NAPUŠTENI RUDNIK "KRIV" ZA SLUČAJEVE LEUKEMIJE?

Izvor:   Deutsche Welle

Oko 20 osoba je obolelo od leukemije u okolini bivšeg rudnika Ase koji je poznat kao mesto gde je odložen radioaktivni otpad. Posebna komisija treba da proveri da li između skladišta i slučajeva oboljenja postoji veza.

Dvanaest muškaraca i šest žena u okolini bivšeg rudnika Ase u Nemačkoj obolelo je od leukemije u periodu od 2002. do 2009. godine. Normalno bi bilo da je tom periodu od ove vrste raka u tom okrugu obolela jedna osoba godišnje. Sada su u Donjoj Saksoniji zazvonili na uzbunu: posebna ekspertska komisija treba da proveri da li između skladišta otpada i slučajeva oboljenja od raka postoji veza.

Ase - simbol promašene politike

Statistički podaci o zdravlju stanovnika okruga šokirali su nemačku javnost. Ase bi mogao da postane simbol jedne promašene politike. U okolini skladišta radioaktivnog otpada zabežen je porast broja obolelih od raka. U proteklih sedam godina leukemiju je dobilo 18 ljudi. Tomas Špiker, portparol ministarstva za socijalna pitanja Donje Saksonije kaže: "Uzroci ovih oboljenja su još uvek nepoznati. Podaci o obolelim osobama su zavedeni anonimno i pred nadležnim organima pokrajine Donje Saksonije je analiza ovih slučajeva".

Tačnu analizu i formiranje istražne komisije najavljuje i Jerg Remern, predstavnik opštine Volfenbitel u parlamentu ove pokrajine. On upozorava da se raspolaže samo statističkim, ali ne i konkretnim podacima. "Mi još ne znamo u kojim tačno mestima žive osobe koje su obolele, ne znamo ništa o njihovoj starosti, niti kojim poslom se bave. To su pitanja kojima će sada da se pozabavi posebna radna grupa".

Ono što je još ustanovljeno jeste da se utrostručio broj žena obolelih od raka štitne žlezde. Svih pet poslaničkih klubova pokrajinskog parlamenta izrazili su zabrinutost zbog rezultata studije. Posebno, naravno, poslanički klub Zelenih. Njegov predsednik, Štefan Vencel, veoma je zabrinut i smatra da je stanje alarmantno. "To potvrđuje najgore slutnje i tražimo opsežnu istragu. Moramo vrlo ozbiljno da shvatimo rezultate ove studije i da utvrdimo kakav kontakt su obolele osobe imale sa skladištem Ase."

Savezna vlada odbija da objavi sva dokumenta o skladištu

Rezultati studije će sigurno ponovo rasplamsati diskusiju o skladištu Ase, koje se nalazi u oknima napuštenog rudnika soli. Dokazano je da su neka od 126.000 metalnih buradi koja su tu uskladištena između 1967. i 1978. popustila, te da je u podzemnim vodama povećana radioaktivnost. Parlament Donje Saksonije je formirao i posebnu istražnu komisiju koja se bavi okolnostima pod kojima je spomenuto skladište izgrađeno. Članovi komisije su nedavno rešili da tuže saveznu vladu u Berlinu i da zatraže da sud naloži vladi da obznani sve dokumente koje ima o ovom skladištu. Ured kancelarke Angele Merkel to odbija već godinu dana. U Berlinu navode kako su objavili sve ono na šta ih obavezuju zakoni i Ustav, te da veruju kako će i sud potvrditi isto.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...