Deripaska ostaje u KAP zbog interesa Rusije

Izvor:   Dan / Antena M

Predstavnici CEAK-a odbili su da daju saglasnost Vladi Crne Gore da umjesto njih vrati 22 miliona evra kredita Dojče banci. En plus grupa je bila spremna da izađe iz KAP-a, jer učestvuje sa svega pola procenta u poslovanju, ali je Sergej Šojgu, ruski ministar za vanredne situacije odgovorio da je njihov ostanak politički interes Rusije

Odbor direktora Kombinata aluminijuma nije prihvatio odluku o preuzimanju 22 miliona eura duga prema Dojče banci, jer su protiv tog predloga glasala tri člana CEAK-a - Aleksej Kuznjecov, koji je i predsjednik odbora direktora KAP-a, Aleksej Arnautov i Elena Filatova. Oni su tom odlukom (15. marta) nastavili da kontriraju crnogorskoj vladi, koja želi da raskine ugovor sa CEAK-om.

Razlog zbog čega Rusi ne žele da idu iz KAP-a je, prema nezvaničnim informacijama Dana iz više izvora, što im je Sergej Šojgu, ruski ministar za vanredne situacije rekao da je ostanak CEAK-a u KAP-u politički interes Rusije. Ovu informaciju Aleksej Kuznjecov, predsjednik odbora direktora KAP-a kome je Dan poslao pitanja, nije ni potvrdio ni demantovao.

Prema informacijama Dana, Artem Volunjec, član odbora direktora En plus grupe, u čijem sastavu posluju KAP, Rusal i Glenkor, pisao je Šojguu o situaciji u KAP-u. Volunjec ga je pitao šta da rade, jer je Vlada Crne Gore preduzela sve mjere za preuzimanje fabrike. Naveo je da KAP čini 0,5 odsto poslovanja En plus grupe, te da su spremni da izgube 33 miliona eura, odnosno ostatak kredita kod VT banke, za koji Vlada Crne Gore nije dala garancije. VTB je ruska državna banka, kod koje je KAP zadužen 93 miliona eura, od čega je za 60 miliona garantovala Vlada Crne Gore. Ruska banka od jula prošle godine ima 4,35 odsto kapitala u En plus grupi, u kojoj je Oleg Deripaski predsjednik uprave i vlasnik 47 odsto akcija. Deripaski nije u interesu da se suprotstavlja ruskoj vladi, jer očekuje dozvolu za izgradnju 20 elektrana, namijenjenih za izvoz struje u Kinu, koja pati od deficita električne energije, zbog naglog industrijskog razvoja.

Sergej Šojgu
Sergej Šojgu, ruski ministar za vanredne situacije

Odbijanje ruskog dijela menadžmenta da potpiše saglasnost da Vlada preuzme otplatu 22 miliona eura kredita Dojče banci crnogorska strana je ocijenila štetnim za državu i KAP.

Odnos ruskog menadžmenta je nepartnerski i nekooperativan, posebno ako se ima u vidu da se ispoljava u trenutku kada se rješava pitanje opstanka KAP-a – saopštili su iz Ministarstva finansija i dodali da će Vlada, u cilju zaštite državnih interesa, preduzeti sve pravne radnje kako bi bili pozvani na odgovornost oni koji su glasali protiv odluke o preuzimanju duga.

– Nastavićemo pregovore sa predstavnicima Dojče banke, kako bismo pronašli model kojim bi izbjegli aktiviranje kompletne garancije. Razmatramo sve opcije i vjerujemo da ćemo naići na razumijevanje kreditora kako bismo dug preuzeli na najlakši mogući način – rekli su iz Ministarstva finansija.

Da je Vlada u panici govori i izjava ministra ekonomije Vladimira Kavarića, proslijeđena iz Turske, gdje već nekoliko dana boravi u zvaničnoj posjeti. Kavarić je ocijenio da odnos ruskog menadžmenta predstavlja pritisak na Vladu.

– Trenutnu situaciju u KAP-u prouzrokovali su ruski partneri, koji sada ni na koji način ne žele da učestvuju u rješavanju problema fabrike – rekao je Kavarić i dodao da se Vlada nalazi u teškoj situaciji, jer ruski menadžment odbija da da saglasnost na preuzimanje garancija. Kavarić je naveo da poseban problem predstavlja nepartnerski i nekorektan odnos ruskog partnera.

