Nafta i gas

U škrljcima u kanadskoj Alberti najveće svetske rezerve gasa

U još nedovoljno ispitanim škriljnim nalazištima u ovoj provinciji ima gasa toliko da se mogu zadovljiti potrebe SAD u narednih 130 godina, a nafte za 50 godina

Gazprom toči u Srbiji

Ruski Gazprom preko NIS-a, čiji je većinski vlasnik u Srbiji kreće u otvaranje novog lanca benzinzinskih pumpi u region Balkana. I Vlada Srbije ima za cilj da NIS bude lider u region, rekao je na otvaranju prve Gazprom pumpe srpski premijer Ivica Dačić, pozivajući svetske kompanije da slede primer ruske firme.

Vlada usvojila uredbu o prostornom planu za Južni tok

Usvajanjem Uredbe o utvrđivanju prostornog plana područja posebne namene transnacionalnog gasovoda Južni tok Vlada Srbije stvorila osnov za donošenja Zakona o utvrđivanju javnog interesa za eksproprijaciju nepokretnosti radi izgradnje ovog gasovoda.

Nikolić i Kravčenko o ruskim investicijama u Srbiji

„Cilj nam je da NIS ostane lider u privredi Srbije i najefikasnija energetska kompanija na području Balkana i jugoistočne Evrope,“ rekao je Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a srpskom predsedniku Tomislavu Nikoliću, koji je tokom jučerašnjeg sastanka istakao da „ruske investicije predstavljaju dragocen oslonac u prevazilaženju ekonomske krize u Srbiji“. (foto: Kravčenko i Nikolić prilikom avgustovske posete generalnog direktora NIS-a predsedniku Srbije)

Južni tok kreće na zapad

Rusi su svečano otvorili radove na izgradnji gasovoda Južni tok, kojim 63 milijarde kubnih metara gasa ka Evropi, cevima položenim po dnu Crnog mora pa kroz Bugarsku, Srbiju, Mađarsku i Italiju, treba da poteče za tri godine. Iako iz Međunarodne energetske agencije stižu procene da će u narednih 20 godina ozbiljno biti uvećane potrebe EU za prirodnim gasom i mada su partneri ruskom Gazpromu firme iz zemalja vodećih članica EU (Nemačka, Italija i Francuska) iz Brisela još stižu negativni komentari o ovom projektu.

Rusi preuzimaju tržište OMV-a na Balkanu

Dok se OMV povlači sa maloprodajnog tržišta naftnih derivata u nekim zemljama Balkana NIS, čiji je većinski vlasnik ruski Gazpromnjeft je u petak ugovorio kupovinu 28 benzinskih stanica ove austrijske kompanije u BiH, čime pokazuje da ozbiljno kreću u osvajanje tržišta naftnih derivata u reginu. Pored NIS-a za pumpe OMV-a na Balkanu zainteresovani i Zarubežnjeft i Lukoil. (foto: potpisivanje ugovora između predstavnika OMV-a i NIS-a)

NIS kreće u osvajanje regiona

NIS će naredne godine ulagati u razvoj maloprodajne mreže i istraživanje nafte i gasa. U modernizovanoj rafinieriji nafte u Pančevu NIS planira povećanje prerade na oko 3,4 miliona tona, a proizvodnja goriva Evro 5 kvaliteta treba da doprinese povećanju prodaje u Srbiji kao i osvajanje tržišta Bugarske, Rumunije i Bosne i Hercegovine, gde će dogodine ukupno biti otvoreno 100 benzinskih pumpi NIS-a. (foto: modernizovana Rafinerija nafte Pančevo)

Grčka izvan ruskog gasnog korodora

Gasprom je odustao od izgradnje kraka gasovoda Južni tok kroz Grčku do južne Italije. Zvanično, iz ekonomskih razloga. U Grčkoj se, međutim, čuju politički argumenti
(foto, Gasprom - komandna soba)

NIS na putu ka liderstvu u naftnom sektoru

NIS osamostaljuje blok Servise, kupuje novu opremu i formira tim menadžera i stručnjaka za istraživanje i eksploataciju nafte i gasa, kako bi, izlaskom na regionalno tržište usluga naftnih servisa, ostvario strategiju – pozicionirao se kao lider na Balkanu. Bez tehnološkog unapređenja i kvalitetnog kadra ovaj zadatak je nemoguće rešiti, kaže Džon Smol, izvršni direktor bloka Servisi NIS-a.

Rusi odlučili – Južni tok ne ide u Grčku

Uoči početka gradnje Južnog toka stratezi Gasproma procenili da im se ne isplati da jednu trasa ovog gasovoda ide ka Grčkoj I južnoj Italiji. Severnozapadna ruta Južnog toka, kojom će 63 milijarde kubnih metara gasa stizati iz Rusije u Evropu se završava u Italiji odakle se, postojećim gasovodima, ovaj energent može distribuirati do potrošača.