RUDARSTVO PONOVO U MODI

Izvor:   Tanjug

Rudarstvo u Srbiji ponovo je u modi, s obzirom da se ove godine za upis na Rudarsko- geološki fakultet (RGF) Univerziteta u Beogradu prvi put prijavilo 155 zainteresovanih studenata za ponuđenih 150 mesta na rudarskom odseku.

Rudarstvo u Srbiji ponovo je u modi, s obzirom da se ove godine za upis na Rudarsko- geološki fakultet (RGF) Univerziteta u Beogradu prvi put prijavilo 155 zainteresovanih studenata za ponuđenih 150 mesta na rudarskom odseku.

Posle junskog upisnog roka, nije ostalo nijedno budžetsko mesto na ovom odseku.

Svih 125 budžetskih mesta je popunjeno, a od 25 samofinansirajućih slobodno je samo 13 mesta.

Prema pisanju časopisa "kWh", za sepetembarski upisni rok ostalo je mesta na geološkom odseku i to 50 na budžetu i 22 na samofinansiranju.

Prvi put posle raspada Jugoslavije desilo se da na rudarstvu nema više mesta koje finansira država, rekao je profesor tog fakulteta Dragan Ignjatović.

Po profesoru Ignjatoviću ne čudi što je ove godine veće interesovanje studenata za rudarstvo, jer su pokrenute mnoge investicije u tom sektoru, započeta su istraživanja i mladi vide perspektivu.

Na fakultetu su uvedeni novi smerovi, prilagođeni novim trendovima i poslovanju usklađenom sa propisima Evropske unije, objasnio je Ignjatović.

Tokom poslednje tri do četiri godine, kako je istakao Ignjatović, urađena je akreditacija programa: rudarsko inženjerstvo, inženjerstvo nafte i inženjerstvo zaštite na radu i zaštite životne sredine, oblasti koje su sve aktulenije.

"Ideja je da te studijske programe dovedemo na nivo koji se koristi u svetu. Pokušali smo i da nazive i sadržaje programa, kroz predmete, usaglasimo sa programima u Evropi, Australiji i severnoj i južnoj Americi, gde je 80 odsto svetskog rudarstva", naglasio je Ignjatović.

Prema Ignjatoviću u procesu iymena su najveći problem bile finansije, nedostajalo je novca za opremu, laboratorije, softvere.

No, uz pomoć nekoliko ozbiljnih donacija urađene su laboratorije, a kupljeni su profesionaln softveri za projektovanje površinskih kopova.

Sada studenti, kako je istakao Ignjatović, imaju priliku da se upoznaju sa svim tehnološkim fazama rada i student posle četvrte godine fakulteta može da se snađe na kopu.

"Ideja je da podizanjem nivoa znanja i usaglašavanjem sa svetskim standardima omogućimo i našim kompanijama da uvedu nove tehnološke procese i da sve to mogu da isprate sa studentima koji diplomiraju kod nas," istakao je Ignjatović

Ignjatović očekuje da će se efekati tog posla videti za četiri do pet godina.

U posledenje vrema za studente koji završe RGF nije teško da pronađu posao, a nekoliko njih je otišlo u kompanije koje se bave softverima i u najjače svetske rudarske kompanije, kazao je profesor Ignjatović.

Ignjatović smatra da će u Srbiji uvođenje novih programa u obrazovanje tek doći do izražaja u menadžerskom smislu, ali da mnogo toga zavisi od planiranja ljudskih resursa u kompanijama, posebno u menadžerskom kadru.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...