HOLANĐANI ĆE ULAGATI U OIE U BiH

Izvor:   biznis.ba / Fena

Holandska organizacija za razvoj (SNV), ubuduće će svoje delovanje u zemljama Balkana, a samim tim i u BiH, fokusirati na unapređenje korišćenja obnovljivih izvora energije i poljoprivrede da bi stimulisala ekonomska i socijalna poboljšanja za zajednice s niskim prihodima.

Regionalni direktor SNV-a za Balkan Stuart Worsley rekao je u četvrtak na konferenciji za novinare u Sarajevu da su to dve ključne oblasti za smanjenje siromaštva, što je SNV uvideo i globalnom analizom sprovedenom u 2010. godini.

U oblasti poljoprivrede, kako je rekao, biće ponuđene usluge koje se tiču lanca vrednosti, a koje će omogućiti neprekidan prihod manjim učesnicima u procesu, kao i malim i srednjim preduzećima.

U oblasti obnovljivih izvora energije nudiće se usluge za povećanje prihoda ostvarenih od proizvodnje obnovljivih izvora energije, unapređenje korišćenja tih izvora i za poboljšanje energetske efikasnosti.

- U poljoprivredi želimo da pomognemo proizvođačima koji rade nezavisno ili mikroproizvođačima da bismo poboljšali lokalna tržišta, dok ćemo kada je reč o obnovljivim izvorima energije prvo videti kakva je situacija u toj oblasti, zatim kakva je dostupnost obnovljivih izvora energije domaćinstvima i kakva je efikasnost, rekao je Worsley.

Dodao je da će prisustvo SNV -a u BiH od ove godine biti snažnije nego pre i da će biti angažovan i veći broj stručnjaka, ali nije želeo da govori o novčanim iznosima za podrške.

- Usluge iz oblasti turizma koje smo do sada pružali prestaćemo da pružamo, kao i neke druge usluge. Međutim, naš strateški cilj jačanja lokalnih organizacija omogućava da se najveći deo posla nastavi pod vodstvom lokalnih organizacija, rekao je Worsley.

Predstavnica SNV-a za BiH Šemsa Alić istakla je da se u BiH najviše sredstava troši na energiju i hranu i da su upravo zbog toga oblast poljoprivrede i obnovljivih izvora energije ključne oblasti delovanja SNV-a u BiH.

SNV je neprofitna, međunarodna razvojna organizacija sa sedištem u Hagu. Deluje u 35 država širom sveta. Na Balkanu je prisutna od 1990., a u BiH od 1995. godine.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...