POSKUPLJUJU LETOVI ZBOG ŠTETNIH GASOVA

M.Kamatović , PRAG

Dozvole emisija CO2 i drugih štetnih gasova povećavaju i tarife vanevropskih avioprevoznika (foto: najveći Boingov model-747-8)

Odmah posle odluke Suda Evropske unije, prošle srede, kojom je omogućeno da se od 01.01.2012. u sistem dozvola za emisije štetnih gasova u atmosferu uključe sve aviokompanije koje koriste evropske aerodrome, dakle i strane, najavljen je porast cena avionskih karata. Kako izveštava Reuters, poskupljenje dostiže za neke relacije i 90 dolara po jednoj karti.


Emirates-ov super džambo (A380)

Vrlo je verovatno, može se reći gotovo izvesno, da će prevoznici prebaciti troškove za emisione dozvole na putnike. Na linijama između Evrope i SAD poskupljenje će iznositi između 50 i 90 dolara. A, osim toga, kako predviđa Američki institut aviosaobraćaja, transatlantski letovi bi zbog viših cena goriva, mogli poskupeti za još 70 do 90 dolara po karti.

Većina američkih aviokompanija odbila je da se izjasni ovim povodom, ali neke su priznale da je neminovno da se bar deo povećanih troškova prebaci na putnike.

Prema nekim mišljenjima, ovakva odluka Suda EU narušava međunarodno pravo. Skupina Airlines for America saopštila je da razmatra i nove pravne mogućnosti da se izbegne ovaj trošak. Prema ovoj skupini, sistem u EU dozvola za emisije CO2 i drugih štetnih gasova koštaće američke avio kompanije od 2012. do 2020. oko 3,1 milijarde dolara.

Odluka ovog suda se odmah osetila na kursu akcija američkih aviokompanija koji je krenuo na dole. Ove kompanije su istovremeno pogođene i novom merom američke vlade kojom se uvodi više obaveznog odmora za pilote što će povećati njihove troškove za skoro 300 miliona dolara u narednih deset godina.

Prema analitičaru avioprevoza Raye-u Neidl-u, ovaj korak EU je negativni unilateralni presedan „jer jedan region ustanovljava drugačija pravila nego u drugim, iako je svet dosad, uglavnom, kada se tiče vazdušnog prevoza, sarađivao na globalnim pravilima“. U SAD se na ovaj korak, inače, više gleda kao na jedan od načina za rešavanja aktuelne finansijske krize nego kao meru ekološke politike.

Neke američke kompanije pokušavaju da izbegnu evropske vazdušne luke za međupristajanje, planiranjem novih ruta ali to otežavaju sve veće cene nafte.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...