KINA POSTALA NAJVEĆI PROIZVODJAČ AUTOMOBILA

M.L.

Kina je lane ostvarila udeo od 17,2 procenta u ukupnoj svetskoj automobilskoj produkciji, Nemačka je imala 14,7 a SAD 14, 6 procenta udela

 

Kina preuzima jedno za drugim razna prvenstva u svetu – prošle godine je postala najveći svetski proizvodjač automobila, ostavivši za sobom Nemačku i dosad neprikosnovene Sjedinjene Države čije su dve od tri najveće automobilske firme (General Motors i Chrysler) praktično u komi i pred bankrotom.



Predstavljanje "bjuika" za kinesko tržište

Lane je, prema saopštenju nemačke asocijacije proizvodjača automobila, koje prenosi Euroobsverver, Kina ostvarila udeo od 17,2 procenta u ukupnoj svetskoj automobilskoj produkciji, Nemačka je imala 14,7 a SAD 14, 6 procenta udela...

Još očitije su razlike u finansijskim rezultatima – nemački proizvodjači su lane povećali profit za osam posto, američki imaju gubitke, a Kinezi beleže rast profita od čak 30 posto. Prošlog meseca u Kini je prodato 1,1 miliona auta, medju kojima je i dosta luksuznih i skupljih, koji na Zapadu, uglavnom, sada leže na lagerima. Porastu prodaje auta u u najmnogoljudnijoj zemlji sveta pomogle su razne stimulativne mere vlade koja je, na primer, ukinula porez na sva auta s motorima zapremine do 1,6 litara. Kineska vlada dotira kupovnu svih auta na alternativni pogon.



Novi "mercedesov" model na sajmu u Pekingu imao svetsku premijeru

Nesrazmera izmedju evropskih i kineskog tržišta dovešće, kako tvrdi analitičar iz londonskog "Evropskog saveta za odnose sa svetom" John Fox, do daljeg pada profita evropskih proizvodjača.

„Dok su evropske kompanije prednjačile u tehnologiji, imale su velike udele na kineskom tržištu. Uslovi zajedničkih preduzeća, tzv. joint venture, medjutim, primoravaju ih da tehnologiju ustupaju. Tako sada Kinezi mogu da proizvode sami evropskim tehnlogijama, Evropljani im i ne trebaju....“.

Evropa bi, prema Fox-u, morala iz toga izvući pouke da se ne odriče tehnlogija koje joj garantuju konkurentsku prednost.

„Problem je u tome što Kina Evropu uzima kao konkurenciju, a Evropa Kinu kao zemlju u razvoju“, dodaje on.



Shunaghuan Sceo, kineski džip ima problem što je njegov oblik je čista kopija
prethodne generacije BMW-a X5 (od napred i sa strane) i Toyote Land Cruiser

Japanske firme postupaju drugačije. Potpisale su, uz posredovanje vlade, dogovor prema kome se u Kini proizvode samo delovi ali nikako za, na primer, high tech motore kakav je u Toyoti Prius. Evopske kompanije, medjutim, izmedju sebe konkurišu i bore se za osvajanje kineskog tržišta, često po svaku cenu...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...