SAD: Za i protiv vetroelektrana

Autor:   M.Ž.

Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena odobrila je izgradnju prve američke velike priobalne vetroelektrane, sa 84 turbine koje će biti postavljene na obali Masačuseca, države na severoistoku SAD. Projekat je svojevrsna podrška nacionalnom planu o povećanju proizvodnje obnovljive energije širom Sjedinjenih Država u cilju prevazilaženja izazova koje donosi klimatska kriza, ali pojedini ekonomisti su skeptični da vetroparkovi mogu da stvore radna mesta u obimu koji je predvidela državna administracija. (SAD imaju za cilj da proizvedu 30 gigavata energije iz priobalnog vetra do 2030. godine. Foto: AP)

Očekuje se da će izgradnja prvog velikog priobalnog vetroparka u blizini obale Masačuseca početi ovog leta, nakon što je američka administracija dala konačno odobrenje za projekat od koga se očekuje da će najaviti novu eru energije vetra širom Sjedinjenih Država.

Projekt “Vinogradarski vetar”, koji se odnosi na izgradnju probalne vetroelektrane velikih razmera, podrazumeva postavku 84 turbine u Atlantskom okeanu na oko 12 nautičkih milja (22,2 kilometara) od obale Masačuseca. Vetroelektrana će generisati oko 800 megavata energije, što je dovoljno za snabdevanje oko 400.000 domaćinstava, prenosi list The New York Times.

Projekat koji je u utorak dobio odobrenje američke administracije, svojim kapacitetom baca u zasenak dva postojeća vetroparka u zemlji, pored obala Virgdžinije i Roud Ajland-a. Vetroelektrane u ovim državama zajedno proizvode svega 42 megavata električne energije.

Pored projekta u Masačusecu, razmatraju se predlozi za još desetak drugih duž Istočne obale, a izvesno je da bi dve priobalne vetroelektrane trebalo da se izgrade u državi Njujork.

Sjedinjene Države zaostaju za ostalim zemljama u razvoju priobalnog vetra, uprkos velikom potencijalu koje pružaju duge priobalne oblasti. Ipak, američka administracija ističe da će novi projekat “Vinogradarski vetar” biti prvi u nizu mnogih budućih, jer država ima za cilj da proizvede 30 gigavata energije iz priobalnog vetra do 2030. godine.

S tim u vezi, Ministarstvo unutrašnjih poslova je procenilo je da bi do kraja decenije oko 2.000 turbina moglo da bude postavljeno duž obale počev od Masačuseca sve do Severne Karoline.

"Budućnost čiste energije je u našim rukama” rekla je u utorak ministarka unutrašnjih poslova Deb Haland istakavši da je odobrenje za realizaciju projekta “Vinogradarski vetar” važan korak ka unapređenju ciljeva administracije u pravcu stvaranja “novih ekonomskih mogućnosti za veliki broj Amerikanaca, uz istovremenu borbu protiv klimatskih promena“.

SAD: Za i protiv vetroelektrana
Vetropark u blizini Road Ajlenda (Izvor: AWEA)

Dugo isčekivana vetroelektrana

Ideja o izgradnji vetroelektrane u blizini obale Masačuseca postoji već dve decenije, ali je realizacija konstantno odlagana, između ostalog i zbog snažnog protivljenja vlasnika imanja duž obale, što je prethodnu administraciju prisililo da otkaže postupak izdavanja dozvola za projekat.

Nova američka administracija ponovo je otvorila ovo pitanje i pokrenula projekat u martu, u sklopu strategije za borbu protiv klimatskih promena.

Taj potez je u skladu sa ciljem o smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte na globalnom nivou, što je praćeno očekivanjem da će obnovljiva energija istovremeno stvoriti nove ekonomske mogućnosti.

U tom smislu, američka administracija se obavezala da će do 2030. godine u Sjedinjenim Državama ostvariti kapacitet od 30.000 megavata iz priobalnih vetroparkova.

