MRAZ I VETAR PROČISTILI VAZDUH U BEOGRADU

Izvor:   Novosti

Podaci Gradskog zavoda za javno zdravlje pokazuju da tokom januara i februara u glavnom gradu nije bilo epizoda sa dužim trajanjem povaćanja koncentracija zagađujućih materija

Fabrike, automobili, toplane i kućni dimnjaci svakodnevno zagađuju vazduh u prestonici, iako mnogi Beograđani bez njih ne mogu da zamisle život i "preživljavanje" zime. Prema rečima stručnjaka, zimski period je vreme kada građani više koriste fosilna goriva i saobraćaj, koji veliki izvor zagađenja i formiranja "poklopca gustog dima" nad prestonicom. Podaci Gradskog zavoda za javno zdravlje pokazuju da tokom januara i februara u glavnom gradu nije bilo epizoda sa dužim trajanjem povaćanja koncentracija zagađujućih materija, jer su meteorološki uslovi bez obzira na veoma niske temperature bili povoljni.

Padavine, vetrovi i male razlike u temperaturi, omogućile su Beograđanima da "slobodno" dišu i u periodu kada je "po pravilu" vazduh pun zagađenih materija.

- Kvalitet vazduha u Evropi, posebno u velikim gradovima, poboljšan je u poslednjoj deceniji, a slična situacija je i u Beogradu - kaže doktorka Snežana Matić Besarabić, iz Gradskog zavoda za javno zdravlje. - Zbog primene boljeg kvaliteta goriva, kao i ugradnje motora sa boljim unutrašnjim sagorevanjem, koje je primenjeno u javnom saobraćaju, došlo je do značajnijeg poboljšanja situacije.

Ipak, saobraćaj je i dalje jedan od dominantnih izvora zagađenja u gradovima sa visokom urbanizacijom i velikom gustinom naseljenosti. Prema rečima naše sagovornice, izvori zagađenja vazduha koji su karakteristični za grejnu sezonu su pre svega individualna ložišta kojih ima na svim gradskim opštinama.

Zagađujuće materije stalno su prisutne u vazduhu urbanih sredina i velikih gradova. One se emituju iz stacionarnih i pokretnih izvora koje koriste Beograđani i to su najčešće gasovi, čvrste, primarne i sekundarne čestice.

- Sve čestice ispod pet mikrona direktno se udišu u pluća i to je jedan od najtežih problema kada se radi o zagađenju vazduha, kako kod nas, tako i u razvijenom svetu - napominje Besarabićeva.

Štetna dejstva

Postoje dokazi da štetni efekti zagađujućih materija prisutnih u vazduhu ne pogađaju samo respiratorni sistem, već i kardiovaskularni.

- Povećano zagađenje vazduha utiče negativno na razvoj pluća kod dece i dovodi do pojave simptoma u gornjem i donjem respiratornom sisitemu koja ukazuju na oštećenje kod mališana - kaže dr Snežana Matić Besarabić, iz Zavoda za javno zdravlje. - Zagađeni vazduh može pogoršati stanje bronhitisa i kašlja i izazvati pogoršanje kod bolesnih od astme.

Značajni saveti

Ako živite u centralnim gradskim zonama ili u području gde se tokom zime koriste ugalj i druga goriva za zagrevanje, i ako provodite vreme na radnom mestu, pored TV ekrana, kompjutera ili u kolima, potrudite se da slobodno vreme tokom vikenda provedete u prirodi - kaže dr Snežana Matić Besarabić. - Možete šetati u najbližem parku, na obali reke, pa i zimi biti na Adi Ciganliji, izvedite svoju decu kad god to možete, a i sami ćete se osećati bolje, bez obzira na veliki minus.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...