– Ovo je eskalacija onoga što predstavlja prijetnju već duži vremenski period i ta prijetnja je poznata godinu unazad, još od prošle godine kada smo inicirali smjenu ranijeg menadžmenta – smatra Kavarić.

Vladimir Kavarić
Vladimir Kavarić, ministar ekonomije Crne Gore

Predstavnici ruskih partnera u odboru direktora KAP-a ne žele da daju potpis na ugovor sa Dojče bankom, prema kojem Vlada planira da u naredne tri godine otplati KAP-ov dug, jer smatraju da Vlada to treba da definiše u dogovoru sa njemačkim kreditorom i da njihov potpis nije potreban.

U Ministartsvu finansija tvrde da, ukoliko ne dobiju potpis ruske strane da su saglasni da Vlada otplaćuje njihov kredit, postoji mogućnost da budžet bude ugrožen, jer bi novac morali platiti odjedanput.

Medojević pozvao Lukića da raskine ugovor

Vlada mora hitno reagovati i prekinuti ovu opasnu igru sa vlasnicima KAP-a i odmah, koliko je sjutra, raskinuti ugovor i pozvati tužioca da sprovede istragu o krivičnim djelima vlasnika i menadžmenta – rekao je Nebojša Medojević, lider PzP-a i dodao da ukoliko Vlada ne povuče brze, radikalne, jasne i odlučne poteze, ta situacija sa garancijama i kreditima privući će svjetske „spekulativne ajkule”, koje će, kako je naveo, u kupoprodaji tih ugovora o kreditima i garancijama „nazidati“ troškove koji dug od 22 miliona eura prema Dojče banci mogu udvostručiti.

Nebojša Medojević
Nebojša Medojević, lider PzP-a

– Pozivam premijera Igora Lukšića da odmah raskine ugovor sa vlasnicima KAP-a i napravi distancu od preporuka njegovog partijskog šefa Mila Đukanovića, koji je u intervjuu vrlo jasno prezentirao plan za KAP koji je u potpunosti identičan sa planom Alekseja Kuznjecova i vlasnika KAP-a, a dijametralno suprotan od odluke Skupštine i Vlade Crne Gore – rekao je Medojević.

Rusi imaju adute za koje javnost ne zna

Predrag Drecun, ekonomski analitičar smatra da ruski predstavnici u KAP-u očigledno imaju neke skrivene adute za koje javnost ne zna.

– Takav utisak stičem zbog poprilične samouvjerenosti čelnih ljudi te kompanije. Ukoliko bi neki sud odlučio da je Vlada u pravu i da treba potpis Rusa, onda će taj sud i dati mjeru kojom će se država naplatiti od ruskog partnera. Najbolje bi bilo kada bi sa Rusima postigli dogovor, ali je evidentno da oni izbjegavaju da izvrše svoje obaveze – kazao je Drecun Anteni M i dodao da CEAK ne želi da potpiše preuzimnje duga kako bi izbjegli eventualne obaveze u budućnosti koje bi im se pripisale.

Vlada prijeti arbitražom u Beču

Crna Gora bi mogla pokrenuti spor pred arbitražnim sudom u Beču, kako bi dokazala da je CEAK prekršio ugovor o poravnanju, zaključen sa Vladom, i na taj način vratio u državno vlasništvo njene akcije, izjavio je Vladan Dubljević, pomoćnik ministra ekonomije u parlamentu.

– Savjet za privatizaciju je 1. marta uputio pismo CEAK-u, u kojem se od te kompanije traži da, zbog neispunjenja obaveza iz ugovora o poravnanju, vrati državi akcije koje posjeduje u KAP-u i nikšićkim Rudnicima boksita. Za ispunjavanje tog zahtjeva CEAK-u je ostavljen rok od 14 dana. Nakon tog datuma, država će preduzeti potrebne aktivnosti na realizaciji tog zahtjeva. To znači da, ukoliko ne udovolje našim zahtjevima, moramo pokrenuti spor pred arbitražnim sudom u Beču – rekao je Dubljević odgovarajući na poslanička pitanja.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...