KUNDERA MEDJU KLASICIMA FRANCUSKE KNJIŽEVNOSTI

Milan Kamatović, PRAG

Gallimard objavljuje u Plejadama sabrana dela Milana Kundere

Čuvena francuska izdavačka kuća Gallimard izdaće do kraja ovog meseca u svojoj najuglednijoj ediciji Plejade (Pléiade) sabrana djela „francuskog pisca češkog porekla“ Milana Kundere. Ova formula se za Kunderu počela primenjivati 90-ih godina - ubrzo pošto je počeo pisati prve knjige na francuskom jeziku, koje mu je izdavao Gallimard.


Milan Kundera

S obzirom na tradiciju i značaj ove edicije, štampanje sabranih dela, koje je za života doživelo samo nekoliko autora, je izuzetno priznanje Kunderi koji tako već sada postaje klasik francuske književnosti. List Figaro čak piše o „kanoniziranju Kundere“. A to je upriličeno povodom 82. rodjendana koji će ovaj kultni pisac mnogih intelekatalaca širom sveta, proslaviti 1.aprila.

„Celo delo Kundere izdaće mu se za života. Sve nagrade i priznanja blede pred takvim znakom poštovanja. U mitskoj kolekciji klasika Gallimard kanonizira Kunderu u društvu Prousta, Balzaca, Rabelaisa, Molierea...“, piše ovaj list.

Knjige Kundere iz ove luksuzne edicije biće izdate u dva toma. Biće objavljena i monografija o piscu iz pera Francoisa Ricarda, smatranog u Francuskoj za najboljeg poznavoca dela i života ovog pisca, nenadamašnog majstora paradoksa i apsurda. Romani, novele i druga dela Kundere izlaze u formi koju on smatra definitvnom, bez obzira da li se radi o delima pisanim od 90-ih na francuskom, ili ranijim koja su prevedena sa češkog (autor je revidirao prvobitni prevod, reč po reč).

Kundera, koji je iz komunističke Čehoslovačke otišao ubrzo posle 1968, izabrao je Gallimard za svog izdavača i veran mu je do danas. Francuska, čiji je državljanstvo uzeo krajem 70-ih, smatra ga i zvanično za svog pisca.

Edicija Plejade je nastala 1931, a smatra se za nekakav „literarni Panteon“, u kojoj izlaze dela najeminentnijih autora. Samo 13 njih je imalo tu část da im sabrana dela izadju za života, medju kojima su tri dobitnika Nobelove nagrade – Roger Martin du Gard, Andre Gide i Saint-John Perse.

Knjige u ovoj ediciji su ponos izdavača, izlaze u najluksuznijoj formi, na tzv biblijskom papiru, vezane su kožom sa zlatnim obrezom, prodaju se u specijalnom omotu... Kako se čuje, knjige Kundere kao autora 20. stoleća biće u koži boje duvana "havana".

Milana Kunderu su još u Čehoslovačkoj proslavila dela kao što su priče Smešne ljubavi i roman Šala, a svetsku slavu mu je donela Nepodnošljiva lakoća postojanja koja je izdata pošto je već emigrirao. Ime mu se često objavljuje medju kandidatima za Nobelovu nagradu.

Sa svojim nekadašnjim zemljacima ima dosta kontroverzan odnos, tamo je po emigraciji odlazio retko i uvek inkognito, ne dopušta još da se neka dela objave na češkom jer on to želi lično da prevede. A ti odnosi su od 2009. u senci optužbi koje su olako i bez pravih dokaza iznete u javnost o tome da je Kundera kao student saradjivao s komunističkom tajnom policijom.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...