MISIJA POPRAVKE HABLA U OPASNOSTI

Autor:   Traci Watson

Svemirsko smeće ozbiljan problem za predstojeću misiju šatla Atlantis

Šatl kojim će sledećeg meseca astronauti krenuti u misiju popravke svemirskog teleskopa Habl biće u većoj opasnosti od uobičajene. Razlog je mogućnost sudara s otpacima i krhotinama, koji bi mogao da dovede do prave katastrofe, izjavili su zvaničnici agencije NASA. Rizik od fatalnog udesa prevazilazi bezbednosne standarde Agencije. Zbog toga će konačnu odluku o lansiranju, zakazano za 10. oktobar, morati da donese Majkl Grifin, direktor agencije NASA.



Svemirski teleskop Habl dostigao je 11. avgusta broj od 100.000 obilazaka oko Zemlje.
Za jedan krug oko naše planete potrebno mu je 90 minuta.


Tokom misije šatl bi morao da uđe u orbitu na većoj visini nego što je slučaj kada se letelice upućuju ka Međunarodnoj svemirskoj stanici, a na većim visinama ima i više svemirskog otpada. "Neke letelice i objekti su se raspali u orbiti, pa je zbog toga situacija sa smećem i krhotinama mnogo lošija nego ranije", rekao je direktor šatl programa Džon Šenon.

On nije precizirao zašto je procenjen veći rizik po misiju do Habla. Dva incidenta tokom 2007. godine dovela su najvećeg povećanja svemirskog otpada u poslednjih nekoliko decenija:

- Kina je pogodila vremešni satelit van orbite, nakon čega je nastalo veliko polje krhotina

- stara ruska rasketa, koja je kružila oko Zemlje, eksplodirala je a NASA je u svom biltenu događaj opisala kao "veoma ozbiljan" incident.

Pentagon je ove godine oborio neispravan vojni satelit, ali zvaničnici Pentagona i agencija NASA navode da ostaci ne predstavljaju opasnost po šatl jer su brzo izleteli iz orbite.

Čak i maleni kamen ili parče metala mogu u svemiru da izazovu ozbiljnu štetu na letelici, pošto se otpaci u orbiti kreću brzinom od nekoliko hiljada kilometara na čas. Najveću zabrinutost izaziva lako lomljiv materijal kojim su nos i krila šatla zaštićeni od visokih temperatura koje se razvijaju tokom ponovnog ulaska u zemljinu atmosferu.

Tokom proteklih pet godina šatlovi su većinu vremena u svemiru provodili na svemirskoj stanici, koja delimično zakriljuje svemirske brodove i štiti ih od krhotina. Šatl Atlantis neće imati takvu zaštitu na svojoj misiji popravke i nadogradnje teleskopa Habl.

Šenon kaže da je jedna od trista misija do Međunarodne svemirske stanice u opasnosti da bude tragično okončana zbog svemirskog smeća. Verovatnoća da se to dogodi Atlantisu iznosi 1:185.

Atlantis će sa sobom nositi materijal neophodan za krpljenje svih, sem izuzetno velikih rupa na svojoj termoizolacionoj oblozi, a posada je obučena da obavi takve popravke. Za razliku od ostalih misija šatla do svemirske stanice, spasilački brod će čekati na lansirnoj rampi da bi u slučaju opasnosti izbavio tim sa Atlantisa.

Astronauti koji će krenuti put Habla su u ranije datom intervjuu rekli da su veoma svesni rizika. "To je sastavni deo misije", rekao je komandir Atlantisa Skot Altman. "Habl je tamo gde jeste… Moraćemo da stignemo do njega i obavimo posao."

Izvor: USA Today, 9.9.2008.

Preveo: Milan Djukić


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...