SINDIKATI PROTIV PRODAJE, ALI SE SPREMAJU ZA OTPREMNINE

Miloš Obradović

Telekom Srbija je najuspešnija firma u Srbiji i sada nije dobro vreme za prepuštanje zlatne koke u tuđe ruke. Spremamo socijalni program, kao rezervni plan, poručuju sindikalci Telekoma

Sindikati zaposlenih u Telekomu Srbija ne podržavaju prodaju ove kompanije, ali ipak spremaju socijalni program u slučaju privatizacije. Predstavnici Jedinstvenog sindikata Telekoma i Sindikata Telekoma ocenili su da sada nije vreme za prodaju i da će učiniti sve da se ona odloži. Ipak, ocenjuju da ništa ne mogu urade da spreče prodaju, ali da očekuju da država zaštiti prva radnika. Ukoliko bi Vlada Srbije prodala svojih 51 odsto i ostala na sedam odsto vlasništva, obećavaju "šou program".


Konferencija za novinare predstavnika sindikata Telekoma Srbija

"Ako država proda svoji 51 odsto akcija, sa 20 odsto koliko Dojče telekom ima preko OTE, biće prodato 71 odsto. Sa akcijama koje su dobili građani i zaposleni, državi će ostati sedam odsto. Sa tim udelom država ne može da odlučuje ni o čemu. Ako se to desi, napravićemo šou program. Ako država proda svojih 31 odsto, onda će i njenim rukama ostati 27,5 odsto akcija i sa dobrim ugovorom moći će da zaštite strateške interese i prava zaposlenih. Međutim, tada će dobiti manje od milijardu evra i ne vidim razlog zašto onda prodavati", najavljuje Miroslav Joksimović, predsednik Sindikata Telekoma. On dodaje da je pitanje koliko je država jaka da zaštiti strateške interese, jer je i do sada manjinski akcionar, grčki OTE na upravnim odborima glasao samo za svoju dobit, a ne i za razvoj.

Slavoljub Kandić, predsednik Jedinstvenog sindikata Telekoma Srbija ocenio je da većinski paket akcija treba da ostane u rukama države i da sada nije dobar trenutak za privatizaciju.

"U uslovima ekonomske krize Telekom je procenjen na 2,4 milijarde evra. Mobtel koji je bio četiri puta manji u mobilnoj telefoniji i nije imao fiksnu mrežu prodat je za 1,5 milijardu evra. Uz to Telekom Srbija ima i većinsko vlasništvo u Telekomu Srpske i Mtel u Crnoj Gori. Najuspešniju firmu u Srbiji ne treba dati u ruke nekom drugom. Veliki deo dobiti Telekoma daje se državi, a da se i ne govori o sponzorisanju kulture i sporta", rekao je Kandić.

On je istakao da, nasuprot mnogim tvrdnjama, privatizacijom nećemo dobiti veći kvalitet usluge a nigde u tenderskoj dokumentaciji ne navodi se obavezan obim investicija.

"Godišnji obim investicija Telekoma je 230 miliona evra. I ako strani vlasnik bude ulagao, to će biti u gradovima u kojima će ostvariti prihod, a ne u seoskim područjima. I cene će biti veće nego danas, a prvo će se povećati pretplata. Osim toga, veliki broj sadašnjih dobavljača Telekoma, koji učestvuju u investicionim aktivnostima, ostaće bez posla, jer novi vlasnik će imati svoje dobavljače. I sada, Grci sa svojih 20 odsto učešća kada god mogu pokušavaju da ove poslove obezbede grčkim firmama", upozorio je Kandić.

Ovaj sindikalac poručuje i da će zaposleni biti u neizvesnosti za svoja radna mesta jer sva iskustva iz okruženja pokazuju da se sada nalaze u lošijoj situaciji nego pre privatizacije.

"Ova kompanija ima perspektivu, mogućnost da postane regionalni lider i sada se odjednom dolazi do toga da treba da se da u ruke nekom drugom", ističe Kandić.

Miroslav Joksimović ističe da je Dojče telekom, koji važi za naverovatnijeg kupca, kupio operatere u celoj jugoistočnoj Evropi i nigde nije mnogo investirao. Prema njegovim rečima, ni u jednoj zemlji nije uložio ni blizu 230 miliona evra koliko Telekom Srbije svake godine investira.

