REPUBLIKA SRPSKA ULAŽE MILIJARDE U ENERGETSKI SEKTOR

Izvor:   Novosti

Razvoj energetskog sektora strateški projekat vlade Republike Srpske. Cilj je stabilan sistem na sopstvenim potencijalima

Republika Srpska raspolaže velikim energetskim potencijalom, zbog čega su razvoj energetskog sektora i izgradnja novih elektrana naši strateški projekti, kaže za „Novosti“ ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević.

Prema Predlogu strategije razvoja energetike Srpske do 2030. godine čije usvajanje se očekuje krajem aprila, vrednost investicija u energetski sektor RS od 2010. do 2030. godine iznosi oko 11,5 milijardi KM.

- Najznačajnije aktivnosti u toku ove i naredne godine su izgradnja termoenergetskog bloka „Ugljevik tri“, HE „Dabar“, HES „Gornja Drina“, TE „Stanari“, HES „Srednja Drina“ i HE na Bosni - rekao je Kovačević.

Ambiciozni su i planovi izgradnje malih hidroelektrana, a reč je o investicijama austrijske i slovenačke kompanije, koje već grade male hidroelektrane na reci Ugar.

- TE „Stanari“, koju rade EFT i kineska kompanija „Donfang elektrik korporejšn“ trebalo bi da bude puštena u pogon do kraja 2014. godine - kazao je Kovačević.

On je naveo da se uskoro očekuje i završetak procedure izbora strateškog partnera za Gornju Drinu, posle čega će se krenuti sa realizacijom ovog projekta.

„Elektroprivreda RS“ priprema potrebnu dokumentaciju i studije za ove objekte. Slično je i sa projektom izgradnje HE „Dabar“.

Kompanija „Komsar enerdži“ namerava da u izgradnju termoelektrane „Ugljevik dva“ investira 400 miliona evra.

Kovačević je istakao da energetika nije jedini, ali da je svakako jedan od najvažnijih resursa Srpske.

- Cilj svih zemalja je da imaju siguran i stabilan energetski sistem koji je maksimalno oslonjen na proizvodnju električne energije zasnovanu na sopstvenim potencijalima - kazao je Kovačević.

Energetski sektor će, kaže on, u narednih 10 do 15 godina, osim infrastrukture koja podupire privredni razvoj i opšti rast životnog standarda, imati i dimenziju stvaranja dodatne vrednosti, jer postoji potencijal za prodaju energije na inostranim tržištima.

Ulaganja u naftu

Kad je reč o ulaganjima u sektor nafte, ta suma bi u najboljem slučaju mogla da iznosi 905 miliona maraka. U strukturi ukupnih ulaganja u sektor nafte finansijski su najzahtevnije investicije u modernizaciju i izgradnju objekata sa iznosom od 458 miliona KM.

Neiskorišćeni potencijali

Procenjeni hidroenergetski potencijal vodotokova u RS iznosi oko 10.000 gigavat-časova godišnje električne energije, od čega je neiskorišćeno gotovo 70 odsto. Potrošači u RS plaćaju nižu cenu električne energije u odnosu na prosečnu cenu u regionu, navodi se u Strategiji razvoja energetike RS.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...