SILIKONSKA DOLINA U TRCI SA KINOM

Nove firme iz Silikonske doline nekada su sanjale o transformaciji solarne energije obnovom tehnologije koja se koristi za izradu solarnih ploča, čime bi se drastično smanjili troškovi proizvodnje.

Kada su kompanije koje su osnovali veterani visoke tehnologije konačno započele s masovnom proizvodnjom tubularnih solarnih modula suočile su se sa industrijom koja se već transformisala. Kineski proizvođači koji primaju znatni podsticaj sopstvene vlade i oslanjaju se na rast celokupne ekonomije, uzrokovali su radikalan pad cena solarnih ploča i prigrabile svoj tržišni udeo mnogo brže nego što je iko mogao da zamisli. Prema istraživačkoj kompaniji Bloomberg New Energy Finance, kineski proizvođači solarnih ploča danas snabdevaju oko 40 % kalifornijskog tržišta, koje je najveće u Sjedinjenim Američkim Državama, kao i veći deo evropskog tržišta.

"Svake godine sve se više širimo", izjavio je Fang Peng, glavni direktor kompanije JA Solar iz Šangaja. "Do kraja godine ostvarićemo kapacitet od 1,8 gigavata i povećati broj zaposlenih sa 4000 na 11.000." Poređenja radi, kompanija Solyndra iz Silikonske doline do kraja 2011. godine očekuje ukupni proizvodni kapacitet od 300 megavata.

"Tržište solarne energije promenilo se u tolikoj meri da mi dođe da zaplačem", izjavio je Joseph Laia, izvršni direktor kompanije MiaSolé. "Utrošili smo mnogo više vremena i energije na troškove godinu ili dve pre nego što smo trebali." Izazovi su i dalje tu, bez obzira na značajnu podršku privatnog i javnog sektora. Jedna od najvećih firmi, Solyndra, je skupila preko milijardu dolara od ulagača. Savezna vlada dala joj je garanciju za zajam od 535 miliona dolara za novu fabriku solarnih ploča. Ali, dok se taj novi pogon gradio, kineska konkurencija snizila je cene solarnih modula za 40 %. Solyndra je požurila i počela proizvodnju 13. septemba, dva meseca pre roka i povećala marketinške napore kako bi dokazala da su njene skuplje ploče efikasnije kada se u cenu uključe i troškovi postavljanja. "To definitivno na nas vrši dodatni pritisak da smanjimo cene", rekao je Ben Bierman, izvršni podpredsednik Solyndre za proizvodnju i inženjering.

Zbog naglog procvata kineskog tržišta ulagači, koji su ranije bili sigurni da ova industrija pripada Silikonskoj dolini, sada nerado ulažu u nove firme. U trećem tromesečju 2010. godine, kapitalna ulaganja u solarne firme pala su s 451 miliona dolara ostvarenih godinu pre na samo 144 miliona dolara, objavila je nedavno istraživačka kompanija Cleantech Group iz San Franciska. Kompanije kao što su Solyndra i MiaSolé, koje se bave proizvodnjom fotovoltaika iz bakar-indijum-galijum-selenida (CIGS), našle su se u posebno nezahvalnom položaju. Za razliku od konvencionalnih solarnih ćelija koje se izrađuju od silikonskih poluvodičkih ploča, ćelije CIGS mogu se postaviti i na staklo ili fleksibilne materijale. Obećanje vezano uz solarne ćelije s "tankom membranom" bilo je da se mogu jeftino proizvoditi. Ipak, masovna proizvodnja CIGS solarnih ploča pokazala se i te kako izazovnom. Dok su kompanije radile na rešenju tog problema, pale su cene silkona, a kineske kompanije su uz podršku vlade rapidno proširile proizvodnju konvencionalnih solarnih ploča. Arno Harris, izvršni direktor kompanije Recurrent Energy iz San Franciska koja se bavi razvojem solarnih ploča, a koju je u septembru kupila kompanija Sharp, rekao je da je potpisao ugovor o nabavci sa kineskom kompanijom Yingli Green Energy koja ima podršku vlade jer nudi niske cene, kvalitetne proizvode i finansijsku podršku. "Shvatili smo da će nam to omogućiti da ponudimo konkurentne cene energije iz projekata koje ćemo efikasno finansirati", objasnio je Harris.

Zbog kineske konkurencije neke su kompanije iz Silikonske doline preuzele neke nove strategije tržišnog opstanka. Nova kompanija Innovalight razvila je proizvod koji naziva silinkonskim mastilom, a koji povećava efikasnost solarnih ćelija kad se utisne na standardnu silikonsku ploču. Menadžeri Innovalighta odlučili su da će, umesto da se takmiče sa Kinezima, radije kineskim kompanijama licencirati patent mastila i time izbeći milionske troškove izgradnje vlastitih fabika. "Kako se boriti protiv ogromnih subvencija, zajmova s niskim kamatnim stopama, jeftine radne snage i vladine strategije da postane broj jedan na području solarne energije?", pita se predsednik Innovalighta Conrad Burke. "Inovacija se nalazi u samom srcu američke strategije i premda možda nećemo ostvariti tako veliki udeo na tržištu, ipak u Kinu izvozimo dobro zaštićenu tehnologiju, a ovde otvaramo dobro plaćena radna mesta." Usprkos tome, izvršni predsednik još jedne kompanije iz Silikonske doline SolarCity, Lyndon Rive, priznaje da će njegova firma postaviti veliki broj konvencionalnih solarnih ploča u prostore maloprodajnog lanca Walmart, a skoro sve one izrađene su u Kini.

Tekst objavljen u  New York Times-u 12. oktobra 2010. godine



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...