Zelena energija

Partnerstvo Rusije i Francuske u proizvodnji zelenog vodonika

Ruska državna kompanija za nuklearnu energiju Rosatom i francuska multinacionalna elektroprivredna kompanija u većinskom vlasništvu države EDF grupa, potpisale su sporazum o strateškoj saradnji za razvoj zelenog vodonika u Rusiji i Evropi. Pored istraživanja i razvoja novih tehnologija za dobijanje zelenog vodonika saradnja Rosatoma i EDF grupe, koja je i svetski lider u pružanju nisko-ugljeničnih energetskih rešenja, ima za cilj i dekarbonizaciju industrijskih kompleksa, saopštila je ruska kompanija. (Francuska i ruska kompanija koristiće nuklearnu energiju za razvoj novog energetskog modela sa najnižim emisijama ugljen dioksida. Foto: Pixabay)

Rusija planira da zauzme 20 odsto udela svetskog tržišta vodonika do 2035.

Rusija planira da zauzme između 20 i 25 odsto udela na svetskom tržištu vodonika do 2035. godine, izjavio je danas zamenik ministra energetike Pavel Sorokin, prenosi Argus Media. Prema njegovim rečima, postoje različiti scenariji razvoja globalnog tržišta vodonika, a ruska vlada tek treba da objavi na koji način želi da ostvari svoj cilj. (Sokorin kaže da bi Rusija u 2024. godini trebalo da izveze milion tona vodonika, da bi u 2035. godini izvoz porastao na sedam miliona tona. Foto: H2-view.com)

U 2020. ostvaren najbrži globalni rast obnovljivih izvora u poslednje dve decenije

Svetska industrija obnovljive energije rasla je prošle godine najbržim tempom u odnosu na protekle dve decenije, uprkos prekidu koji je izazvala pandemija korona virusa, i čini se da je postavljen standard budućeg tempa rasta, navodi se u danas objavljenom izveštaju Međunarodne agencije za energetiku (IEA). (Kapacitet energije vetra se prošle godine udvostručio, dok je solarna energija zabeležila za skoro 50 odsto veći rast u odnosu na period pre pandemije. Foto: Pixabay)

SAD su glavno tržište za investiranje u obnovljive izvore energije

Sjedinjene Američke Države su jedan od najvećih globalnih zagađivača, ali postaju glavno tržište za investicije u obnovljive izvore, pokazuje najnovije istraživanje američko-britanske kompanije za finansijske usluge IHS Markit, gde se ta zemlja rangira kao prva na listi po atraktivnosti tržišta obnovljivih izvora energije. Kina, najveći svetski uvoznik nafte i vodeći emiter ugljen-dioksida u svetu zauzela je treće mesto, plasirajući se odmah ispod Nemačke. (Foto: Pixabay)

Vetroturbine postaju sve veće

Ako postoji jedna reč koja se može povezati sa energijom vetra to je reč „veliki“. Od više milijardi vrednih poslova do prostranih farmi vetrenjača koje obezbeđuju energiju za milione domova, to je industrija u ekspanziji prethodnih nekoliko godina. Sa tim razvojem i oprema za generisanje snage vetra dobija do sada nezamislive dimenzije. (Tokom sledeće decenije vetroturbine bi trebalo da dosegnu visinu do 300 metara. Foto: Pixabay)

Raste interesovanje za energijom plime i talasa

Uprkos tome što je okružena morima, Evropa ne koristi dovoljno energiju plime i talasa kako bi obezbedila električnu energiju, ali se tokom poslednjih nekoliko godina ta slika polako menja. Britanski arhipelag Sili (Scilly), jugozapadno od obale Engleske, uskoro bi mogao da se snabdeva električnom energijom dobijenom isključivo iz plimnih elektrana. (Foto: Britanski arhipelag Sili, visitcornwall.com)

Proglašena Godina zelenog razvoja i zaštite životne sredine u okviru saradnje Kine sa zemljama Centralne i Istočne Evrope

U Ministarstvu za ekologiju i zaštitu životne sredine Kine zvanično je proglašena Godina zelenog razvoja i zaštite životne sredine u okviru saradnje Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope. Ceremoniji održanoj u Pekingu su prisustvovali zvaničnici Ministarstva za ekologiju i zaštitu životne sredine Kine, Ministarstva spoljnih poslova, kao i predstavnici ambasada Srbije, BiH, Albanije, Češke, i drugih zemalja Centralne i Istočne Evrope u Kini. (Za oktobar je najavljena 15. konferencija potpisnica Konvencije o biološkoj raznolikosti, koja će biti održana u kineskom gradu Kunmingu. Foto: serbian.cri.cn)

EBRD najavila usklađivanje aktivnosti sa Pariskim sporazumom

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) je saopštila da će u potpunosti uskladiti svoje aktivnosti sa ciljevima Pariskog sporazuma o prilagođavanju, ublažavanju i finansiranju borbe protiv klimatskih promena tokom narednih 20 meseci. (EBRD se obavezala i da će do 2025. godine većinu svojih investicija usmeriti ka projektima koji doprinose prelasku na zelenu ekonomiju. Foto: EBRD)

UAE: Nuklearna energija u službi vodonika

Ujedinjeni Arapski Emirati planiraju da za proizvodnju vodonika koriste električnu energiju iz nuklearnih elektrana. U tom pravcu je formiran savez vodećih kompanija, koje razmatraju i mogućnosti saradnje sa međunarodnim akterima u cilju razvoja tog goriva, koje i u Emiratima slovi za energent sa najvećim potencijalom u budućnosti. (Na globalnom planu se očekuje da će industrija vodonika dostići vrednost od 183 milijarde dolara do 2023. godine. Foto: gccbusinessnews.com)

Britanija najveći evropski investitor u energiji vetra

Velika Britanija je zauzela prvo mesto u Evropi po ulaganjima u elektrane na vetar u 2020. godini, sa iznosom od 13 milijardi evra, prema danas objavljenom izveštaju evropske asocijacije za promociju vetroenergije WindEurope. (Investicije u priobalne vetroparkove su prošle godine dostigle rekordnih 26,3 milijarde evra, dok su investicije u nove kopnene vetroparkove iznosile 16,5 milijardi evra. Foto: Pixabay)