Partnerstvo Rusije i Francuske u proizvodnji zelenog vodonika

Autor:   M.Ž.

Ruska državna kompanija za nuklearnu energiju Rosatom i francuska multinacionalna elektroprivredna kompanija u većinskom vlasništvu države EDF grupa, potpisale su sporazum o strateškoj saradnji za razvoj zelenog vodonika u Rusiji i Evropi. Pored istraživanja i razvoja novih tehnologija za dobijanje zelenog vodonika saradnja Rosatoma i EDF grupe, koja je i svetski lider u pružanju nisko-ugljeničnih energetskih rešenja, ima za cilj i dekarbonizaciju industrijskih kompleksa, saopštila je ruska kompanija. (Francuska i ruska kompanija koristiće nuklearnu energiju za razvoj novog energetskog modela sa najnižim emisijama ugljen dioksida. Foto: Pixabay)

Razvoj tehnologija za dobijanje zelenog vodonika u partnerstvu sa francuskom EDF grupom, imaće značajnu ulogu u pogledu primene Pariskog sporazuma, da se globalno zagrevanje ograniči barem na 2 stepena Celizijusa u ovom veku, navodi se na sajtu ruske kompanije.

Navodi se takođe da nedavno potpisani sporazum ruske i francuske kompanije stavlja u centar pažnje proizvodnju zelenog vodonika korišćenjem nuklearne energije.

Ruska nuklearna industrija ima veliki tehnološki i naučni potencijal u razvoju proizvodnje vodonika, bilo elektrolizom, jednom od ekološki najprihvatljivijih metoda, gde se nuklearna energija koristi za proizvodnju električne energije potrebne za proces ekeltrolize, tako i konverzijom pare metana pomoću tehnologija za hvatanje ugljen-dioksida, navode u Rosatom-u, ističući da je “ambicija kompanije da proizvodi i skladišti dekarbonizovani vodonik i učestvuje u pilot projektima u Rusiji i širom sveta, kao i da se saradnja na osnovu sporazuma sa francuskom kompanijom može proširiti, ukoliko se pokaže da je uspešna”.

Rosatom je "sistematski" radio na razvoju zelenog vodonika, rekao je prvi zamenik generalnog direktora za korporativni razvoj i međunarodno poslovanje državne nuklearne korporacije Kirill Komarov.

„Verujemo u budućnost vodonika kao izvora energije i u snažni izvozni potencijal Rusije u ovoj oblasti, posebno uzimajući u obzir bogatstvo prirodnih resursa, tehnologije i industrije. Rosatom sistematski razvija proizvodnju energije bez ugljenika, a naši projekti nisu ograničeni velikim nuklearnim kapacitetima”, istakao je Komarov i dodao da je ambicija Rosatom-a da postane jedan od ključnih igrača na novom globalnom tržištu proizvodnje, transporta i potrošnje vodonika, “jer je u kontekstu globalnih ciljeva dekarbonizacije, vodonik kao izvor energije pitanje od velikog značaja za međunarodnu saradnju”.

Partnerstvo Rusije i Francuske u proizvodnji zelenog vodonika
Ruska nuklearna industrija ima veliki tehnološki i naučni potencijal u razvoju proizvodnje vodonika, bilo elektrolizom ili konverzijom pare metana pomoću tehnologija za hvatanje ugljen-dioksida. (Izvor: Rosatom)

Francuska EDF grupa kao integrisana elektroenergetska kompanija prisutna na svim kontinentima, i jedan od lidera u energetskoj tranziciji je aktivna u svim oblastima poslovanja, počev od proizvodnje električne energije, prenosa, distribucije, snabdevanja do trgovine energijom.

Kao globalni lider u nisko-ugljeničnim energijama, EDF grupa je razvila proizvodni miks baziran na nuklearnoj energiji, hidroenergiji, novim obnovljivim energijama i toplotnoj energiji.

Prema rečima direktorke međunarodnog razvoja francuske EDF grupe Beatris Bufon, proizvodnja vodonika sa niskim sadržajem ugljen-dioksida je ključni faktor u energetskoj tranziciji.

“Sporazum sa Rosatomom, našim istorijskim partnerom u Rusiji i jednim od ključnih igrača zemlje na polju „čistog“ vodonika, jasno pokazuje posvećenost EDF grupe ka razvoju novog energetskog modela sa najnižim emisijama ugljen-dioksida u državama i  regionima u kojima je naša grupacija prisutna”, naglasila je Bufon.

Francuska grupacija u većinskom vlasništvu države, uključila se u energetsku industriju 2019. godine, osnivanjem svoje podružnice Hinamiks (Hynamics) preko koje će se sada odvijati saradnja sa ruskom kompanijom Rosatom.

Partnerstvo Rusije i Francuske u proizvodnji zelenog vodonika
U Rosatomu kažu da Rusija ima snažan potencijal za izvoz vodonika. (Izvor: Pixabay)

Nuklearna energija u službi vodonika

Na panelu koji je u martu organizovala Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE), stručnjaci Svetske nuklearne asocijacije ukazali su na nekoliko efikasnih procesa u kojima se nuklearna energija može koristiti za proizvodnju vodonika sa niskim emisijama ugljen-dioksida.

Govoreći kao predsedavajući UNECE Grupe eksperata za čistije električne sisteme, direktor jednog programa za harmonizaciju Svetske nuklearne asocijacije King Li je ukazao na mogućnosti procesa elektrolize vode niske temperature pomoću nuklearne električne energije, kao i parne elektrolize, procesa u kome se takođe koristi električna energija proizvedena iz nuklearne i toplotna energija, preneo je portal World Energy.

Partnerstvo Rusije i Francuske u proizvodnji zelenog vodonika
Procenjuje se da je plan o klimatskoj neutralnosti do sredine veka moguć uz korišćenje pet do sedam puta više vodonika u odnosu na sada aktuelne količine. (Izvor: Rosatom)

Li je ukazao i na mogućnost korišćenja termohemijskih procesa za proizvodnju vodonika, uz pomoć nuklearne enerije, ali i proces konverzije pare metana, koji i pored toga što nije nisko-ugljenični, upotrebom nuklearne energije za obezbeđivanje potrebne toplotne energije može da smanji potrošnju prirodnog gasa za oko 30 odsto.

Prema izveštaju koji je krajem aprila objavila Komisija za energetsku tranziciju (ETC), pod nazivom “Stvaranje uslova za ekonomiju vodonika: Ubrzavanje čistog vodonika u elektrifikovanoj ekonomiji” (Making the Hydrogen Economy Possible: Accelerating clean hydrogen in an electrified economy), procenjuje se da će za ostvarivanje plana o nultoj emisiji gasova sa efektom staklene bašte do sredine veka morati da se koristi oko 500 do 800 miliona tone čistog vodonika godišnje, što je pet do sedam puta više u poređenju sa današnjom upotrebom vodonika. Ova asocijacija inače okuplja više od 45 vodećih globalnih proizvođača energije, predstavnike finansijskih institucija i aktiviste za zaštitu životne sredine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...