VOJVOĐANSKE GEOTERMALNE VODE – NEISKORIŠĆENO BLAGO

Potencijal geotermalnih voda u Vojvodini ekvivalenta je energiji 24 miliona tona sirove nafte, ali se trenutno koristi svega 0,04 odsto. Juče predstavljen Geotermalni atlas Vojvodine treba da posluži privrednicima koji želu da investiraju u projekte korišćenja geotermalne vode.

Vojvodina ima ogromne geotermalne potencijale, ali se trenuatno koristi mali deo njih, rečeno je juče na skupu u Skupštini Vojvodine, na kojem je predstavljen Geotermalni atlas Vojvodine.

“Potencijal geotermalnih voda u Vojvodini ekvivalentan je energiji 24 miliona tona sirove nafte, ali se trenutno koristi svega 0,04 odsto. U Vojvodini već postoje i geotermalne bušotine koje su zapuštene. Cilj ovog Atlasa je da se one aktiviraju, ali i da posluži privrednicima koji želu da investiraju u ovakve projekte", rekao je Mića Martinović sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, prenosi Beta.

Martinović, inače, jedan od autora Atlasa dalje kaže da se geotermalne bušotine mogu potpuno isplatiti već nakon pet do šest godina ekploatacije iako su za njihovo stavljanje u funkciju potrebna velika finansijska sredstva.

“Nakon izrade Atlasa vetrova, Geotermalni atlas jedan je od najvažnijih dokumenata za sve potencijalne investitore u oblasti obnovljivih izvora energije. Nažalost, eksploatacija geotermalnih izvora u Vojvodini je mala, a naša želja je bila da svaka lokalna samouprava u Pokrajini zna šta ima na svom području i koji su im geotermalni potencijali", rekao je vojvođanski sekretar za energetiku i mineralne sirovine Radoslav Striković.

U Vojvodini ima 78 geotermalnih bušotina do 2.000 metara dubine, od čega se 72 nalaze na zemljištu koje koristi Naftna industrija Srbije, pa će one biti tema posebnih razgovora.

"Naša zamisao je da ih NIS proda ili ih da u dugoročni zakup, ali pre svega treba tačno znati sa čime raspolažemo. To će omogućiti investitorima da ne ulažu u nove bušotine, već da iskoriste ono što imamo", rekao je Striković.

Aleksandar Kulagin, direktor Naučno-tehničkog centra NIS-Naftagasa rekao je da je najteže bilo pripremiti bazu podataka o geotermalnim izvorima, a da se nakon izrade mape sada mogu preciznije prognozirati temperatura vode i njen kvalitet.

"Atlas mogu koristiti svi jer, on može biti interesantan i za Sekretarijat za energetiku, za autore atlasa, potencijalne investitore i građane. Planiranje investicionih projekata sada se može podići na viši nivo jer se sve potrebne informacije mogu dobiti iz atlasa", rekao je Kulagin.

Atlas predstavlja grafički prikaz dosadašnjih saznanja o geotermalnim karakteristikama i hidrogeotermalnim potencijalima Zemljine kore na teritoriji Vojvodine do dubine od 2.000 metara.

Atlas se sastoji od 10 karata i jedne oleate, razmere 1:300.000. Baza podataka sadrži oko 120 opisnih i numeričkih pokazatelja i parametara za svaku od 78 hidrogeotermalnih bušotina, u kojima su izvedena odgovarajuća istraživanja i ispitivanja.

U izradi Atlasa učestvovali su Rudarsko-geološki fakultet, Geološki institut Srbije i NIS-Naftagas, a izradu je finansirao Pokrajinski sekretarijat za energetiku.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...