Zelena energija

Litijum iz morske vode

U svetu već traje prava jagma za sirovinama koje imaju važno mesto u tehnologijama budućnosti, posebno litijumom, čija je cena eksplodirala na tržištu, a po svoj prilici rašće i ubuduće, s obzirom na procene da će veća potražnja uzrokovati deficit litijuma na globalnom tržištu pre kraja decenije. Naučnici traže alternativna rešenja za dobijanje ove ključne komponente baterija za električna vozila i elektroniku široke potrošnje, ali će istraživanja po svoj prilici potrajati. (Foto: roskill.com)

U vetroelektrane Vojvodine uloženo 700 miliona evra

Izraelskoj kompaniji Enlight K2 Wind danas je uručena građevinska dozvola za izgradnju novog vetroparka Pupin, u okviru postojećeg kompleksa. Novi elektroenergetski objekat, koji bi trebalo da bude završen u drugoj polovini 2023. godine, podrazumeva izgradnju 16 vetrogeneratora najmodernije tehnologije ukupne snage 95,5 magavata. Procenjeno je da će se godišnje proizvoditi 255 kilovat časova zelene električne energije, saopšteno je iz Pokrajinske vlade. (Foto: vpkovacica.rs)

Ugradnja solarnih panela uz državne subvencije

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović izjavila je da će procedura za dobijanje dozvola za ugradnju solarnih panela biti pojednostavljena novim zakonima o energetskoj efikasnosti i korišćenju obnovljivih izvora energije. (Za ugradnju solarnih panela više nije potrebna građevinska dozvola. Foto: Pixabay)

Nova generacija providnih solarnih ćelija

Naučnici godinama unazad rade na unapređenju solarnih ćelija u cilju da one pored toga što stvaraju energiju, budu i prozirne kao staklo. Kao doprinos tome osmišljena je nova vrsta transparentnih elektroda koje treba da budu njihov ključni element. (Foto: scitechdaily.com)

Kina i Međunarodna agencija za obnovljive izvore unapređuju saradnju

Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA) i Nacionalna uprava za energetiku Kine (NEA) danas su potpisale sporazum o jačanju saradnje u pravcu dostizanja klimatske neutralnosti u toj zemlji. Kina se kao vodeće tržite obnovljive energije obavezala da će postići maksimum emisija ugljen-dioksida do 2030. godine, a da će u potpunosti prestati da emituje štetne emisije pre 2060. godine. (Foto: Wikipedia)

EU: Puna realizacija projekata zelene energije kroz državne subvencije

Regulatori za zaštitu tržišne konkurencije u Evropskoj uniji razmatraju izmene zakona o državnoj pomoći koje bi omogućile zemljama članicama da subvencionišu projekte obnovljive energije u iznosu do 100 odsto, u okviru ciljeva Evropskog zelenog dogovora, saopštila je danas Evropska komisija. (Foto: Pixabay)

Velika Britanija stare rudnike uglja pretvara u izvore obnovljive energije

Napušteni rudnici Velike Britanije bi mogli da se pokažu kao upotrebljiv izvor geotermalne energije. Naučnici te zemlje sada već privode kraju planove kako da ogromne količine tople vode, koja ispunjava odavno već zatvorene rudnike i slojeve poroznih stena ispod Glazgova, iskoriste za grejanje domova u tom gradu, a ako se sistem pokaže uspešnim, primene isti princip i u drugim gradovima širom Britanije. (Foto: Glazgov, Pixabay)

Plava energija zadovoljava petinu energetskih potreba Hrvatske

Dani Plave energije, trodnevni skup koji se održava u Splitu od 18. do 21. maja, tokom koga se razmatraju mogućnosti za korišćenje energije mora, pokazao je da bi 20 odsto potreba za energijom Hrvatska mogla da zadovolji korišćenjem upravo „plave“ obnovljive energije. (Ocenjuje se da bi u ovom trenutku Hrvatska trebalo da se usredsredi na priobalne vetroelektrane, jer će do 2025. godine gasne platforme biti zatvorene. Foto: Sbmoffshore)

SAD: Za i protiv vetroelektrana

Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena odobrila je izgradnju prve američke velike priobalne vetroelektrane, sa 84 turbine koje će biti postavljene na obali Masačuseca, države na severoistoku SAD. Projekat je svojevrsna podrška nacionalnom planu o povećanju proizvodnje obnovljive energije širom Sjedinjenih Država u cilju prevazilaženja izazova koje donosi klimatska kriza, ali pojedini ekonomisti su skeptični da vetroparkovi mogu da stvore radna mesta u obimu koji je predvidela državna administracija. (SAD imaju za cilj da proizvedu 30 gigavata energije iz priobalnog vetra do 2030. godine. Foto: AP)

Rekordna proizvodnja solarne energije u Poljskoj

Proizvodnja solarne energije u Poljskoj je ove nedelje dostigla rekorde dva dana zaredom, što odgovara nastojanjima te zemlje koja sve više radi na tome da proširi svoje obnovljive kapacitete. Ipak postoji i jedna velika prepreka, a odnosi se na odredbe zakona o realizaciji obnovljivih projekata, koji, ukoliko se otklone mogu da naznače pravu ekspanziju obnovljive energije u ovoj zemlji. (Proizvodnja solarne energije u Poljskoj premašila je 3,4 gigavata u sredu, što je novi rekord u odnosu na prethodni od 3,3 gigavata ostvaren samo dan ranije. Foto:Greeneko)