KINEZI POVEĆALI KUPOVINU BAKRA

Izvor:   banka.hr

Kinezi su znatno manje pesimistični oko svetske ekonomije od zapadnjaka i pad cena sirovina koriste da bi obnovili svoje zalihe

Kineske kompanije i investitori kupuju sve više industrijskih roba poput bakra kako bi pokazale da veruju u svetsku ekonomiju. Takav pristup sasvim je suprotan nepoverenju i nesigurnosti koji vladaju zapadnim tržištima.

Talas kupovine diže cene metala i minerala, nakon što su cene ovog meseca pale zbog zabrinutosti da će kriza imati dvostruko dno. Kinezi su znatno manje pesimistični od zapadnjaka, a vodeći menadžeri kompanija koje trguju robama, rudarskih kompanija i banaka smatraju da Kina koristi pad cena za punjenje svojih zaliha.

Rast potražnje za bakrom ide u prilog izvoznicima tog metala, prvenstveno najvećim svetskim proizvođačima Čileu i Peruu, rudarskim kompanijama poput Freeport McMoRan Copper & Golda i BHP Billiton and Xstrata, te trgovcima sirovinama poput Glencorea i Trafigura.

Cena bakra početkom avghusta pala je na najniži nivo u poslednjih osam meseci, na 8.466 dolara po toni, ali nakon toga je počela rasti i u utorak 30. avgusta dostigla je 9.255 dolara po toni.

Na Kinu otpada 38 odsto globalne potražnje za bakrom, što toj zemlji daje snagu da gotovo sama upravlja tržištem, čak i ako se zapadne kompanije protive njenim potezima. Ipak, trgovci upozoravaju da bi se Kinezi mogli iznenada povući s tržišta ako procene da će cene nastaviti da padaju.

U prvoj polovini godine kineska potražnja za bakrom bila je vrlo slaba. Naime, kineske kompanije smanjivale su zalihe nakon što je vlada ograničavanjem kreditne aktivnosti smanjila njihovu moć da kupuju velike količine. U prvih sedam meseci kineski uvoz bakra pao je za 37 odsto u poređenju s istim periodom prethodne godine.

Kineska potražnja u proteklih četiri do šest nedelja ohrabrena je jačanjem juana, što kineskim trgovcima pojeftinjuje uvoz roba. Zapadni trgovci tvrde da su njihovim kineskim konkurentima dostupniji zajmovi koji im omogućavaju kupovinu velikih količina, iako upozoravaju da su krediti još uvek teže dostupni manjim kompanijama.

Brokeri dodaju da je cena bakra na susednim tržištima, u Južnoj Koreji i Singapuru, zahvaljujući rastu kineske potražnje za tim metalom, porasla u odnosu na londonski benchmark (London Metal Exchange).





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...