„DOM IMA TELO, DUŠU I KARAKTER“

Milan Lazarević

Novine u svetskoj arhitekturi: skulpturalni dom Daniela Libeskinda (foto: vila berlinske firme Proportion GmbH)

 

Čuveni arhitekta, po mnogima svetski broj jedan, Daniel Libeskind predstavio je u nemačkom mestu Dateln u Severnoj Rajni-Vestfaliji svoj najnoviji projekt, tzv Libeskindovu vilu ili skulpturalni dom, u prisustvu 350 gostiju iz 30 zemalja. To jasno govori o velikom interesovanju svetske stručne i šire javnosti za sve što radi ovaj slavni autor i posebno za njegov novi projekat koji u domenu stanovanja spada u medju najzanimljivije u novom stoleću.

Mnogi smatraju da je ova prezentacija bila arhitektonski dogadjaj godine. Ovaj skulpturalni dom, kako je najavljeno, realizovaće u ograničenom broju od 30 primeraka berlinska firma Proportion GmbH. Taj projekat je i nastao kao neka vrsta avagardnog uzora koji će svojom idejom i konkretnim rešenjima krčiti put savremenoj arhitekturi.


Ni za najmanji detalj standardno rešenje

„Dom je više nego samo krov nad glavom. Mora imati telo, dušu i karakter“, rekao je jezgrovito, gotovo programski, Libeskind na svečanoj prezentaciji vile. Dom – kuća u kojoj čovek živi, veoma utiče na život čoveka. A polazna tačka procesa kreiranja doma, kako ističe Libeskind, mora biti pitanje – u kakvom bi domu sam autor hteo da živi....

„To je u slavu stanovanja i svakodnevnog života“, zaključio je arhietkt, prema izvještajima i komentarima sa ove prezentracije, očito zadovoljan svojom novom kreacijom.

Prvu Libeskindovu vilu postavila je i koristiće je kao zgradu za primanje i izložbe, kompanija Rheinzink GmbH.

„Kompleksnost projekta, sa svim detaljima, je izuzetna i ogromna“, primetio je šef ove ove firme Ulrich Grillo. Libeskind je projektovao dom koji, po rečima Grilloa, „ni u najmanjem detalju ne zna za izraz - standardno rešenje“.

Projekt je, kako su tom prilikom istakli stručnjaci iz različitih oblasti, zanimljiv s estetskog, ekonomskog i ekološkog stanovušta. Drvena konstrukcija, na primer, daje uštedu u emisijama od 133 tona C02... Drvo debljine 36 centimetara obloženo je vlaknima ugljenika i pocinkovano, omogućuje maksimalnu toplotnu izolaciju....

Veliki prasak iz koga se radja dijamant

Deluje kao da se „veliki prasak“ dogodio ispred vaših očiju i da je iza toga dijamant ili kristal izrastao iz zemlje. Dinamične linije, koje pojačavaju dominantni izgled, igra svetla sunca i oblaka daje površinama fascinirajuću živost. Iznutra, zgrada očarava otvorenošću, transparentnošću i vanrednim doživljajima prostora. Gradjevinske tehnologije, koje minimalno diraju u životnu i prirodnu sredinu, su diskretne, teško ih mogu „prozreti“ i stručnjaci.


Unutrašnjost vile firme Proportion GmbH

Ova luskuzna prefabrikovana vila nosi sa sobom stvaralačku estetiku, ekskluzivnost, prvoklasne materijale, inovativne energetske tehnike i održive gradjevinske postupke. To je novi tip doma za stanovanje – spada u „Signature Series“, koncept dizajna doma koji razvija berlinska kompanije Proportion GmbH. Ukratko, kompanija namerava da u saradnji sa ovima arhitektom realizuje ograničene serije ovih, a potom i drugih skulpturalnih domova.

Zato što prva vila nije bila zamišljena i realizovana kao dom za stanovanje nego kao prijemna zgrada kompanija Rheinzink, morala je pretrpeti izvesna prilagadjavanja. Impozantni ulazni hol je i hol i recepcija, odatke vode stepenice, u vidu zavešene konstrukcije do gornjeg sprata na kome se nalaze nekoliko konferencijskih prostorija. U prizemlju je još jedna konferencijska prostorija, zatim tehničke prostorije i prostorija za ljudstvo obezbedjenja na ulazu u zgradu.

