Grčko-Albanske veze

Nikos Arvanites, Atina

Namera je vlasti u Tirani da, na svom putu ka EU, utiče na normalizaciju odnosa Beograda i Prštine i Skoplja i Atine
(foto, Atina, 17.10.2013 - protest službenika lokalnih samouprava ispred zgrade ministarstva finansija Grčke)

Grčka i Albaniju jačaju  diplomatske i ekonomske veze jer u Grčkoj živi i radi do 700.000 Albanaca koji i maju i svoju grčku partiju i duboke interese u severnom Epiru ili kako to albanski nacionalisti zovu - oblast Ćemerija. Jačanje ili normalizacija  odnosa dve vlade i države imala je kritički ton Atini, posle različitih negativnih izjava bivšeg premijera dr Saljija Beriše oko “velike Albanije“ koja bi se prostirala i na teritoriji Grčke. Normalizacija odnosa Atine i Tirane bila je predmet posete ministra spoljnih poslova Grčke Evangelisa Venizelosa svom kolegi, premijeru Albanije Edi Rami i ministru spoljnih poslova Nitmar Busati. Albanija je na putu ka pristupanju EU i reč Atine ili Rima biće presudne u statusu Albanije u EU u ovom delu na jugu i jugoistoku Evrope. Posle Italije Grčka preuzima „palicu“ predsedavanja u EU pa je uloga Atine za status Albanije u EU time bitnija.

Albanska vlada je izrazila nameru jačanja regionalne saradnje i podrške jačanju veza Beograda i Prištine koje idu preko Brisela uz podršku Tirane. Strateški je važno za Tiranu da igra ulogu  konstruktivnog faktora prema Prištini u normalizaciji odnosa sa Beogradom i afirmisnju ljudskih i manjinskih prava Srba na Kosovu.

Dve vlade potpisale su ugovor o prijateljstvu, saradnji, razumevanju i smanjenju međusobne „napetosti“ u vezi spornih ptanja zaštite grčkih ljudskih i manjinskih prava u Albaniji koja su značajno kršena od strane albanske vlasti što je uticalo na niži nivo komunikacija i međudržavnog poverenja.

Ministar spoljnih poslova Grčke Venizelos posebno je naglasio stabilnost zone Mediterana sa Grčkom, Italijom ali i Albanijom kao i plano projekta TAP za izgradnju međunarodnog gasovoda i korišćenja gasa i nafte iz Jonsko-Egejskog mora i Mediterana. Albanija je jedna od zainteresovanih strana u nalazištima i eksploataciji gasa u Jonskom moru i za stvaranje zajedničkog konzoricijuma sa Grčkom i drugim zainteresovanim državama. Energetska stabilnost ovog dela Evrope od posebnog je značaja za Grčku ali i Albaniju.

Brojna manjina Albanaca u Grčkoj ima značajan kapital koji prenosi iz Grčke u matičnu državu Albaniju ili BJRM ili na Kosovo.

Albanija ima interes da bude faktor podrške u  normalizaciji odnosa Atine i Skoplja jer je albanski politički korpus veoma snažan u vođenju vlasti i vlade BJR Makedonije i Albancima u BJRM ne odogovara blokada ili zastoj  politčkih i ekonomskih odnosa Skoplja i Atine. Namera je vlasti u Tirani da na svom putu ka EU utiče na normalizaciju odnosa Beograda i Prštine i Skoplja i Atine.    

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...