PISMO IRANA “KORAK NAPRED”

Izvor:   Tanjug

Iran je uputio pismo Ketrin Ešton, visokoj predstavnici Evropske unije za spoljnju politiku i bezbednost u kome je predložio nastavak pregovora, a rečeno je i da Teheran ima "nove inicijative" za pregovarački sto

Sjedinjene Američke Države i Evropska unija izrazile su juče umereni optimizam oko izgleda da se Iran vrati razgovorima o svom nuklearnom programu sa svetskim silama, a nakon iranskog pisma u kojem se izražava spremnost na nastavak pregovora, javile su agencije.

Američki državni sekretar Hilari Klinton i visoka predstavnica Evropske unije za spoljnju politiku i bezbednost Ketrin Ešton rekli su novinarima nakon razgovora u Vašingtonu, da bi pismo nedavno upućeno Eštonovoj moglo da označi korak napred.

"Mi mislimo da je to značajan korak i pozdravljamo iransko pismo", rekla je Klintonova na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Eštonovom.

Ona je istakla da velike sile još razmatraju kakav će odgovor uputiti Iranu na njegovu ponudu.

Eštonova, koja je u kontaktu sa Iranom u svojstvu grupe "pet plus jedan" (SAD, Britanija, Francuska, Rusija, Kina i Nemačka) kazala je da iransko pismo pokazuje "potencijalnu mogućnost da je Iran možda spreman da započne pregovore".

U pismu koje je Iran uputio Eštonovoj, a u koje je uvid imao Rojters, predložen je nastavak pregovora i rečeno je da Teheran ima "nove inicijative" za pregovarački sto.

Eštonova je 15. februara primila pismo od glavnog iranskog pregovarača za nuklearna pitanja Saeda Džalilija kao odgovor na njeno pismo iz oktobra prošle godine.

Klintonova je rekla da je Eštonova u svom pismu Džaliliju istakla da bilo koja diskusija s Iranom mora da počne diskusijom o iranskom nuklearnom programu i da je Iran u odgovoru izgleda to i prihvatio. Poslednja runda pregovora sa Iranom propala je u Turskoj januara prošle godine.

Iranski predsednik Mahmud Ahmadinežad ubacio je 15. februara u teheranski nuklearni reaktor, koji se koristi u istraživačke svrhe, prve nuklearne gorive šipke proizvedene u Iranu, na ceremoniji koju je uživo prenosila državna televizija.

U Iranu je ova procedura proglašena velikim tehnološkim dostignućem koje pokazuje da je ta zemlja ovladala čitavim ciklusom proizvodnje nuklearnog goriva, uprkos oštrim sankcijama Zapada i UN, navode agencije.

Iran kaže da je primoran da sam proizvodi gorive šipke, pomoću kojih se reaktori snabdevaju gorivom, zato što zbog međunarodnih sankcija ne može da ih kupuje na stranim tržistima.

Ta zemlja je u januaru objavila da je proizvela prvu gorivu šipku.

Zapad veruje da je cilj iranskog nuklearnog programa proizvodnja atomske bombe, što Teheran demantuje, tvrdeći da je njegova svrha isključivo mirnodopska, odnosno proizvodnja električne energije i istraživanje.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...