"Zašto niko ne može da kaže da Telekom nije javno preduzeće već akcionarsko društvo. Mi već imamo konkurenciju i baš u tim sektorima pravimo najveću zaradu, a to su mobilna telefonija i internet. Imamo monopol u fiksnoj telefoniji, ali zbog tog monopola pravimo gubitke, jer se time održava socijalni mir. Pretplata u fiksnoj telefoniji je od devet do 40 puta jeftinija u Srbiji nego u Evropi. Kada dođe novi vlasnik, cene će sigurno ići gore. Jedino biznis korisnici mogu očekivati nove usluge jer je kod njih brži povraćaj novca", napominje Joksimović.

On ističe da bi prodajom Telekoma, monopol države Srbije zamenili monopolom Francuske, Nemačke ili Austrije. Prema njegovim rečima, investicije u TT kanalizaciju kakvu sada ima Telekom bi koštale preko 5 milijardi evra i to niko neće raditi.

"Telekom svake godine daje donacije za PIO fond kako bi se isplatile penzije. I poslednji dodatak od 5.000 dinara penzionerima isplaćen je iz dobiti Telekoma", napominje Joksimović.

On se požalio da niko nije reagovao na pisma sindikata koja su slali poslanicima, njihovo učestvovanje na sednicama Odbora za telekomunikacije, obraćanja premijeru... Oni su se obratili i svim klubovima poslanika od kojih su dobili samo deklarativnu podršku, ali niko u stvari nije protiv prodaje Telekoma.

Telekom je za Telekom Srpske platio 670 miliona evra, a u Mtel u Crnoj Gori uložio je 100 miliona. Uz ostale troškove te dve akvizicije su koštale milijardu evra, a čine tek 10 odsto Telekoma.

"Kako objasniti onda da se 51 odsto Telekoma prodaje za 1,4 milijarde evra", pita se Joksimović.

On je napomenuo da sindikati neće da stupaju u štrajk jer bi tako samo dodatno oborili cenu kompanije i umanjili socijalni program.

"Spremamo socijalni program i to nam je rezervni plan. Čak i da se sada ne proda, Telekom je pretvoren u otvoreno akcionarsko društvo i građani, zaposleni ili država mogu prodati svoje akcije na berzi za godinu, dve. Dojče telekom je u Hrvatskoj kupio prvo 35 odsto akcija, da bi posle dve godine na berzi kupio još 16 odsto i postao većinski vlasnik. Onda su otpustili 5.700 zaposlenih sa svega šest plata. Mi nećemo dozvoliti da naši radnici odu za džabe, posebno što strani kupac ima para", rekao je Joksimović.

Prema analizi privatizacionog savetnika, Siti grupe, Telekom Srbija nema tehnološkog viška ni po jednom kriterijumu. Ipak, Joksimović očekuje da će novi vlasnik, kada dođe, hteti da starije zaposlene zameni mlađim kadrom.

"To nije loša stvar, ali oni koji odlaze moraju da dobiju dobru otpremninu, jer oni neće moći da nađu drugi posao zbog svojih godina. Mi ćemo tražiti što veće otpremnine, jer se nadamo da će onda biti manje i otpuštanja", kaže on.

Ipak, po svemu sudeći, sindikalci ne očekuju da će njihovi pozivi za prekid ili bar odlaganje prodaje Telekoma naići na pozitivan odgovor Vlade. Kako sami priznaju, sindikati ne mogu da spreče prodaju, a jedini način da se to učini je, prema njihovim rečima, da se građani i zaposleni odreknu svojih akcija u korist države pa da se Telekom ponovo prevede u zatvoreno akcionarsko društvo - od čega, slobodno se može reći, nema ništa.

Ivica Cvetanović, predsednik Konfederacije slobodnih sindikata Srbije istakao je da je ovaj sindikat protiv neargumentovane prodaje Telekoma Srbija. On je podsetio na izjave ministarke telekomunikacija Jasne Matić, da država ne može da upravlja Telekomom.

"Ako ne mogu da upravljaju kompanijom koja je na najvišem tehnološkom nivou, kako onda upravljaju ostalim nacionalnim resursima. Ova prodaja aktivirana je zbog praznog budžeta i izbora 2012. godine Možda treba napraviti neki kilometar autoputa ili most, kako bi vladajuća koalicija ostala na vlasti", rezigniran je Cvetanović i dodaje da se i Zakon o penzijama i prodaja Telekoma donosi bez sindikata i javne rasprave, što govori o snazi civilnog društva u Srbiji.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...