BIOGORIVO – SUPEKOJEŠTARIJA

Izvor:   Deutsche Welle

Prvog januara na nemačkim pumpama trebalo je da se pojavi novo biogorivo pod nazivom E10, ali je to odloženo do marta. Reč je o superbenzinu sa 10 odsto etanola, ali ga nemački mediji ocenjuju kao superkoještariju…

Novo gorivo sa 10 odsto etanola (sadašnji benzin ima pet odst), čije uvođenje je u poslednji čas odloženo do početka marta zbog preuređenja benzinskih stanica, štetno je za oko deset odsto automobila i negativno je ocenjeno od komentatora - ponajmanje zbog toga. Tako list Manhajmer morgen piše:

„Novo biogorivo stiže kasnije nego što se mislilo, ali to i nije važno. Naime, ono niti je doprinos zaštiti klime, niti od neke druge koristi i E10 je superkoještarija. Kako bi se proizveo etanol potrebno je zasejati velike površine biljkama kao što su kukuruz ili šećerna repa i neophodno je intenzivno đubrenje. Prilikom prerade sirovina i transporta nastaju velike količine ugljendioksida koji je štetan za klimu. Osim toga, još nije jasno koje štetne supstance nastaju prilikom sagorevanja novog navodno „zelenog goriva“.

Etanol je skuplji od benzina, a ima za trećinu manje energije. Vozači će morati češće da pune rezervoare što će osetiti na novčaniku. I kako se u Nemačkoj etanol dobija prvenstveno iz žitarica, biće konkurencija prehrambenoj industriji. Tako bi novo gorivo moglo doprineti poskupljenju hleba i drugih proizvoda od žitarica. Prema proceni Auto-moto saveza Nemačke (ADAC), deset odsto vozila ne može da koristi E10, jer bi moglo doći do oštećenja dihtunga. Dakle, ništa ne govori u prilog novog goriva – ono ne doprinosi zaštiti životne sredine, a potrošači plaćaju više. Za šta? Za to da sa istom količinom goriva pređu manje kilometara uz opasnost da im auto završi na otpadu“, piše „Manhajmer morgen“.

List Vestdojče algemajne cajtung komentariše:

„Jasno je da su količine nafte ograničene, a alternative kao što je elektroauto još su dosta daleka budućnost. Međutim, sve dok nije dokazano da veća količina biogoriva u benzinu smanjuje emisiju ugljendioksida povećanje njegove količine u mešavini nema smisla. Takav dokaz EU do sada nije pružila. Međutim, istraživanja raznih udruženja za zaštitu prirode pokazuju već danas da bioofnaziva iz Brisela neće imati efekat koji se očekivao.

Prilikom proizvodnje biomase koristi se velika količina veštačkog đubriva. Osim toga, u proizvodnji je potrebno mnogo više energije nego za dobijanje benzina iz sirove nafte. Da se ne pominje konkurencija na oranicama sa žitaricama za ishranu. Uravnoteženi ekološki bilans izgleda nešto drugačije. Alternativa biogorivu su štedljivi i efikasni motori koji će trošiti još manje benzina i povećani napori da se nađu alternativni motori.

Elektroautomobil bi bio prava alternativa, ali još nema odgovarajućih akumulatora“, piše „Vestdojče algemajne cajtung“.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...