Električna energija

HEP planira podmlađivanje kadra

Na osnovu plana restrukturiranja iz HEP-a do 2014. godine mora otići tri hiljade radnika. U HEP-u kažu da nije reč o masovnim otkazima, već da je većina u godinama za penziju i najavljuju da će zapošljavati mlade stručnjake.

Toplo leto pali japanske nuklearke

Nuklearke u Japanu biće ponovo pokrenute i pored protivljenja građana jer se ova zemlja suočava sa mogućom nestašicom struja tokom vlažnog i vrućeg leta, koje je na pragu. Japaske vlasti su odlučile da pokrenu dva nuklearna reaktora u elektrani Ohi, u centralnoj prefekturi Fukui.

Slovenci traže odštetu od RiTE Ugljevik

Elektroprivreda Slovenije podnela je tužbu protiv preduzeća Rudnik i Termoelektrana (RiTE) Ugljevik, koje je jedno od najvećih energetskih objekata u Republici Srpskoj, u kojoj traži odštetu od 1,48 milijardi maraka.

Eksploziv kod švedske nuklearke

Nakon što je u kamionu u blizini nuklearke Ringhals pronađen eksploziv Švedska je podigla nivo bezbednosti. Još nema osumnjičenih, istraga je u toku.

Ne treba prodavati EPS

Prodaja EPS-a Srbiju (ne) spasava od bankrota. EPS može biti uspeša firma, iako je u državnom vlasništu.b(foto: TE Nikola Tesla A u Obrenovcu)

Komunalci priželjkuju poskupljenje

EPS i pojedina komunalna preduzeća traže poskupljenje struje i komunalija. U NBS očekuju da se u drugoj polovini godine najveći rast zabeleži kod cena gasa za domaćinstvo, struje, grejanja, lekova, ostalih stambeno-komunalnih usluga, kao i prevoza putnika.

Struja mora da poskupi!?!

Struja u Srbiji mora da poskupi i do 80 odsto do 2014. godine, kaže Dragomir Marković, generalni direktor EPS-a ističući da nenaplaćena potraživanja od privrede i građana iznose 91 milijardu dinara, što je polugodišnja proizvodnja EPS-a.

E.ON i RVE naplaćuju gašenje nuklearki

Nemačke energetske kompanije E.ON i RVE (RWE) zbog gašenja nuklearki knjiže pad profita i veliku štetu pa od države traže odštetu od 15 milijardi evra.

Više struje iz Kostolca

Privredno društvo TE-KO Kostolac je i tokom maja premašilo planiranu proizvodnju struje i proizvelo 315.359 MWh.

Nuklearke – budućnost Turske (?)

Turska, zemlja koja nema nuklearku, planira da do 2023. godine izgradi najmanje 23 nuklearne elektrane, u tri regije širom zemlje. U svetu postoji više od 440 atomskih elektrana.