KUNDERI URUČENA SVETSKA NAGRADA DEL DUCA

M.L.

Posle dužeg vremena samozatajni pisac u javnosti. Delovao je sveže i krepko i pored svojih 80 godina i glasina da je nedavno imao moždani udar...

Francuski pisac, češkog porekla Milan Kundera u četvrtak uveče lično je preuzeo prestižnu svetsku nagradu Fondacije Simone i Cina Del Duca za celoživotno delo.



Milan Kundera i Hélene Carrere d´Encause, prilikom uručenja nagrade

Prema neimenovanim francuskim izvorima, koje prenosi češki najuglendiji list Lidove noviny, veliki pisac koji se veoma retko pojavljuje u javnosti, delovao je na svečanosti priredjenoj tim povodom veoma sveže, iako je 1.aprila ove godine napunio 80 godina. Ostao je veran samozatajnom pravilu koga se već dugo drži - nije se ničim obratio javnosti niti je imao bilo kakav kontakt s novinarima. Nagradu je primio iz ruku sekretara Francuske akademije, u čijem je sastavu ova fondacija, Hélene Carrere d´Encause i tom prilikom su se „toplo zagrlili, uz buran aplauz prisutnih“.

Pojava Kundere demantovala je spekulacije koje su se pojavile pre mesec-dva o tome da je imao moždani udar. Hodao je, prema ovim izvorima, „krepko i bez problema, prilikom primanja nagrade, uspeo se na podijum preko nekoliko stepenica“.

Fondacija, koja je u sastavu Francuske akademije nauka i umetnosti, dodeljuje ovu nagradu od 1969. ljudima čije literarno ili naučno delo „nosi jaku poruku savremenog humanizma“. Nagrada je praćena pristojnom sumom od 300 hiljada eura.

Porota, koja dodeljuje nagradu, je sastavljena od 14 članova, medju kojima su većina akademici. Ove godine je porotom predsedavao bivši predsednik Francuske Valery Giscard D´Estaing.

Nagrada nosi ime po italijanskom izdavaču Cino Del Duca (1899-1967). On je u Francuskoj osnovao izdavačku grupaciju Editions mondiales, koja danas obuhvata, uglavnom, specijalizovane i profesionalne časopise. Posle njegove smrti udovica Simone osnovala je Fondaciju koja dodeljuje ovu nagradu, kao i stipendije naučnicima, literatama i likovnim umetnicima.

Dosad su ovu nagradu dobili, na primer, francuski pisac Jean Anouilh, ruski naučnik-disident Andrej Saharov, bivši senegalski predsednik-pesnik Leopold Sedar Senghor, a 1997. bivši češki predsednik, dramski pisac i disident, Vaclav Havel.




Kundera je emigrirao početkom 70-ih iz tadašnje Čehoslovačke u Francusku. Od 1990. piše isključivo na francuskom jeziku. Uoči svog 80 rodjendana izdao je novu zbirku eseja pod naslovom Une rencontre (Susret) o kojoj je pisano u Balkangazinu.

Sa suprugom Verom živi u Parizu, dolazio je posle 1989. više puta, strogo privatno, čak i inkognito, u Češku. Drži se strogo po strani, dugogodišnje ćutanje je izuzetno prekinuo u oktobru prošle godine samo zbog optužbe da je 1950. u Češkoj kao student denuncirao policiji jednog agenta sa Zapada koji je potom uhvaćen, osudjen i u zatvoru proveo 14 godina. On je u izjavi nacionalnoj agenciji ČTK demantovao te optužbe.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...