GOOGLE OBEĆAO VEĆU ZAŠTITU PRIVATNOSTI

Ellen Nakashima, Washington Post

Iz kompanije Google poručuju da će u svom čitaču Weba Chrome rešiti problem zaštite privatnosti

Iz kompanije Google, čiji je novi, brži čitač Weba Chrome izazvao zabrinutost sa obe strane Atlantika zbog zaštite privatnosti korisnika, poručili su juče da su preduzeli mere za maskiranje identiteta osoba koje su već počele da ga koriste. To je posledica negodovanja zagovornika zaštite privatnosti u SAD i Evropi, koji su zabrinuti zbog sposobnosti čitača da Googleu omoguće još detaljnije praćenje ponašanja korisnika na Mreži i generisanje njihovih detaljnih profila.

Džejn Horvat, stariji savetnik za pitanja privatnosti u kompaniji Google, rekla je da će IP (Internet Protocol) adrese i "kolačiće" - koji prate kretanje korisnika po Mreži kada se u Omnibox, Chromeovo adresno i polje za pretraživanje tipa "sve u jednom", unese adresa Web lokacije ili ključna reč za pretraživanje - ubuduće biti anonimni. Ona je navela da će isto biti primenjeno i na IP adrese pridružene upitima za pretragu sa pretraživača Google nakon isteka devet meseci od datuma prikupljanja. "To dovoljno pokazuje koliko ozbiljno shvatamo i pristupamo pitanju anonimnosti korisnika", rekla je Horvatova.



U Google-ovoj zgradi u Cirihu postoji metalni tobogan kojim zaposleni mogu da se
spuste sa viših spratova u kafeteriju

Međutim, Google, koji već dominira oblastima pretraživanja Interneta i mrežnog oglašavanja, mora da bude iskreniji i otvoreniji po pitanju politike prikupljanja podataka, smatraju borci za zaštitu privatnosti. "Najviše me brine mogućnost prikupljanja Web adresa korisnika i samim tim kompletnog praćenja njihovog ponašanja na Webu", rekao je o Chromeu Peter Šar, nemački komesar za zaštitu podataka. "Web je, zapravo, postao naš drugi život. Virtuelno ogledalo nečijeg stvarnog života s informacijama o interesovanjima, aktivnostima, možda čak i o seksualnom opredeljenju."

Šar je dodao i da su njegovi saradnici juče počeli istragu u okviru koje treba da utvrde da li Google prikuplja i obrađuje privatne podatke u suprotnosti s nemačkim Zakonom o zaštiti podataka. "Sigurni smo da će zaključiti da je Chrome dobro i temeljno osmišljen softverski proizvod", bio je komentar Horvatove na tu vest.

"U Evropi se, za razliku od SAD, IP adrese u većini slučajeva smatraju privatnim podacima pošto ih davalac Internet usluga lako može dovesti u vezu s osobama koje ih koriste", istakao je Šar, koji je do proletos bio na čelu Radnog tela Član 29, evropske komisije za zaštitu podataka.

U nedelju je Nemački federalni biro za zaštitu informacija objavio upozorenje o korišćenju čitača Chrome, naveo je Šar. Međutim, Horvatova tvrdi da takvo obaveštenje nije objavljeno.

Chrome je podrazumevano podešen da prikuplja oko dva procenta svih znakova unetih u Omnibox - bez obzira na to je li reč o Web adresi ili izrazu za pretraživanje, rekla je Horvatova. Jedan procenat se odnosi na sve unete znakove jednog procenta nasumice izabranih svih korisnika, a drugi procenat se dobija od svih znakova unetih tokom jednog dana u Omnibox.

Horvatova kaže da se prikupljeni podaci mogu čuvati "beskonačno dugo", kako bi u Googleu mogli da poboljšaju predloge i rezultate na osnovu reči ili izraza koji se koriste za pretraživanje. No, IP adresa i "kolačići" - niz brojeva koji se koriste za praćenje korisnika na Mreži - pridruženi prikupljenim podacima biće anonimni kako "ni na koji način ne bi mogli da se dovedu u vezu s pojedinačnim korisnikom".

Kristin Čen, portparolka kompanije Google, izjavila je juče da još uvek nije određen metod "sakrivanja" IP adrese i "kolačića".

Alisa Kuper, vodeći stručnjak za računare u Centru za demokratiju i tehnologiju, je izjavila: "Ne smatram da će svi zapisi o ponašanju korisnika postati anonimni i 'nevidljivi' ako u Googleu budu samo uklonili deo IP adrese. Manje ćemo brinuti o zaštiti privatnosti ako u samom dnevničkom zapisu ne bude IP adrese, 'kolačića' niti bilo kakve informacije na osnovu kojih bi korisnici mogli da budu identifikovani."


Preveo: Milan Djukić


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...