RUDNICI U RS POVEĆALI ISKOP ZA 29 %

Izvor:   Nezavisne novine

Rudnici u Republici Srpskoj su za prvih sedam meseci ove godine povećali proizvodnju za 28,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine, što će kod većine poboljšati njihove finansijske rezultate u 2011, nakon ranijih godina obeležnih padom produkcije i tražnje zbog globalne krize.

Rudnici u Republici Srpskoj su za prvih sedam meseci ove godine povećali proizvodnju za 28,8 odsto u odnosu na isti period prošle godine, što će kod većine poboljšati njihove finansijske rezultate u 2011, nakon ranijih godina obeležnih padom produkcije i tražnje zbog globalne krize.

Prema podacima Zavoda za statistiku, najveći rast ostvaren je u sekciji "vađenje ostalih ruda i kamena" za 85 odsto, te iskopu kamenog i mrkog uglja, lignita i treseta za 32,7 odsto, što je rezultat veće produktivnosti u rudnicima u Stanarima, Gacku i Ugljeviku.

U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS navode da je rudnik Stanari, kod Doboja, sa sedmomesečnom proizvodnjom od 355.066 tona premašio plan za 26,8 odsto, što je za čak 40,7 odsto više u odnosu na isti lanjski period.

U rudnicima u sastavu "Elektroprivrede RS" (Gacko i Ugljevik) ostvarena je proizvodnja uglja za 2,35 odsto više od plana, odnosno 24,8 odsto više u poređenju sa istim razdobljem minule godine. U resornom ministarstvu ističu da su rudnici u sistemu ERS sa ostvarenom proizvodnjom od preko 2.422.000 tona omogućili nesmetan rad termoelektrana i ostvarenje rekordnih proizvodnih rezultata.

Značajan iskorak prave i rudnici rude gvožđa "ArcelorMittal Prijedor" sa proizvodnjom u periodu januar - juli od 1,4 miliona tona rude, što je rast za 64,3 odsto.

Posle višegodišnjeg zastoja pokrenuta je i proizvodnja u Novom rudniku mrkog uglja Miljevina, čije akcije je Vlada RS u 2010. prodala firmi "Pavgord" iz Foče, uz obavezu kupca da investira više od 10 miliona KM kroz tri godine uz zapošljavanje novih 100 radnika.

U kompaniji "Boksit" iz Milića kažu da se proizvodnja u sektoru rudarstva odvija planiranom dinamikom, s tim da su posebno dobri rezultati postignuti na pripremi rudnih ležišta.

"Na površinskim kopovima odstranjeno je dva puta više kubika jalovine nego za isti period prošle godine", ističe Rajko Dukić, direktor "Boksita".

On kaže da, uprkos tome, ove godine beleže lošije finansijske rezultate usled nekoliko negativnih faktora.

"Smanjenje berzanske cene aluminijuma na Londonskoj berzi i kursa dolara dovešće do pada prihoda kompanije za tri miliona KM, dok ćemo zbog povećanja poreza na dohodak i doprinose u RS ove godine morati izdvojiti dva miliona KM više nego lane. Na to sve je došao i skok cena goriva, što će nam troškove povećati za dodatnih milion maraka. Prema tome, te tri stvari bilans kompanije čine nepovoljnijim za čak šest miliona KM", ističe Dukić.

Taj rast troškova kompanija "Boksit" nastoji amortizovati angažovanjem rentabilnije rudarske mehanizacije.

U kompaniji "Gross" iz Srebrenice, koja upravlja Rudnikom olova i cinka Sase, kažu da su u prvom polugodištu ostvarili planirani obim produkcije, izražavajući očekivanje da će do kraja godine biti i premašena projekcija od 170.000 tona.

Jelena Petrić, direktor kompanije "Gross", kaže da su, pored toga, ušli u veliku investiciju u cilju ekološkog rešenja upravljanja vodotokovima u rudničkom okruženju izgradnjom kanala dužine 1.200 metara.

"Na taj način se trajno rešava problem koji traje još od vremena bivše Jugoslavije", kazala je ona navodeći da su za taj projekat do sada izdvojili 1,6 miliona evra.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...