GOOGLE EARTH KORIŠĆEN ZA NAPADE NA IZRAEL

Priredio:   Milan Đukić

Militantni Palestinci koriste Google Earth za planiranje napada na izraelske vojne i civilne ciljeve.

Članovi militantne grupe Brigada mučenika Al-Aksa, povezane s palestinskom partijom Fatah, kažu da uspešno koriste popularnu Internet alatku za mapiranje da bi lakše odredili ciljeve za svoje raketne napade.

Fatah
Amblem Fataha

"Detalje dobijamo s Google Eartha i zatim ih upoređujemo s našim mapama centra grada i osetljivih područja", kaže Halih Džabari, vođa grupe u Gazi poznat i kao Abu Valid. Abu Valid je novinarima britanskog lista Guardian na svom računaru pokazao satelitski snimak izraelskog grada Sderota da bi demonstrirao kako njegova grupa traga za ciljevima.

Novinari su snimili i probno lansiranje rakete, ispaljene prošlog meseca na nenastanjenu oblast pustinje Negev. Uprkos nesavršenosti, mnogo je raketa do sada eksplodiralo u Sderotu i za poslednje tri godine ubilo nekoliko desetina ljudi a ranilo mnogo više.

Brigada mučenika Al-Aksa je samo jedna od nekoliko militantnih grupa koje raketama pod nazivom Kasam iz oblasti Gaze gađaju Izrael. U raketnom napadu prošlog meseca, koji je na vojnu bazu izveo Islamski džihad, ranjeno je više od 50 izraelskih vojnika. Veruje se da oružano krilo Hamasa, Brigade Izedina Kasama, ne ispaljuje rakete. Abu Valid insistira na tome da nema kontradikcije između akcija njegove grupe i mirovnih pregovora u kojima s palestinske strane učestvuje Mahmud Abas, vođa Fataha.

Raketa Kasam
Raketa Kasam

Prikazujući arhivske snimke raketnih napada, Abu Valid kaže da je grupa prilagodila rakete napravljene u kućnoj radinosti izdvajanjem soli iz morske vode kako bi imale veći domet. "Postupak je za sada tajna, ali smo vrlo zadovoljni rezultatima", tvrdi Valid.

Program za mapiranje Google Earth koristi satelitske mape i detaljne trodimenzionalne modele određenih područja. Iako se satelitske fotografije ne ažuriraju redovno, već s vremena na vreme - što znači da su slike pokretnih meta beskorisne - neki bezbednosni stručnjaci kažu da lak pristup informacijama može da poveća opasnost po vojne organizacije.

"Postoji stalna pretnja da se na osnovu izviđačkih misija lako dođe do naših baza, a korišćenje slika s Interneta je samo još jedan način da se to izvede", rekao je pre izvesnog vremena portparol britanske vojske major Čarli Barbridž.

Ovo nije prvi put da je Google optužen za nenamerno potpomaganje aktivnosti militantnih grupa ili terorističkih organizacija. U januaru ove godine britanski zvaničnici su tvrdili da pobunjenici povezani s Al Kaidom koriste satelitske fotografije s Google Eartha da bi odredili potencijalne ciljeve u britanskim vojnim bazama oko Basre na jugu Iraka.

Google Maps

Odgovorni u kompaniji Google su izjavili da su svesni potencijalnih problema i zloupotrebe svog programa u terorističke svrhe, ali nisu hteli da komentarišu poslednji slučaj. "Posvetili smo pažnju opomenama da Google Earth predstavlja novi bezbednosni rizik. Slike koje se mogu naći na našim lokacijama Google Earth i Google Maps nisu jedine te vrste: komercijalne satelitske fotografije visoke rezolucije i slike snimljene iz aviona mogu se iz brojnih izvora naći za svaku zemlju na svetu. Zapravo, svako ko leti iznad neke oblasti ili je obilazi automobilom može da dođe do sličnih informacija", piše u izjavi kompanije Google.

Zvaničnici Googlea nisu hteli ni da potvrde ni da demantuju informaciju da su od izraelske vlade dobili zahtev da blokiraju određene fotografije ili područja na Google Earthu, ali su izjavili da su spremni da sa vojnim stručnjacima sarađuju na poboljšanju javne bezbednosti. "Nastavićemo važne razgovore i dogovore s istaknutim stručnjacima za zaštitu i bezbednost i relevantnim agencijama širom sveta."


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...