PIJANI TURISTA UBIO AJKULU

Zorica Panić

… a propušten poziv na mobilnom telefonu preti da vam napravi račun 2000 evra – ko koga tu vara?

U nedostatku dobrih tekstova za naslovne strane i neproverena pričica, djubre od elektonske pošte, može da postane vest.

“Windows je još uvijek najčešće korišten program. Microsoft i AOL upravo
eksperimentiraju njime pomoću e-mailom poslanog teksta (e-mail beta test). Ako ovu poštu pošaljete prijateljima, Microsoft ce moći slediti njen trag dve nedelje. Svakoj osobi koja ovu vest pošalje, Microsoft plaća 245 eura. Za svaku osobu kojoj ste ovo poslali ali i koja to dalje prosledi, plaća Vam 243 eura. Za treću osobu u nizu, Microsoft Vam plaća 241 euro”. Ovo je najčešći spam ove nedelje koji vam se može naći u elektornskoj pošti, i to od prijatelja, pod nazivom “Ne prekidaj niz”.

Prosle nedelje hit je bio priča o mobilnom telefonu - propušteni poziv sa brojeva koji počinju sa +39, +390, +391, +392, +393, +394, izaziva opasnost da postanete žrtve kriminalaca i napravite telefonske račune u iznosu od 2.000 evra! Da priča bude još čudnija - upozorenja su stizala mejlom, o prevari koja se dešava u mobilnoj telefonskoj mreži.

U sve to se uključilo i Ministarstvo unutrašnjih poslova svojim upozorenjem korisnika mobilnih telefona da ne odgovaraju na ovakve pozive jer neće moći da prekinu vezu i tako će napraviti ogroman trošak na računu. Kao dokaz, nadležni iz MUP navodili su primer prevarenog građanina koji je izgubio oko 2.000 evra, odgovarajući na propušteni poziv s navedenih brojeva.


Čuvajte svoj broj telefona

Sama priča ima nekoliko važnih objašnjenja: da bi ste dobili sms-ove ili (propuštene) pozive sa nepoznatog broja, morali ste nekada nekome dati svoj broj telefona, svojevoljno. U mnogo češćim slučajevima vaš broj se koristi za tzv „gerila marketing“ koji ne košta puno a omogućava masovno obaveštavanje. Nekoliko primera: političke partije čestitaju članovima rodjendane, kafedžije i butici vas obaveštavaju o sniženjima…

Kada uzimate kredit u bankama, neće vas pustiti dok ne ostavite svoje brojeve i mobilnih i fiksnih telefona. Dakle, mi sami sejemo svoj mobilni broj i gde treba i gde ne treba. To jeste povreda privatnosti, ali smo i sami krivi.

Poruka koja je prošle nedelje izazvala toliko napisa u medijima, zapravo je poslata malom broju ljudi ali ona sadrži ključni elemet - prosledi dalje i upozori druge što je početak nezaustavljivog niza – bez uključivanja razuma: kako može da se ne prekine veza (u najgorem slučaju izvadi se baterija) i kako je taj račun baš 2000 evra, ni evro manje ili više!?

Kako u srpskom novinarstvu i dalje opstaje resavsko - prepisivačka škola, gotovo sve novine se uključiše u priču o nezaustavljivom mobilnom pozivu, uz podršku nekih zvaničnika i stručnjaka(?).

Nema telefonskog razgovora od dve hiljade evra

Goran Božić Izvršni direktor Communication Plus (konsultantska kuća specijalizovana za telekomunikacije) iznenađen dosadašnjim pisanjem medija kaže:

„Zloupotrebe u telekomunikacijama nisu retkost ali u ovom slučaju, eventualna šteta koju mogu da imaju korisnici mobilnih mreža u Srbiji, ukoliko se jave na propušteni poziv sa nepoznatog inostranog broja, svakako se ne može meriti hiljadama eura.

Svaki telekomunikacioni operator svoje cene formira na osnovu prefiksa koje korisnik poziva. Nemoguće je da se korisniku mobilne mreže naplati više od cene iz zvaničnog cenovnika njegovog mobilnog operatora za pozvanu destinaciju. U konkretnom slučaju, ovde je reč o pozivima ka Italiji gde je cena minuta razgovora iz sve tri srpske mobilne mreže oko 45 din.

Mobilni operatori uglavnom ograničavaju trajanje pojedinačnog razgovora. Veza se svakako prekine po isteku 60 minuta upravo da bi se predupredile eventualne zloupotrebe od strane korisnika ili zaštili korisnici ukoliko su zaboravili da prekinu vezu.

Mobilni operatori svakodnevno prate trenutne iznose računa i reaguju ukoliko dođe do „iskakanja“ računa npr. na iznos preko 100 EUR i kontaktiraju korisnika da bi razjasnili razlog povećanja računa i upozorili korisnika. Operatorima nije u interesu da dozvole formiranje visokih računa koji će kasnije biti teško ili nikako naplativi.

Kada je reč o prepaid korisnicima, oni su svakako ograničeni iznosom raspoloživog kredita. Postpaid korisnici mogu da budu oštećeni za iznos od 2.700 din što je jednako ceni za 60 min razgovora i to samo u slučaju ako su zaboravili da prekinu vezu.

Da bi se napravio račun od 2.000 EUR, potrebno je da se neprekidno razgovora sa Italijom 3 dana. Svaka veće šteta od navedene, može da bude samo rezultat svesne zloupotrebe od strane korisnika koji je pozvao nepoznati broj i propusta mobilnog operatora da evidentira zlonamerne pozive.

Bilo bi daleko celishodnije da operatori blokiraju pozivanje brojeva koji uznemiravaju njihove korisnike, pravljenjem namernih propuštenih poziva, nego što se savetuje da se izbegne pozivanje svih telefonskih brojeva u Italiji, jer se time pravi šteta kako korisnicima, tako i operatorima.“

Mitski lovac na ajkule

I da se vratimo na početak: saopštenje u vezi "opasnog" sms i mobilnog poziva dobila je jedna agencija koja je to prosledila ostatku medijskog sveta. Saopštenje je, ustvari, bilo - spam i čista dezinformacija, slično priči koja je nedavno kružila elektronskim mrežama, o srpskom turisti koji je pijan pao u vodu, ubio ajkulu koja se tu našla i, najzad, kao svaki heroj – dobio i nagradu.


Spam je svaka neželjena i netražena poruka koju primalac dobije. Može biti poslata elektronskom poštom ili sms-om i sličnim oblicima virutelnog kontaktiranja koja vrlo često sadrže prevaru. Zabrinjavajući je podatak da tri četvrtine svih elektronskih poruka na Internetu predstavljaju spam-ovi. Mnogo poslatih poruka putem elektronske pošte je lak i jeftin poduhvat. Ali to ne bi imalo zbunjujuće posledice dok se među milionima primalaca ne nađe neko ko će od sadžaja spam-a napisati tekst za naslovnu stranu… Ali to je problem novinarstva, a ne spam-a koji je dobio ime po konzervi korišćenoj u jednom od skečeva Monti Pajtona.

U Srbiji je spam regulisan Zakonom o oglašavanju Republike Srbije i Zakonom o elektronskoj trgovini i generisanje spam-a je krivično delo.

Dakle, nije tema kome ide uplata od 2000 evra za "nezaustavljiv poziv" na mobilnom telefonu, nego ko je izmislio tzv upozorenje i pustio ga kroz Internet?




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...