Arhitektonski vrhunac vile jeste velika sala, gotovo sedam metara visoka, koja zahvaljući oknima velikih površina i, reklo bi se dramaturškom, podizanju stropa zrači izuzetnom dinamikom. U nju se može ući iz hola, služi kao prostor-scena za najvažnija dogadjanja i za izložbe. Tu ova firma informiše o sebi i svojoj istoriji, prezentira produkte i tehnologije...

Pored korišćenja drveta, kao obnovljivog izvora, za konstrukciju rama, vila je ekološka u još mnogo čemu i energetski nezhtevna. Ima, na primer, spolja sasvim nevidiljivi solarni termički uredjaj na krovu koji, zajedno s apsorberom geotermalne energije i tehnologijom toplotne pumpe, oebzbedjuje grejanje vile. Kao toplotna izolacija koristi se najnovija nova vrsta mineralne vate s najnižom provodivošću toplote. Za ispiranje toaleta koristi se voda iz cisterne sa krova...Svi uredjaji za grejanje, hladjenje i provetravanje su sakriveni, a njihov rad se može pratiti na displejima u glavnoj prostoriji.

Ukupna podna površina prezentirane vile, prilagogodjene za potrrebe firfme Rheinzink, iznosi 315 m2 (prizemlje 200 i 115 m2 sprat). Bila je sagradjena za samo pola godine. Vila za stanovanje ima još 200 metara korisne površine (još jedan sprat). Ima četiri sobe, četiri kupatila, kuhinju spojenu sa velikom dnevnom sobom, četiri metara visoki kišni tuš, saunu, kamin, vinski podrum...

Cena se zvanično nigde na navodi, zavisi od lokacije. Nezvanično u Evropi se kreće izmedju dva i tri miliona eura, u SAD košta nešto malo više u dolarima.

Daniel Libeskind – ukratko

Ovaj glavni predstavnik struje u arhitekturi – dekonstruktivizma, rodio se 12.05.1946. u poljskom gradu Lodju u jevrejskoj porodici, roditeljima koji su preživeli holokaust. Američki državljanin je postao 1965. kada je završio srednju školu u Bronksu i otišao na studije harmonike i klavira u Izrael. Ubrzo se, medjutim, predomislio i krenuo da studira arhitekturu na univerzitetu u britanskom Eseksu (diplomirao 1972.). Od 1989. živi u Berlinu, sa suprugom i troje dece.

Dva najpoznatija projekta su mu Jevrejski muzej Berlinu, koji podseća na munju, i Imperial War Museum u Mančesteru. Medju njegovih dvadesetak svetski poznatih projekata je najviše muzeja i galerija. Njegov projekt Memoru Foundations (Temelji pamćenja) izabran je za nove zgrade Svetskog trgovinskog centra u Njujorku, u njemu je i 541 metar visok Freedom Tower (Toranj slobode) – tojest 1776 stopa što je, inače, godina proglašenja nezavisnosti SAD.


Daniel Libeskind pored njegove makete Svetskog trgovinskog centra

Libeskind je autor Master projekta - vizije uredjenja dunavskog priobalja Beograda od dorćolske marine do Ade Huje, nazvane Grad na vodi. To priobalje vidi kao stambeno-poslovnu celinu protkanu pešačkim zonama, trgovima i obiljem zelenila. Novo gradsko jezgro sa starim bi povezao širokim bulevarima, ulicama i skverovima. U centralnom delu smestio bi park od 16 hektara do kojeg bi se stizalo prečicama i podvožnjacima. Pešačka i biciklistička staza treba da budu veza marine sa Pančevačkim mostom. Francusku ulicu vidi kao područje koje se prostire do Dunava i završava trgom na obali sa, kako kaže, spektakularnom kulom od 250 metara. Osim što bi bila gradski vidikovac predvidjena je je za hotel i apartmane. Libeskindov master plan, koji je naručila Luka Beograd, brojne kvartove oplemenjuje mestima za razonodu, odmor i druženje.


Iz Kisobrana – Vankuver, lista najzapadnijih Srba








Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...