U pitanju je cilj za koji je Bela kuća rekla da će pokrenuti kapitalne investicije u iznosu od 12 milijardi dolara na godišnjem nivou, stvarajući uslove za otvaranje 77.000 novih radnih mesta do kraja decenije, direktno ili u posrednoj vezi sa sektorom obnovljive industrije.

SAD: Za i protiv vetroelektrana
Do kraja decenije oko 2.000 turbina moglo da bude postavljeno duž obale počev od Masačuseca sve do Severne Karoline. (Izvor: huismanequipment.com)

Protivnici i skeptici

Nije sve tako jednostavno, kada je reč o korišćenju energije priobalnog vetra u Sjedinjenim Američkim Državama.

Očekuje se da će ribolovački savezi, ali i vlasnici zemljišta u priobalju tužiti kompanije koje rade na projektu tražeći njegovo stopiranje. I pojedine ekološke grupe već ukazuju na to da bi i same aktivnosti na izgradnji vetroelektrane već mogle da ugroze ekosistem.

Sem toga, pojedini ekonomisti su skeptični povodom tvrdnji da vetroparkovi mogu da stvore nova radna mesta u obimu koji je predvidela Bajdenova administracija.

U tom pogledu, mogu se čuti ocene da se lanac snabdevanja energijom iz vetroelektrana i uopšte, proizvodni poslovi povezani sa tim sektorom, pre tema koja se može povezati sa Evropom.

Sa druge strane, sindikalne organizacije, čijim zahtevima Bajdenova administracija sve vreme nastoji da izađe u susret, po mnogim osnovima, sa dosta optimizma gledaju na ove poteze zvaničnika, iznoseći ocene da bi veliki projekti mogli da podstaknu kompanije da kompleksne vetroturbine velikih razmera i prateću opremu proizvode u Sjedinjenim Državama.

„Mislim da je poslata važna poruka da će ovi poslovi biti dobri za nas, sa dobrim platama i naknadama“, rekao je Frank Kalahan, predsednik sindikalne organizacije Savet za trgovinu u Masačusecu.

Pohvalio je administraciju što je odobrila projekat koji je prvi takve vrste u državi i istakao da su sindikalne vođe nastojale da osiguraju da na realizaciji projekta, a kasnije i održavanju vetroelektrane rade radnici, koji su članovi sindikata.

Procena američke administracije je da će projektat “Vinogradarski vetar” stvoriti uslove za otvaranje oko 3.600 radnih mesta.

SAD: Za i protiv vetroelektrana
Zvaničnici ocenjuju da je vetroelektrana u Masačusecu važan korak u pravcu stvaranja novih ekonomskih mogućnosti za veliki broj Amerikanaca. (Izvor: Pixabay)

Aktuelni projekat izgradnje velike priobalne vetroelektrane u blizini obale države Masačusec, na severoistoku SAD vredan je 2,8 milijarde dolara i zajedničko je ulaganje američke i danske energetske kompanije Avangrid Renewables i Copenhagen Infrastructure Partners.

„Veoma smo uzbuđeni i ponosni što učestvujemo u stvaranju nove i izuzetno značajne industrije za Sjedinjene Države“, rekao je Denis V. Ariola, izvršni direktor Avangrid-a.

Električna energija koju treba da stvori 84 turbina velike vetroelektrane na obali Masačuseca, prenosiće se kablovima koji će biti postavljeni ispod dna okeana do poluostrva Kejp Kod, gde će se povezati sa podstanicom i uvesti u elektroenergetsku mrežu regije Nova Engleska, u okviru koje je i država Masačusec. Američka kompanija Avangrid je saopštila da očekuje da će isporuke obnovljive vetroenergije početi 2023. godine.

Ekonomski efekti klimatskih promena

Administracija predsednika Bajdena je najavila da namerava da ubrza izdavanje dozvola za realizaciju ostalih projekata na obali Atlantskog okeana, kao i da će ponuditi tri milijarde dolara saveznih garancija za zajmove koji se odnose na projekte za korišćenje potencijala priobalnog vetra, kao i da će investirati u razvoj i unapređenje luka širom Sjedinjenih Država kako bi podržala izgradnju vetroturbina.

