KINEZI UPOZNALI TESLU

Poslednjih deset dana „Ekspo 2010” u znaku našeg neprevaziđenog genija. Paviljon Srbije posetilo oko 3.260.000 ljudi, a izložbu o Tesli videlo više od 200.000. Za šest meseci više od 70 miliona posetilaca, izveštava za Politiku Mladen Vujović, pomoćnik direktora Muzeja Nikole Tesle iz Šangaja.

Poslednjih deset dana trajanja Svetske izložbe u Šangaju „Ekspo 2010”, koja je zatvorena prekjuče, u paviljonu Srbije predstavljen je naš čuveni naučnik i pronalazač, Nikola Tesla, kroz postavku Muzeja Nikole Tesle. Bio je to dobar potez organizatora, prava poslastica na kraju.

Prošlog utorka, 26. oktobra, zabeležena je najveća dnevna poseta našem paviljonu u ovom mesecu. Posetilo ga je više od 25.000 ljudi, a istoga dana postavljen je još jedan rekord. O konferenciji za novinare, posvećenoj Tesli i njegovom muzeju, objavljeno je više od 40 priloga u kineskim medijima.

Na konferenciji je govorio Vladimir Jelenković, direktor muzeja, a njegovo izlaganje i film o Tesli izazvali su pregršt pitanja više nego znatiželjnih kineskih novinara.

Gospođica Lu Liu, pi-ar menadžer paviljona Srbije za kineske medije, zajedno s vrednim osobljem našeg paviljona, požrtvovano je radila na pripremi konferencije i bila njen medijator. Prema njenim rečima, prisustvo brojnih izveštača je tim značajnije jer su u paviljonima drugih, mnogo većih država, istovremeno održane slične konferencije, ali su bile slabije posećene i po broju i po značaju medijskih kuća. Ona nam je prenela svoje saznanje da Tesla nije ni približno toliko poznat u Kini, izvan naučnih krugova, koliko je poznat Tomas Edison. Zato je ova reakcija medija povodom predstavljanja Tesle u paviljonu Srbije, prvi korak ka njegovoj široj popularizaciji u Kini.

U okviru koncepta pod nazivom „Nikola Tesla – čovek van vremena”, bila su izložena dva radna modela, čuveni visokofrekventni transformator i „Kolumbovo jaje”, kojim je Tesla pre 117 godina, na Svetskoj izložbi u Čikagu, posvećenoj 400. godišnjici otkrića Amerike, predstavio princip obrtnog magnetnog polja, na čemu je zasnovan rad njegovog indukcionog motora.

Na nekoliko panoa su na kineskom i engleskom jeziku, uz kopije originalnih fotografija i drugih dokumenata, bile prikazane i osnovne činjenice iz Teslinog života i stvaralaštva. U centralnom delu paviljona emitovan je za ovu priliku posebno načinjen film – trodimenzionalne animacije i savremena primena najznačajnijih Teslinih patenata.

U stalnoj postavci našeg paviljona, od početka Svetske izložbe, bio je predstavljen na inventivan način još jedan velikan srpske nauke, Milutin Milanković.

Srbija je nastupila u takozvanom kvartu „Evropa S” gde su i paviljoni Španije, Francuske, Švajcarske, Poljske, Monaka i Belgije (koja je ujedno predstavljala i EU), dakle, u društvu članica EU. Daleko bogatije, ove zemlje su imale veće i ambicioznije uređene paviljone, u koje su uložile i mnogo više sredstava.

Uprkos tome, ankete i analize objavljene na sajtu „Ekspo 2010” i u brojnim medijima, pokazuju da je paviljon Srbije izuzetno dobro ocenjen. Do zatvaranja izložbe, posetilo ga je oko 3.260.000 ljudi, a postavku posvećenu Tesli videlo je više od 200.000 posetilaca. Oni su strpljivo čekali u redovima da bi obišli naš paviljon.

Dodajmo da je prošle subote dostignut i planirani broj posetilaca na „Ekspo 2010” od 70 miliona, što je apsolutni rekord dosadašnjih svetskih izložbi.

Kao specijalni izveštač „Politike”, ovaj potpisnik, inače pomoćnik direktora Muzeja Nikole Tesle, svedoči i o onome što se zvanično ne beleži. Naš paviljon je na nesumnjivo ušao u red „najtaktilnijih” i „najfotogeničnijih”, jer posetioce posebno privlači i njegova spoljašnost, tačnije materijal kojim su obloženi zidovi, neka vrsta raznobojnih plastičnih gajbica. One su osnovni element obloge zidova i predstavljaju deliće tkanja pirotskog ćilima, što je dalo efektan vizuelni identitet našem paviljonu.

Zato je on, u poređenju sa drugim paviljonima, bio najomiljenije mesto za fotografisanje, naročito mladih. Taj fenomen ili virtuelni album fotografija, može se nazvati – „Kinezi na Srpskom zidu”.

Ceo Šangaj, kao i sam prostor „Ekspo 2010”, tokom noći liče na jednu ogromnu osvetljenu jelku. Teško je opisati tu veličanstvenu igru svetla i koliko je invencije, truda i raznih vrsta rasvetnih tela upotrebljeno za ovu svetlosnu simfoniju, kojoj je i Tesla težio, naročito u projektima fontana.

Dodajmo da je i jedna od prvih radio stanica bila instalirana baš u Šangaju, te da je 2003. u ovom megapolisu pušten u promet super brzi voz koji levitira zahvaljujući primeni Teslinih izuma iz oblasti elektromegnetskih tehnologija.

Šangajskim ulicama, tačnije trotoarima, jezde bivši biciklisti, a sada vozači velosipeda na električni pogon. Za razgledanje Svetske izložbe posetiocima je na raspolaganju bio otvoreni kombi, takođe na električni pogon, a da ne govorimo o čudesima zasnovanim na Teslinim patentima i izumima, koja su bila zastupljena u opremi i programima svih paviljona.

U mnoštvu tekstova posvećenih šangajskoj izložbi najčešće se spominje Kolumbijska izložba u Čikagu 1893. godine. Kao njen najveći doprinos, izričito se navodi upravo elektrifikacija te izložbe i značaj poduhvata Nikole Tesle za dalji razvoj čovečanstva.

I ovde, u Šangaju, Tesla je sveprisutan, ne samo preko njegovog uspešnog predstavljanja od strane Muzeja Nikole Tesle, već i u svakodnevici. Očigledno je da vizionarstvo Tesle stalno dobija nove potvrde i prosto privlači ljude koji traže nove izazove i inspiraciju u njegovom ogromnom opusu, koji još uvek nije izučen, niti je shvaćen i prihvaćen do kraja.

Zato je od vrlo velikog značaja da se svim raspoloživim resursima nastavi započeti prodor Nikole Tesle, preko nastupa njegovog muzeja, u najmnogoljudniju zemlju sveta, jer je Kina ponovo pokazala da je izvanredan domaćin i da u svom izuzetnom razvojnom ciklusu neštedimice ulaže u sve što može da poboljša i unapredi život ljudi i očuvanje prirode.

Bio je to i osnovni smisao pregnuća samog Nikole Tesle.





Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...