BEŽIČNO POVEZIVANJE VIŠE NIJE LUKSUZ

Autor:    Marijan Petrović

U Beogradu održana konferencija evropske zone ABC (EMEA) i svetskog borda IFABC, na kojoj je najviše pažnje posvećeno posledicama ekonomske krize na medije i projekciji razvoja novih medija u svetu

Predavanjem Ričarda Foana, izvršnog direktora ABC Velike Britanije na temu „Kretanja u marketinškoj industriji” (11. maja u Medija centru), završena je godišnja konferencija evropskih ABC organizacija, održana od 7. do 9. maja u Beogradu. Ovom prilikom predstavljena su kretanja u marketinškoj industriji, problemima sa kojima se suočavaju štampana i elektronska izdanja i merama koje se sprovode u cilju konsolidacije globalne industrije, a bilo je reči i o razvoju novih medija i globalnim standardima merenja.



Ričard Foan u Beogradu

Ričard Foan pokušao je da odgovori na nekoliko pitanja koja poslednjih meseci zaokupljaju pažnju svih koji su zaposleni u štampanim i elektronskim medijima: Šta se dešava sa oglašavanjem u medijima? Kakav će biti medijski „pejzaž” u 2010? Hoće li štampa nestati? Koliko zaista onlajn oglašavanje raste?

„Štampa još nije mrtva"

Prema njegovim rečima, tiraži (plaćeni i besplatni) štampanih medija padaju, baš kao i prihodi od pretplata i oglašavanja (u padu za 40 odsto) ali, prema njegovim rečima, „štampa još nije mrtva i ima svoje prave šanse”. Sa druge strane, onlajn saobraćaj je još uvek u porastu, kao i prihodi od onlajn oglašavanja. Oni beleže rast od 30,2 procenata, jer oglasi za zaposlenje, reklame automobilske industrije i tržišta nekretnina nastavljaju svoju migraciju iz štampanih oglasa na Internet i povećavaju se za deset odsto svake godine (izvor: PricewaterhouseCoopers / Internet Advertising Bureau / WARC).

Osnovni trendovi koji su prisutni, prema Foanovom mišljenju, vezani su za mobilnu telefoniju (u najširem smislu te reči) – 3G i bežično povezivanje više nisu luksuz i ne služe isključivo za posao. U prvom kvartalu 2008. godine šest procenata odraslih koristilo je mobilne širokopojasne mreže, a za pet meseci, počevši od februara 2008, mobilni operatori u Velikoj Britaniji prodali su 511.000 mobilnih širokopojasnih konekcija! Podaci kažu da 75 odsto onih koji imaju pristup mobilnim širokopojasnim mrežama pristupaju od kuće, 18 odsto njih to čine sa posla a 27 procenata, to čini na drugom mestu (tačnije u pokretu).

Značajan generator Internet saobraćaja postale su i mreže sajtova za društvene aktivnosti, a trošak za reklamiranje u ovoj oblasti je relativno nizak, ali se očekuje da beleži stabilan rast. Širokopojasne mreže ubrzavaju gledanje videa i oglašavanje a rastu i očekivanja korisnika da sajtovi imaju klipove i video sadržaje. Gaj Filipson, predsednik IAB UK, još u oktobru prošle godine rekao je:

„Onlajn tržište oglašavanja nije imuno na ekonomski pad, ali Internet još uvek beleži neverovatan rast podupirući čitavo tržište oglašavanja.”


Tv mreža je pre 15 godina dominirala u povezivanju medija



Detalj iz prezentacije koji prikazuje opštu povezanost medija preko Interneta

Ričard Foan je svoje predavanje zaključio preporukama onima za koje smatra da imaju šanse da „prežive” trenutnu krizu – isporučujte UGC i video sadržaje, one sadržaje optimizovane za gledanje s mobilnih uređaja, naciljajte i uslužite profilisanu publiku i maksimizujte dobit!

Samo u Skandinaviji bez problema sa tiražom

Inače, ovogodišnjoj konferenciji EMEA grupe domaćin je bila ABC Srbija. EMEA grupu čine članice iz Evrope, Srednjeg istoka i Afrike, a tokom trajanja konferencije organizovan je i sastanak Izvršnog odbora IFABC, najvišeg tela ove organizacije. Pored rasprave o globalnoj krizi, koja je najviše uticala na marketinšku industriju, skup se bavio i razvojem veb standarda i novitetima u merenju veb sajtova. Na razvijenim marketinškim tržištima, novi mediji se bolje adaptiraju zahtevima tržišta i beleže iz godine u godinu rast prihoda.

Konferenciji su prisustvovale članice iz Nemačke, Velike Britanije, Španije, Finske, Švajcarske, Rumunije, Madjarske, Švedske, Danske, Poljske, Belgije, Holandije, Češke, a pored njih i predstavnici organizacija iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Grčke, u rangu posmatrača. Učesnik ovog skupa bio je i predsednik svetske asocijacije Eusebio Serano, a za novog predsednika evropske zone, kojoj pripadaju i regioni Severne Afrike i Bliskog Istoka, izabran je Džordž Bolander iz Holandije.

Osim skandinavskih zemalja Švedske, Norveške, Finske i Danske, predstavnici gotovo svih ostalih zemalja su izvestili o padu tiraža i smanjenju prihoda od oglasa. Smanjenje ukupnih prihoda se kreće od pet do deset odsto u Velikoj Britaniji, pa sve do 30-40 procenata u našem regionu! Prema očekivanjima predstavnika zapadnih zemalja, kriza bi trebalo da se ublaži do početka 2010, a potom bi se tržište medija oporavilo do kraja 2011. godine.

Medijska industrija više nikad neće biti ista

Ono oko čega su se, međutim, složili svi delegati, jeste projekcija da globalna medijska industrija posle krize više nikad neće biti ista. Očekuju se značajne tehnološke promene, koje će na medijsku scenu doneti „novi mediji“, pri čemu se u prvom redu misli na elektronska i digitalna izdanja dosadašnjih štampanih medija.

Zato je posebna pažnja usmerena ka stvaranju industrijskih standarda, koji će moći da prihvate tehnološki razvoj novih medija. U tom delu ABC organizacije preuzimaju na sebe još veću odgovornost, pa je jedan od zaključaka skupa bio da se, već od beogradske konferencije, pa jedan dan na svakom sledećem skupu potpuno posveti pregledu stanja u novim medijima.

Značajna za naš region je aktivnost ABC Srbija, koja je uspela da uspostavi prvi „regionalni network“ ABC organizacija, time što je inicirala otvaranje ABC Bosne i Hercegovine i ABC Hrvatske. Ovom pulu će se pridržiti Rumunija i Bugarska, a očekuje se i skori ulazak Grčke. Naredna konferencija EMEA će biti održana 2010. godine u Moskvi, a iste godine će biti održana i svetska konferencija IFABC u Južnoj Koreji.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...