„To je velika stvar, i to ne samo za projekat ‘Vinogradarski vetar’, jer je on samo prvi u nizu koji je naznačio budući kurs”, rekao je Rafael Mekdonald, analitičar za električnu energiju i obnovljive izvore u američko-britanskoj kompaniji za finansijske usluge IHS Markit, nakon što je Bajdenova administracija objavila svoj početni plan zaštite životne sredine u martu.

SAD: Za i protiv vetroelektrana
Republikanci su skeptični prema planovima zvaničnika i tvrde da odluke koje se donose nanose štetu sindikatima u industriji koja se bazira na fosilnim gorivima. (Izvor: huismanequipment.com)

Ukoliko se ispune planovi američke administracije, u pogledu korišćenja potencijala vetra na moru, mogao bi izbeći 78 miliona metričkih tona emisije ugljen-dioksida, dok bi se istovremeno stvarali uslovi za nova radna mesta, čak i nove industrije, ocenila je administracija. To bi takođe doprinelo ostvarenju značajnog dela predsednikovog obećanja da će se emisije Sjedinjenih Država smanjiti za polovinu do 2035. godine.

Međutim, mnogi republikanci su skeptični prema tvrdnjama američkog predsednika o otvaranju novih radnih mesta i kažu da njegovi planovi, posebno odluka o stopiranju novih zakupa nafte i gasa na saveznom zemljištu i vodama, već nanose štetu sindikalnim radnicima u industriji koja se bazira na fosilnim gorivima.

„Administracija Bajdena gura skupe iluzorne poslove i ubija realne i to u trenutku u kome Amerika ne može to sebi da priušti", rekao je u utorak senator Džon Brasko iz Vajominga, republikanac u Senatskom odboru za energiju.

Više blagonakloni nisu ni predstavnici ribarske industrije, koji su zabrinuti da će brodovi imati poteškoća u navigaciji oko krupnih turbina, od kojih najveće sada imaju prečnik rotora dužine dva fudbalska terena. Smatraju da bi instalacije novih velikih vetroparkova na moru mogle da ograniče dostupnost morskih plodova, što bi potencijalno moglo da dovede do gubitaka prihoda koji se mere milionima dolara.

Za razliku od evropskog kontinenta gde je korišćenje potencijala vetra na moru u ekspanziji, u Sjedinjenim Državama je to tek industrija u nastajanju.

Prema rečima izvršne direktorke koalicije ribarskih grupa, Saveza za odgovorni razvoj mora (RODA) An Havkins, tokom protekle decenije predstavnici ribarske industrije su učestvovali na sastancima na kojima su razmatrane mogućnosti razvoja vetroparkova na moru, ali bi odgovor na njihove primedbe i zahteve uvek izostajao.

„Iz te tišine sada proizilazi jednostrano delovanje, što je jasan pokazatelj da je onima koji su nadležni više stalo do multinacionalnih preduzeća i energetske politike nego do našeg okruženja, domaćih izvora hrane ili američkih građana“, naglasila je Havkins.

Sa druge strane, direktorka Biroa za upravljanje okeanskom energijom Ministarstva unutrašnjih poslova Amanda Lefton, rekla je da će agencija nastaviti da traži podršku od ribolovačke industrije kako projekat bude napredovao i dodala da se razmatraju uticaji koji se iznose kao primedbe. “Sa sigurnošču tvrdimo da možemo da ponudimo najbolja naučna rešenja koja će pomoći u rešavanju nekih pitanja”, naglasila je Lefton.

Prema podacima Američkog udruženja za čistu energiju (American Clean Power Association) nekoliko država na obali Atlantika, uključujući Konektikat, Merilend, Masačusec, Nju Džersi, Njujork i Virdžiniju, obavezale su se da će do 2035. godine kupiti više od 25.000 megavata energije generisane iz vetra sa mora.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...