ZVANIČNICI ČUNGĆINGA ZAINTERESOVANI ZA SARADNJU

Izvor:   Tanjug

Predsednik parlamenta Čungćinga Čen i predsednik Kineske razvojene banke u tom gradu Guo Dung obavestili su srpske privrednike o nameri da u narednom periodu u Srbiji investiraju oko 30 milijardi dolara.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović, koja u višednevnoj poseti Kini predvodi parlamentarno-privrednu delegaciju, izjavila je juče da su zvanicnici Čungćinga naglasili veliku mogućnost parlamentarne, ali i saradnje sa privrednicima iz Srbije, posebno u oblastima infrastrukture, revitalizacije železnice, termoelektrana i poljoprivrede.

Đukić Dejanović je rekla Tanjugu da su predsednik parlamenta Čungćinga Čen i predsednik Kineske razvojene banke u tom gradu Guo Dung obavestili srpske privrednike o nameri da u narednom periodu u Srbiji investiraju oko 30 milijardi dolara.

„To je suma koja bi mogla bitno da utiče na ekonomsku poziciju zapadnog Balkana, pa i Srbije“, naglasila je Đukić Dejanović i dodala da je od posebnog interesa projekat TE „Kostolac“, što je bila i tema razgovora srpske i kineske strane.

Predstavnici TE “Kostolac“ imali su priliku da konkretizuju određene korake u saradnji koja je, kako je ukazala, već očigledna. Predsednica srpske skupštine je, međutim, naglasila da su to još samo informacije o mogućnostima investicije kineske razvojne banke u Srbiju i preliminarni pregovori i da se nada da će ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, kao predsednik Mešovite vladine komisije, kada bude posetio Kinu, nešto od tih dogovora realizovati i potpisati određene ugovore.

Đukić Dejanović je rekla i da je Kineska razvojna banka zadužena za saradnju sa jugoistočnim Blakanom, pa su zato srpski privrednici nastavili razgovor sa svojim kolegama i predstavnicima banke o mogućnostima saradnje. Predsednica srpske skupštine naglasila je i značaj parlamentarne saradnje sa gradskom oblašću koja ima 32 miliona stanovnika i površinu, sa okolinom, nešto manju od Srbije.

Grad Čungćing je kulturni centar regiona, u kojem su smešteni konzulati više država, nalazi se na poluostrvu na ušću reke Đaling u Jangce i po broju stanovnika je jedan od najvećih gradova na svetu.

Domaćini su goste iz Srbije upoznali i sa planovima u mnogim oblastima života, među kojima je i produžetak obaveznog školovanja sa sadašnjih devet, na 12 godina, rešavanje stambenog pitanja mladih i obrazovanih, kao i stanovnika koji sa sela, a imaju obezbeđen posao, dolaze u gradove kao što je Čungćing, kako bi se rasteretili Peking i Šangaj.

Gradske vlasti su im omogućile da novoizgrađene stanove najpre iznajme po ceni za jedan evro po kvadratu, a zatim ih i otkupe po takođe povoljnim cenama.

U Čungćingu se izuzetna briga vodi i o ekologiji, iako je to regija koja proizvodi nekoliko miliona laptopova godišnje.

Industrijski centar postao je pošto su tokom rata u taj grad preseljene mnoge fabrike iz ostalih delova Kine, ima razvijenu i automobilsku i metaloprerađivačku industriju, a u njemu su i fabrike američke kompanije "Ford" i njihovih partnera "Čangan automobili" i "Mazda motori".

O značaju tog grada i regije, okružene planinama i sa suptropskom klimom pod uticajem monsuna, govori i podatak da je u poseti Čungćingu tri dana pre srpske parlamentarno-privredne delegacije boravio i potpredsednik SAD Džozef Bajden. Đukić Dejanović je po dolasku u Kinu razgovarala sa potpredsednikom te zemlje Si Đinpinogom u zgradi Parlamenta, koji je ponovio da Kina ostaje pri stavu u vezi sa suverenitetom i integritetom Srbije.

Uz ocenu da je razgovor sa potpredsednikom Kine bio razgovor o perspektivi odnosa dveju država, Đukić Dejanović ja prenela stav koji je srpska delegacija iznela - da Srbija bude centar strateških odnosa Balkana i Kine. Iz Čungćinga delegacija Srbije odlazi u Šangaj, gde će razgovarati sa predsednikom Kineskog kongresa Vu Banguom, na čiji poziv i borave u Kini.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...