NOVO U TEHNICI UBIJANJA

M.Kamatović

Minobacač sa „inteligentnim minama“, novo američko oružje za Avganistan – navodno 500-600 posto efikasnije od dosadašnjeg. Mine same nalaze cilj, na primer, iza ugla ili u skloništu ... (foto: XM-25_weapon_system)

Savezničke snage u Avganistanu ubile su ili zarobile u poslednja tri meseca 3.200 neprijateljskih boraca, sopštili su visoki predstavnici američke i britanske armije. Generali, medjutim ocenjuju da je to malo. Jer, američka armija je od nedavno počela da isprobava novo pešadijsko naoružanje koje bi trebalo biti čak 500 do 600 procenata efikasnije od dosadašnjeg...



Avganistan - američki vojnici u operaciji protiv Talibana u blizini granice sa Pakistanom

Može izgledati neverovatno, ali to se u armjskim materijalima tvrdi o minobacaču XM-25. Na prvi pogled podseća na veći automat sa upadljivo većom cevi. Glavna mu je karaktestika da omogućuje vojnicima da koriste „inteligentnu municiju“ koja u izvesnoj mjeri „ume“ i sama, na primer, naći neprijatelja u skloništu.

Minobacač je bez municije težak 6,3 kilograma, s njim se dakle rukuje skoro kao s običnom pešadijskom puškom. Naboji su, medjutim, sasvim različiti od uobičajenih. Minobacač ispaljuje rasprskavajuće granatice prečnika 2,5 centimetara koje sadrže po nekoliko desetina grama eksploziva u dva ležišta što im povećava razorni učinik.

Domet mu je 700 metara, ali na njemu pogadja s velikom tačnošću. Gadjanje podseća na računarsku igru. Vojnik u digitalnom nišanu nadje cilj, stiskom digitalnog dugmeta potvrdi. Za sve ostalo se postara elektronika – laserski nišan izmeri precizno udaljenost do cilja i odredi putanju projektila. Da slučajno ne bi došlo do greške, meri se ne samo udaljenost do cilja, nego i brzina vetra i vlažnost vazduha jer bi to moglo uticati na vreme leta, pa i to elektronika uzima u obzir.

Unikatnu sposobnost da gadja „iza ugla“ daje minobacaču elektronika u samim nabojima. Zahvaljući tome, strelac može izabrati da li će naboji eksplodirati u vazduhu ili tri metra ispred ili iza cilja. Granata tako može eksplodirati u letu ubrzo pošto proleti kroz prozor iza koga se skriva snajper. Ili, nad zidom iza koga se krije neprijateljsko odeljenje. Vreme kada treba da eksplodira, granata prepozna prema broju obrtaja koje učini u letu. Uredjaj funkcioniše kao digitalni časovnik, samo umesto sekunde meri u obrtajima. I tako, prema broju obrtaja i svojoj brzini, granata precizno sama utvrdjuje gde je. Uprkos složenosti, uredjaj funkcioniše veoma brzo. Nišanjenje i otpaljivanje traje pet sekundi, još dve let prema cilju udaljenom, na primer, 500 metara.

Ovo rešenje proizvodjača municije firme Allians Techsystems je, naravno, zaštićeno patentom. Efekti se očekuju veoma brzo. Terenski rov, bunker i druga skrovišta i skloništa još uvek dobro štite vojnike, bar na velikoj udaljenosti. Talibani zahvaljući tome u relativnoj sigurnosti i satima otvaraju vatru na vojnike NATO, pre nego što na lice mesta stigne podrška iz vazduha ili ariljerija. Novi minobacač, čija granata eksplodira tačno iznad ili unutar skrovišta, trebalo bi da onemogući ovaj najrašireniji način ratovanja koji primenjuje američki protivnik u Avganistanu.

Jedan XM-225 košta 30 hiljada dolara, USA Army planira da kupi 12 hiljada komada, uglavnom, iduće godine. Jedan naboj stoji oko 25 dolara. Investicija će se medutim, kako se tvrdi, veoma brzo isplatiti...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...