PRENOS BROJEVA NE SMANJUJE CENU IMPULSA

M. Obradović

Iako je glavna posledica uvođenja konkurencije - smanjenje cena, građani Srbije to neće osetiti uvođenjem mogućnosti da se brojevi mobilnog telefona prenesu kod drugog operatora

Prenos telefonskog broja kod drugog operatora mobilne telefonije biće moguć od marta sledeće godine, ali još uvek nije regulisano šta će biti sa pripejd korisnicima i njihovim kreditima.

Ministarka za telekomunikacije Jasna Matić rekla je na konferenciji za medije da je glavni zadatak ovog Ministarstva bila liberalizacija tržišta kako bi prodaja Telekoma prošla bez posledica po korisnike. Jedan od glavnih koraka u tome bilo je i donošenje Zakona o elektronskim komunikacijama.

"Nemogućnost prenošenja broja između operatora bila je prepreka konkurenciji, koja je u mobilnoj telefoniji i ovako na visokom nivou. Prema evropskim propisima operatori moraju da obezbede prenosivost broja u roku od 24 sata, a to treba da se omogući 12 meseci od donošenja regulative. Kod nas će to trajati malo duže", izjavila je Matić.


Konferencija za novinare ministarke za telekomunikacije i informaciono društvo
Jasne Matić i direktora Republičke agencije za elektronske komunikacije Milana Jankovića

 

Međutim, ovog puta će osnovna korist veće konkurencije izostati, jer do smanjenja cena neće doći, priznala je Matić, objašnjavajući da su u Srbiji cene već niske. Ona je istakla da će umesto toga korisnici dobiti veći kvalitet usluga i veću pažnju operatora.

Umesto manjih cena, ona je navela iskustva okolnih zemalja prema kojima je oko 10 odsto korisnika promenilo operatora zadržavajući svoj broj.

Direktor Republičke agencije za elektronske komunikacije Milan Janković, rekao je da je na ponovljenom tenderu izabran isporučilac centralne baze prenetih brojeva, ali nije precizirao o kojoj kompaniji je reč pošto je proces poptisivanja ugovora u toku. On je istakao da se ugovor odnosi na četiri godine i da u tom periodu isporučilac odgovara i za održavanje baze brojeva.
Pravilnikom koji reguliše prenos brojeva propisano je da je korisnik usluge nekog mobilnog operatora onaj koji je tri meseca korisnik mreže i da prenos broja neće koštati više od 200 dinara za korisnika i 1.000 dinara za operatora.

Na pitanje Balkanmagazina o kakvoj liberalizaciji tržišta se može govoriti kada je, na primer, Telenor dobio priliku da po povlašćenim cenama iznajmljuje kapacitete Telekoma, dok mali domaći Internet provajderi nisu dobili tu šansu, Janković je rekao da su odluke po pitanju usluga za izdavanje licenci za dva operatera donete u skladu sa pravilnikom.

"Dok se taj proces ne završi, a ostala su još dva ugovora, ne mogu se donositi odluke o drugim ugovorima. Proces je pri kraju i onda ćemo pristupiti ugovorima sa drugim provajderima", rekao je Janković. Janković nije objasnio zašto je velikom inostranom operatoru data značajna vremenska prednost da osvoji tržište u odnosu na domaće male firme koje bi zapravo regulativa trebala da štiti a ne da ih ugrožava.

U centru pažnje ovih dana bila je i informacija da je "Amerikan movajl" meksičkog tajkuna i najbogatijeg čoveka na svetu, Karlosa Slima, otkupio tendersku dokumentaciju za Telekom Srbija. To se, međutim, nije desilo, već je ova kompanija, prema rečima Jasne Matić, izrazila želju da učestvuje na tenderu i najavila je da će otkupiti dokumentaciju ovih dana.

"Dobro je da se pojavio novi zainteresovani kupac, jer su veće šanse da se postigne tržišna cena za Telekom", izjavila je Matić.

Slim se obogatio kupovinom meksičke telekomunikacione kompanije i zatim je monopol iskoristio za uspostavljanje izuzetno visokih cena za telefonske usluge. Matić je prokomentarisala da svaki vlasnik kompanije pokušava da maksimizira prisustvo na tržištu i iskoristi stečenu situaciju.

"Nezavisno od toga ko će biti vlasnik Telekoma, regulator stvara uslove da tržište funkcioniše", rekla je Matić.

Međutim, u zemljama regiona koje su prodale operatore cene su znatno više nego u Srbiji, iako su ove zemlje odavno usvojile regulativu koju Srbija sada uvodi, što nameće zaključak da regulativa u praksi ne može da obezbedi dobre usluge i niske cene.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...