Nova politička ubistva u Atini

Nikos Arvanites, Atina

Unutrašnji i sponzorisani terorizam u Grckoj?
(pristalice Zlatne zore na protestu povodom ubistva dva njihova člana, u Atini u utorak uveče)

Dvojica mladića su ubijena, Jorgos Fundulis i Manos Kapelonis a jedan ranjen u pucnjavi u petak uveče u atinskom predgrađu Neo Iraklio ispred kancelarije lokalnog ogranka ultradesničarske partije Zlatna zora, saopštila je policija. To je novo ubistvo koje tereti Zlatnu zoru ili neku drugu ekstremističku organizaciju kao što su „Revolucionarna sekta“ ili „Jezgro vatrenih ćelija“.

Opasnost od revanšizma

Premijer grčke Antonis Samaras za televizijsku stanicu Mega,  kaže:

„.Nećemo dozvoliti da demokratija poklekne pred kriminalnim nasiljem, bez obzira na okolnost. Bićemo nemilosrdni u odgovornima.“

Predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc ocenio je da su najnoviji slučajevi nasilja u Grčkoj "signal za uzbunu i znak destabilizacije. Grčkoj preti poliitčki i ekstremni revanšizam gde se strahuje od poravnavanja računa odnosno širenja osvete i nasilja posle ubistava popularnog pevača i antifašitičkog aktiviste Pavlosa Fisasa i sada dva člana partije ekstremne desnice Zlatna zora.“

Grčka skupština je 25. oktobra izglasala suspenziju državnog finansiranja partije Zlatna zora, pošto se šest njihovih poslanika suočilo sa optužbama povezanim s "formiranjem kriminalne organizacije". Ta mera usvojena je sa 235 glasova od ukupno 300 poslaničkih mandata, a na predlog 18 poslanika PASOK-a.

Ko može da bude u pozadini?

Na snimku  sugurnosnih kamera, povodom ubistva Jorgosa Fundulisa ispred prostorija Zlatne Zore, mogu da se vide teroristi koji su, osim pištolja srpske marke „zastava“, imali rance na leđima, pa se pretpostavlja da su imali i ručne bombe i dodatno oružje. Postoje sumnje da su moguće i bombaške akcije  kao deo scenarija i sukoba sa policijom da se ranije pojavila na mestu terorističkog udara.

Iza svih ovih akcija postoji ozbiljna sumnja da se s jedne strane radi o unutrašnjem desnom ili levom ekstremizmu i sukobu organizacija radi „poravnanja računa“ među ekstrmistima, da je u sve to umešana i mafija sa Balkana bilo albanska, ruska ili srpska, ili da je reč o sponzorisanom terorizmu koji dolazi iz drugih centara u evropi, Turskoj, Nemačkoj, Italiji ili nekm drugim državama sa Balkana. Tu su i opcije prisustva islamskog faktora koji se za sada prikriva iza nasilja. Sve sumnje i opcije su u igri jer remete stabilnost Grčke i pojačavaju strah kod građana uz već prsutni strah od siromašenja i socijane bede zbog budućih mera grčke vlade.

Obračuni ekstemnh grupacija sa političkom koncepcijom po pravilu je povezan sa tajnim službama, mafjom i navijačkim grupama. Otvara se strateško pitanje da li se u Grčkoj, po južnoameričkom modelu, stvara gradaska gerila koja će imati i radikalne namere na destabilzaciji države.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...