Jadarit ostaje srpski

Izvor:   Kurir

Država će zadržati milione evra tako što će postati partner firmama koje će 2016. početi eksploatisanje mineral jadarit, saznaje Kurir

Prava stvar. Činjenica je da Srbija nema dovoljno novca za istraživanje ruda, pa je zbog toga prinuđena da ovaj posao poverava domaćim i stranim kompanijama. Međutim, Vlada je odlučila da redak mineral jadarit, otkriven na području oko Loznice, ne ispusti tako lako, te da ga ne preda u ruke stranim kompanijama. Podsetimo, ovaj mineral bogat je litijumom, koji se koristi za proizvodnju baterija, a osim kompanije Rio tinto, istraživanje sprovodi i kanadsko-kineski konzorcijum Ultra-Balkans.

- Država je svesna vrednosti nalazišta pojedinih ruda i trudiće se da zaštiti svoje interese. Ideja je da s kompanijama koje planiraju da eksploatišu litijum i jadarit u narednih nekoliko godina sklopimo ugovor o partnerstvu tako što ćemo dati prirodni resurs, a kompanije tehnologiju za njegovo iskopavanje. Takođe, tražićemo da na našoj teritoriji prerađuju rudu koju izvade i proizvode robu u više faze obrade, što uvećava investicije i povećava broj novih radnih mesta - saznaje Kurir u Vladi Srbije. To znači da država odustaje od doskorašnje politike koncesije, čime će sačuvati milijarde evra.

istraživanje jadarita

U Ministarstvu prostornog planiranja i rudarstva kažu za Kurir da je donošenje Zakona o koncesijama bilo povod za davanje četiri koncesije, od kojih je danas samo jedna na snazi.

- Država nema novca za ovakva skupa i neizvesna ulaganja. Strane investicije potrebne su nam zbog novih radnih mesta, pa je prošle godine uloženo oko 30 miliona evra - navodi Jelena Milenković, šef Odseka za investicije i razvoj u oblasti rudarstva i geologije u resornom ministarstvu.

Zašto država nije istraživala jadarit:

• nedostatak novac
• neizvesnost ulaganja
• nedostatak kadrova
• nedostatak znanja
• skupa oprema za bušenje

Šta država dobija:

• nova ulaganja
• otvaranje radnih mesta
• naknadu za istraživanja
• rudnu rentu 1-7 odsto
• razvoj auto-industrije radom litijumskih baterija


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...