Rusija planira da zauzme 20 odsto udela svetskog tržišta vodonika do 2035.

Autor:   BM

Rusija planira da zauzme između 20 i 25 odsto udela na svetskom tržištu vodonika do 2035. godine, izjavio je danas zamenik ministra energetike Pavel Sorokin, prenosi Argus Media. Prema njegovim rečima, postoje različiti scenariji razvoja globalnog tržišta vodonika, a ruska vlada tek treba da objavi na koji način želi da ostvari svoj cilj. (Sokorin kaže da bi Rusija u 2024. godini trebalo da izveze milion tona vodonika, da bi u 2035. godini izvoz porastao na sedam miliona tona. Foto: H2-view.com)

Prema vladinoj energetskoj strategiji koja je usvojena u junu prošle godine, Rusija je definisala cilj da iskoristi blizinu zemlje potencijalnim tržištima u Evropi i Azijsko-pacifičkom regionu, uz plan o izvozu 200.000 tona vodonika tokom 2024. godine. Količine bi se značajno povećavale u budućem periodu da bi dostigle dva miliona tona do 2035. godine.

Prema optimističnijem scenariju koji je danas izneo zamenik ministra energetike Pavel Sokorin, Rusija bi trebalo da u 2024. godini ostvari izvoz vodonika od milion tona, da bi u 2035. godini izvoz porastao na sedam miliona tona.

Rusija planira da zauzme 20 odsto udela svetskog tržišta vodonika do 2035.
Rusija bi do 2050. godine mogla da izvozi između 7,9 i 33,4 miliona tona vodonika godišnje, u zavisnosti od tempa razvoja globalnog tržišta. (Izvor: minenergo.gov.ru)

Sokorin je, kako navodi energetski portal Argus Media, rekao da bi do 2050. godine Rusija mogla da izvozi između 7,9 i 33,4 miliona tona vodonika godišnje, u zavisnosti od tempa razvoja globalnog tržišta vodonika.

Prema njegovim rečima, postoje različiti scenariji razvoja globalnog tržišta vodonika, a ruska vlada tek treba da objavi na koji način želi da ostvari svoj cilj.

"Naš cilj je da ostvarimo između 20 i 25 odsto globalnog tržišta…Još uvek je teško govoriti o brojevima…to može biti između milion, do dva miliona tona po nekom manje optimističnom scenariju ili sedam miliona tona vodonika u 2035. godini, ukoliko razvoj bude brz”, rekao je Sokorin.

Nema preciznih informacija o načinu transporta vodonika. Energetska kompanija Gazprom, u većinskom vlasništvu države i nacionalna nuklearna korporacija Rosatom, rade na nekoliko pilot projekata za proizvodnju i transport vodonika, a naftne kompanije, uključujući državnu Rosnjeft i Lukoil u privatnom vlasništvu, saopštile su da planiraju da razvijaju proizvodnju vodonika.

Stvaranje uslova za transport vodonika uključuje zamenu ili unapređenje postojećih gasovoda, likvefakciju, proces koji podrazumeva pretvaranje u tečno stanje i upotrebu amonijaka.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...