektrana, pa su morali da zaustave njihovo tako brzo širenje. “Zato je Češka uvela porez na dobit kod takvih projekata od 20 odsto, što je povrat ulaganja produžilo na 11 do 12 godina i smanjilo atraktivnost takvih investicija”, kaže Kuhta.

I u Hrvatskoj je interes za ulaganje u obnovljive izvore energije znatno porastao nakon uvođenja državnih podsticaja, koji svim investitorima prvih 12 godina omogućavaju zagarantovani otkup sve proizvedene struje po dosta višim cenama od redovnih. Novac za to skuplja se iz naknade od pola lipe po potrošenom kilovatsatu, koju uz račune za struju plaćaju svi potrošači. Hrvatska, naime, želi da do 2020. godine 20 odsto energije u bruto neposrednoj potrošnji proizvodi iz obnovljivih izvora energije, a po nacionalnoj energetskoj strategiji do tada bi trebali imati obnovljive izvore ukupne snage 1545 megavata.

Ministarstvu privrede je do sada prijavljeno 220 projekata za korištenje sunčeve energije, od čega su do sada odobrili 87. Među njima su i četiri projekta gradnje solarnih elektrana ukupne snage 170 megavata, kažu u Ministarstvu.

Veće korišćenje solarne energije, kao i ostalih obnovljivih izvora, za šta Hrvatska po tvrdnjama stručnjaka ima velike potencijale, olakšaće najavljeno pojednostavljivanje dosta komplikovanih administrativnih procedura za dobijanje potrebnih saglasnosti i dozvola, značajno povećanje kvota, a do kraja godine trebao bi biti donesen i zakon o obnovljivim izvorima energije.

“Tome će, uz zagarantovane subvencionisane otkupne cene struje i stalni razvoj sve efikasnijih tehnologija koje povećavaju isplativost takvih ulaganja, doprineti i podsticanje investitora iz državnog budžeta, iz Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost, regionalnih agencija i drugih izvora”, napominje Igor Raguzin iz Ministarstva privrede.

Zato nije ni čudo da se očekuje snažan rast investicija u obnovljive izvore energije u Hrvatskoj, a Horvat očekuje da će već ove godine proraditi možda i dvostruko više takvih proizvodnih kapaciteta nego ukupno do sada.

Fotonaponskim sistemima do više hiljada radnih mesta

Koliko je velik interes za ulaganje u fotonaponske sisteme, kao i ostale obnovljive izvore energije, pokazao je i veliki interes za seminar “Mogućnosti primene obnovljivih izvora energije - fotonaponski sistemi”, koji je u Ministarstvu privrede, rada i poduzetništva organizovala kompanija Energetika marketing, izdavač specijalizovanog časopisa za energetiku - Ege.

Naime, na seminaru se okupilo više stotina stručnjaka kao i sadašnjih i zainteresovanih investitora iz Hrvatske, ali i inostranstva.

O tome su govorili vodeći naučnici i stručnjaci s nekoliko visokoškolskih ustanova i instituta, nadležnih državnih tela i stručnih udruženja, a predstavljeni su i najuspešniji primeri iz prakse, kao i koristi od takvih ulaganja. Tako je Ljubomir Majdanžić, predsednik Hrvatske stručne udruge za sunčevu energiju, istakao da bi samo veće korišćenje sunčeve energije za proizvodnju električne i toplotne energije moglo u idućih sedam-osam godina otvoriti oko 6000 radnih mesta, dok je Igor Raguzin iz Ministarstva kazao da bi prema okvirnim procenama obnovljivi izvori energije do 2020. godine u celoj privredi mogli otvoriti čak 60.000 do 80.000 radnih mesta.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...